Když se v Česku řekne víkendový dům, má to takovou lehkou pachuť. Jako že se zase někam nastěhovali lufťáci, kteří dělají mezi sobotou a nedělí mezi starousedlíky velkou parádu, ale v dotčené obci přitom nijak nefigurují. Ovšem do téhle škatulky jde nový dům z Hrubé Skály napasovat jen těžko. Bydlení je to sice současné, ale navržené tak, aby fungovalo v harmonickém sepjetí s místem.
Patrné je to z pojetí projektu, který se přidržuje lokálních měřítek a zbytečně nevybočuje v extrémech. Zastavěnou plochou 125 - a užitnou plochou 114 metrů čtverečních - odpovídá místu a jeho průměru. V kvalitě provedení jde sice dál, ale to se stěží dá považovat za nějaký neduh. Přitom se celým dílem nese myšlenka, že mimořádností je tu historicky bohaté prostředí a přírodní krásy, a dům samotný si neklade za cíl jim nějak konkurovat.
Co si pod tím představit? Sofistikovaný design tohoto domu harmonicky kombinuje tradiční i moderní prvky, a splňuje tak vysoký standard současného bydlení. Kde začít? Nejlépe tam, kde architekti ze studia NEW HOW Davida Zámečníka. Na mírném svahu jižně od centra obce Hrubá Skála. Právě tam totiž zasadili „chatu“ o poněkud nezvyklém půdorysu doširoka otevřeného písmene V. K čemu je takový tvar dobrý?
Víceúčelové řešení véčkem
Je to stejné, jako když rozevřete knihu – jen tedy zevnitř. Protože ono rozevření stavby umožňuje na tom relativně úzkém pozemku maximalizovat panoramatický výhled na „plátno“ krajiny Českého ráje. To véčko, podélná ohnutá hmota domu, je novotvarem, který se ale v terénu docela ztrácí. Dílem i proto, že jej kryje klasická sedlová střecha, odkazující na architektonické dědictví regionu.
Současně je onen zvláštní tvar odpovědí na samu nejkomplikovanější část realizace, zakládání stavby. Parcela totiž byla dlouho považována za nezastavitelnou, kvůli ne úplně stabilnímu podloží. To nyní ale řeší osmnáctka osmdesátkových pylonů, na nichž je stavba založena. Už to dělá z Chaty v Českém ráji poměrně slušný technický unikát.
Konstrukce domu jinak dál využívá tradiční materiály. Ve s dřevěnými CLT panely tvořícími hlavní nosnou konstrukci, která dřevěným krovem podepírá střechu. Suterén, nezbytný pro umístění technologií a skladování, je sestaven z betonových bloků. Jeho nad terén vystupující viditelné části jsou ale pro minimalizaci vizuálního dopadu obloženy místním kamenem, což umožňuje chatě hladce zapadnout do svažitého terénu.
Střecha pokrytá tmavě zbarvenými čtvercovými kovovými šablonami položenými diagonálně, což v praxi zajišťuje trvanlivost a spolehlivost, vše při zachování té příjemné rustikální estetiky. Vlastní obytné prostory - včetně hlavní společenské místnosti s vloženým patrem, dětského pokoje a ložnice - jsou orientovány směrem k panoramatickému výhledu na zříceninu Trosek. Terasa pak rozšiřuje tyto obytné prostory do krajiny a vytváří fantastický zážitek na pomezí interiéru a exteriéru.
Zdroj: NEW HOW architekti
Foto: Petr Polák