zobrazit 10 fotek Okurky nakládačky jsou vhodné k zavařování, okurky salátovky zase k přípravě okurkových a zeleninových salátů nebo jen jako příloha k pokrmům. Salátové okurky chutnají nejlépe čerstvé, jen tak si na nich opravdu pochutnáte. Pokud však máte okurek nadbytek, je možné je použít k výrobě domácí kosmetiky. Okurka totiž obsahuje enzymy a stopové prvky, které zmírňují otoky očních víček a regulují obsah vlhkosti v pokožce. V červenci je základem správná a dostatečná zálivka. Kromě toho i v červenci máme dostatek času na výsev některých druhů zeleniny, které můžeme sklízet zhruba za 2 měsíce.
V červenci dokončujeme sklizeň angreštu, rybízu, malin a pozdních třešní a višní. Z těchto chutných plodů můžeme připravit lahodné koláče, některé můžeme zavařit, zmrazit nebo vyrobit domácí džem, marmeládu či šťávu. Domácím zavařováním nejenže máme záruky kvality plodů, ale také ušetříme za drahé kompoty. Koncem měsíce už začínají postupně dozrávat letní jablka a hrušky, dále meruňky, broskve, ostružiny a švestky.
Co nás v ovocné zahradě v červenci čeká?
- Větve obsypané plody podpíráme kůly, aby se nezlomily.
- Probíráme drobné a poškozené plody na ovocných dřevinách a odstraňujeme je.
- Po očesání višní a třešní provádíme řez.
- Jahodník po sklizni vydatně zalijeme, odplevelíme a pohnojíme Cereritem. Odstraníme mu také přebytečné šlahouny, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.
- Jahodník ošetřujeme proti skvrnitosti listů přípravky Kuprikol, Champion nebo Novozir. Stáleplodící jahodník však neošetřujeme.
- Koncem měsíce je možné započít s výsadbou jahodníku.
- Jabloně jsou citlivé na skvrnitost. Příčinou je nedostatek vápníku v plodech, který způsobuje nedostatek vody nebo naopak příliš mnoho vody u kořenů. Ošetřujeme od poloviny července do konce srpna přípravkem Kalkosol.
- Několik týdnů po dozrání peckovin – broskvoní a meruněk - je vydatně zaléváme.
- Za horkých dní vydatně zaléváme též ovocné dřeviny vysazené na jaře.
- Proti americkému padlí ošetřujeme černý rybíz a angrešt přípravkem Fundazol.
- Vyvazujeme vinnou révu.
- Vinné révě vyštipujeme zálistky a ošetřujeme jí proti šedé hnilobě (bortytidě) přípravky Merpan 80 WG, Rovral Flo, Mythus 30 SC.
- Chráníme ovoce proti náletům vos speciálními lapači nebo PET lahví, do které umístíme pivo nebo vodu s cukrem.
- Spadané a tlející ovoce zpod stromů likvidujeme, určitě ne však do kompostu. Takový odpad by se měl nejdříve zakopat a zasypat páleným vápnem, pak teprve zasypat zemí.
- Odplozené výhony maliníku odstraňujeme těsně nad zemí.
- Pokud jsme nestihli v květnu a červnu řez ořešáku, máme nyní nejvyšší čas.
- Na přelomu července a srpna provádíme postřik proti skvrnitosti plodů a listů Kuprikolem.
- Kontrolujeme broskvoně, zda nejsou napadeny obalečem broskvovým. I když však napadené plody nejsou červivé, rychle podléhají moniliové hnilobě.
- Švestky často trápí puchrovitost. Tato houbovitá choroba je patrná již na první pohled. Bohužel však může zničit až 70 % veškeré sklizně. Pokud tuto chorobu na plodech objevíte, není možné v tento čas již nic dělat. Postřik (Champion, Kuprikol) aplikujeme na počátku rašení stromů.
- Ze skleníku začínáme sklízet úrodu hroznů.
V červenci sklízíme poslední zbytky jarní zeleniny, které ještě na záhonech zbyly. Budeme mít dostatek prostoru pro péči o letní druhy. Koncem měsíce si můžeme pochutnat na vlastní úrodě rajčat a okurek. V červenci je třeba dbát na pravidelnou zálivku, zejména pór, květák a celer jsou na ni náročné stejně tak jako na přísun živin. Záhony se zeleninou proto pravidelně zaléváme a hnojíme. Pravidelně sklízíme bylinky, které pokud hned nespotřebujeme, můžeme usušit nebo zmrazit. Voňavé bylinky z vlastní zahrádky tak máme po ruce po celý rok. Ještě je čas na osetí záhonů některými druhy zeleniny, které budeme sklízet zhruba za 1 až 2 měsíce.
Co nás v zeleninové zahradě v červenci čeká?
- Vyštipujeme ručně zálistky rajčat a rostliny vyvazujeme.
- Před počátkem kvetení sbíráme bylinky např. šalvěj, tymián atd. Uchováváme je buď sušením nebo zmrazením.
- Pokud chceme sklízet šťavnaté lusky, je v červenci nejvyšší čas. Přezráním ztrácí chuť.
- Zaléváme a přihnojujeme ve skleníku salátové okurky a okurky nakládačky.
- Česnek a cibuli se doporučuje příliš nezalévat. Lépe totiž dozrávají v sušší půdě a lépe se skladují. Po sklizni je sušíme na suchém a stinném místě. Pro zimní skladování vybíráme pouze zcela zdravé kusy.
- Na konci července sklízíme tykve, rajčata, okurky a fazolové lusky.
- Pro podzimní sklizeň vyséváme semena špenátu.
- Likvidujeme padlí na mrkvi a petrželi přípravky Karathane nebo Sulikol. Přípravky použijeme, pokud je zelenina silně zasažená.
- Kontrolujeme, zda košťáloviny nejsou napadeny molicí vlaštovičníkovou. V tom případě použijeme přípravek Actellic.
- Na záhon vyséváme semena karotky, kterou budeme sklízet zhruba 2 měsíce po výsevu.
- Poslední čas sklizně rebarbory byl v půlce června. Nyní je však rostlina oslabená, proto potřebuje živiny pro další období. Po sklizni by měla na rostlině zůstat alespoň polovina listů, květní stvoly likvidujeme, aby rostlinu nevysilovaly a rostlinu přihnojíme.
- Do polostínu je možné vysít semena petržele kadeřavé a kořenové pro pěstování zelené natě. Semena sejeme do hloubky cca 3 cm.
- Přímo na záhon vyséváme kopr, který využijeme zejména při zavařování okurek nakládaček. Kopr klíčí zhruba za 2 týdny. Je nutná pravidelná zálivka, jinak nať rychle žloutne. Za měsíc můžeme nať sklízet.
- Kombinovaným hnojivem přihnojujeme mladé rostliny na list nebo závlahou.
- Sbíráme semena kopru a hrachu.
- Košťáloviny – zejména květák - jsou náročné na vodu. Vyžadují stejnoměrnou vlhkost půdy.
- Proti houbové infekci chráníme celer Kuprikolem.