Dřevostavby ve formátu rodinných domů jsou pořád vnímány jako „trochu jiné“ chaty. Zkrátka obydlí, která sice voní dřevem a jsou romantická jako podhorské roubenky, ale k užitku a reálnému bydlení moc nejsou. Je to předsudek, se kterým se obtížně jejich stavitelé vyrovnávají. Dům, který se nachází v městečku Falkensee v Braniborsku, poměrně názorně tyto předsudky nabourává svým vlastním pozitivním příkladem.
Dvoupodlažní dřevostavba rodinného domu se opájí volností prostoru i segmenty uzavřených pokojů, nemá nouzi o výšku protažených stropů až k hřebeni střechy, netrpí nedostatkem světla. Je zkrátka povedeným dílem, které v mnohém překonává standard pro bydlení. A svých 215 metrů čtverečních užitné plochy dosahuje s nižšími náklady, než činí regionální průměr. Zkrátka, je velmi efektivním řešením.
Jako stodola, jen k bydlení
Projekt Holzständerbau od studia ANNABAU (Architektur und Landschaft) je přitom vizuálně jednoduchým počinem. Jeho archetypální kubatura odkazuje na tvar venkovské stodoly. Sedlová plechovaná střecha a dřevěná fasáda ale nepopírají promyšlenost. Uvnitř interiéru je rozvinut moderní a kompaktní program moderního rodinného domu, který nevyžaduje výrazné komunikační plochy. Necítí potřebu ztrácet prostor koridory chodeb, a přitom vyvažuje vztah mezi společenským a soukromým prostorem.
V jižní části domu se pod celou polovinou střechy shromažďuje ono kolektivní a společenské rodinné využití, je tu kuchyně s jídelnou. Naopak jednotlivé ložnice jsou orientovány na sever. Centrální plocha je jakousi nárazníkovou a přechodovou zónou - obsahuje koupelny (mají to sem všichni z celého domu stejně daleko) sklady, šatnu (a technickou místnost v prvním patře). Nad těmito funkčními prostory jsou umístěny čtyři pokoje, a průchod do venkovní zeleně.
Fasáda hovoří o efektivitě
Stavební řešení nepopírá účelnost. Nosné prvky domu jsou postaveny na principu dřevěné sloupkové a trámové konstrukce. Jako izolační materiál pro střechu, obvodové stěny a podlahu byla použita celulózová dřevní vlákna, čímž vznikla souvislá dřevěná konstrukce. Fasády jsou obloženy hrubě řezanými modřínovými prkny. Vnější fasádní obklad má spodní konstrukci z latí a kontralatí.
Obklad má vertikální směr a má fázový posun mezi horní a dolní úrovní, což vytváří na fasádě mírný rytmus. Střecha je pokryta trapézovým plechem ze stříbrného hliníku. Celý způsob výstavby se vyznačuje volbou obnovitelných stavebních materiálů. Je úsporné po stránce vynaložených financí i samotného provozu. Podstatným rysem této dřevostavby pak je, že by dobře fungovala v prakticky jakýchkoliv dispozicích. Zkrátka, je svým pojetím univerzální.
Přidejte k tomu ještě solární panely na střeše a vytápění kamny na dřevo, a rázem opravdu není důvod dřevostavby formátu rodinných domů podceňovat. Nejsou odkazem minulosti, patří jim budoucnost.
Zdroj: ANNABAU Architektur und Landschaft
Foto-kredit: ©Hanns Joosten