3D tisk je technologie, která se pomalu etabluje i ve stavebnictví. Tisk pomocí betonu už je s trochou nadsázky běžný. Co ale tisknout domy rovnou z hlíny? Už se na tom pracuje. Podívejte se na první výsledek.
Sen o udržitelnosti
Hlínu ke stavbě domu používali už první stavitelé domů. A staví se z ní dodnes. Důvod je zřejmý: je to materiál, který je nezávadný, dostupný přímo v blízkosti stavby, není potřeba jej vyrábět, převážet, a vlastně ani příliš složitě upravovat. Jednoduché až primitivní bydlení takto postavíte rychle, snadno, bez složitých technologií nebo těžko nabytých znalostí.
Je zřejmé, že stavbaři a architekti se stále snaží vymýšlet způsoby, jak hlínu jako stavební materiál využít i pro stavby moderní, sofistikované, splňující bezpečnostní i užitné požadavky 21. století.
Není hlína jako hlína
U lokální hlíny je samozřejmě problém v kvalitě. Obsah jílu, písku a dalších součástí se liší nejen mezi různými oblastmi, ale i v místě stavby. Je složité dostat takovou směs, kterou by 3D tiskařský robot uměl použít (nevybíraví roboti zatím tisknou jen mini domečky v laboratořích).
S poněkud složitěji namíchanou směsí umí pracovat zařízení italské firmy 3D WASP. Ta už představila experimentální dům Gaia, který vidíte na fotografiích a videu.
Tisk stěn pro domeček s podlahovou plochou 20 m2 trval robotovi 100 hodin a materiál stál pouhých 900 Euro, tedy asi 25 000 Kč.
Gaiu postavili přímo v italské Lombardii a měly by splňovat všechny místní normy pro rodinný dům.