Krása, která nepomíjí. Rostliny – trvalky, o něž se většinou nemusíte moc starat, a budou ochotně dotvářet barevnou výplň vaší zahrady. Je jich celá řada, a dá se s nimi experimentovat. Proto se jen tak neomrzí.
Přirozená dominanta slunného stanoviště, která záplavou svých mohutných květů bude okrašlovat prostor celou sezónu, zhruba od poloviny května do začátku července. A pozor - po desítky let. Pivoňka je totiž vyloženě stálou záležitostí, přičemž pěstování jejího keře není nic náročného.
Se suchem a sluncem nemá sebemenší problémy krásnoočko. Poeticky se o něm hovoří jako o krásném a současně houževnatém kvítku, a je to pravda. Je nenáročné, odolné, vytrvalé. K dispozici pro zahradníky je více než 150 druhů a variet, slibujících žlutý jas i pestrobarevně žíhané květy.
Když sucho a slunce nevadí
Start do květu je tu trochu pomalejší, ale vytrvalost až do pozdního podzimu se počítá. Třapatkovky jsou fascinující tím, že dokáží krášlit zahradu celou sezónu, a pořád umí něčím překvapovat. Na vaší stále-kvetoucí zahradě by rozhodně chybět neměly. Jako solitéry i v celých záhoncích.
Kvést začíná na jaře, vydrží až do podzimu. Odolá přímému slunci, a na zálivku není náročná. Vyniká krásou květů a středním vzrůstem. Co si za to krášlení žádá? Jen vysadit a zapomenout. Nic víc vlastně šanta vysoká nepotřebuje.
Nenáročnost a divoký růst
Jiřiny? Mohou se zdát být tím nejobyčejnějším exemplářem v celé okrasné zahradě, ale jejich sláva nehasne. Díky neustále šlechtění nových odrůd a kultivarů má pořád čím překvapovat, a její pěstování přitom není náročné. Vše podstatné do další sezóny si totiž schovává pod zemí.
Chcete mít zahradu plnou (žluté) barvy a pokud možno bez práce? Pak je tu právě pro vás zlatobýl. K jeho zvláštním schopnostem patří ďábelsky rychlý růst a minimální nároky na stanoviště. Dorůstá nemalých výšek (okolo 150 centimetrů), takže dokáže vytvářet „živé hradby“. Začíná na jaře, končí na podzim.
Zdroj: Radomír Dohnal, ČESKÉSTAVBY.cz