Některé exotické pokojové rostliny mohou v interiérech dosáhnout až doslova gigantických rozměrů, pokud jim postupně zvětšujeme květináč až do té míry, že je těžké jej vůbec unést a pokud o ně správně pečujeme. Které druhy nám doma vytvoří malou džungli?
Solitérní rostlinní velikáni do minimalistických bytů
Moderní interiéry v minimalistickém stylu překvapí dostatkem prostoru a minimem nábytku, ovšem právě do takto vybavených místností se ideálně hodí vysoké, resp. mohutné (čili i košaté) pokojové květiny. Vlastně jde o ideální designové doplňky interiéru, přitom živé. A kam že patří? No přece především na podlahu!
Koupit a nebo postupně vypěstovat
Gigantickou pokojovou rostlinu si přitom můžeme za nemalý peníz koupit a nebo postupně vypiplat, třeba v případě fíkusu to může trvat cca 10 let. Nedávno jsem obří fíkus převážel ze své kanceláře do reprezentativních prostor, kde bude mít dostatek místa i světla, prostě kancelář, kde kvůli monitoru počítače neustále zatahuji žaluzie, již přerostl. A ani se mu nedostávalo příliš světla.
Dračince, tchýnin jazyk, monstery a liány
Dalšími z gigantů mohou být například dracény a nebo zlidověle tchýnin jazyk (sanseviera), ale třeba i monstery, například monstera skvostná s ohromnými listy. Zajímavých efektů co se týká růstu a vytvoření hmoty dosahují též liány, tedy rostliny popínavé a šplhavé, které sice potřebují oporu, ale po mnoha letech je už vlastně těžké zjistit, kdeže je květináč, odkud to vlastně ta „obluda“ vyrůstá.
Cykasy, palmy a juky
Ohromných rozměrů mohou dorůst také například cykasy a též mnohé palmy a juky, které jsou palmám podobné. Obecně pak platí, že pokud budeme pěstovat ve velkých nádobách dřeviny, které běžně vysazujeme v zahradách, také značně vyrostou, ale zase ne tak, aby nám místnosti přerostly. Pozor však, lze vybrat pouze takové, kterým bude klima vytápěných bytů vyhovovat.
Cizokrajné ovocné druhy a ibišky
Značných rozměrů může v bytových podmínkách dorůst také banánovník, různé citrusů a dokonce i ananas. I když v jeho případě je to tak trochu jiný příběh. Velmi efektním řešením je například také bambus, záleží jen na volbě odrůdy. A samostatnou kapitolou jsou pak ibišky. Když jim poskytneme velkou nádobu, odmění se bohatou, vysokou i širokou korunou.
Další stromky včetně pravěkého přízraku
Pro účely vypěstování stromku v interiéru se hodí také lipka, abutilon, kroton a nebo araukárie čili blahočet, což je přízrak, který do dnešních dnů putoval až ze samotného pravěku. Pěstovat však lze v bytě třeba i jinan dvoulaločný roubovaný na podnož. A až vás doma omrzí, můžete jej přesadit do zahrady.
Obyčejně neobyčejný břečťan a zlaté pravidlo velikosti
Vůbec rostlinných druhů, které dosahují ohromných rozměrů, najdeme dlouhou řadu. A právě mnohé z nich (resp. většina) jsou exotické. Ovšem třeba takový popínavý břečťan patří mezi místní druhy a přitom se prodává i v tak nádherných a listem zdobných kultivarech, že do interiérů též rozhodně patří. Obecně pak lze ještě říci, že čím déle pokojovou rostlinu pěstujeme a čím větší nádoby jí postupně, jak narůstá, poskytujeme, tím větších rozměrů se dočkáme. Ovšem zdaleka to neplatí pro všechny druhy. Třeba africké fialky obry nikdy nebudou a takové hyacinty či orchideje prostě velké nádoby nesnesou. A tomu pak odpovídají i jejich parametry.