Zámková dlažba je trvalým řešením zpevněných ploch. Po mnoha desítkách let používání již můžeme zámkovou dlažbu považovat za tradiční. Vyrábí se ze zhutněného betonu, přičemž má svrchní pohledovou stranu upravenou pro lepší vzhled. Dlaždice jsou navrženy tak, aby do sebe zapadaly a společně na celé ploše držely stabilitu a byly odolné i vůči horizontálnímu posunu. Zámková dlažba se podkládá na sucho do pískového lože, nebo štěrkového lože z jemného štěrku. Kdykoli ji lze v případě potřeby rozebrat a zase položit, třeba kvůli potřebnému výkopu. Volbou zámkové dlažby pro zpevněné plochy rozhodně neuděláte chybu, navíc lze položit i zámkovou dlažbu vegetační s mezerami (otvory), do kterých lze vysadit travní porost, případně je ale můžeme pouze vyplnit štěrkem, načež dlažba propouští dokonale dešťovou vodu i za silných přívalových dešťů. Skvělým řešením jsou i moderní skladebné dlažby, které nabízí také imitace dřeva a kamene.
Klasika doplněna moderní dlažbou skladebnou
Jednotlivé díly zámkové dlažby mohou mít různé odstíny, ale i tvar, klasická zámková dlažba v podobě íček, vlnek a terčíků je dnes výrobci doplněna moderní dlažbou skladebnou. Ta nabízí kromě různých tvarů a velikostí dlaždic i přírodního provedení povrchu, nepravidelnou kresbu barevných colormixů, jednobarevné nebo tónované plochy v jednom odstínu, hladké nebo mírně reliéfní povrchy, případně výraznější reliéfy v imitacích kamene či dřeva. Moderní zámková dlažba umožňuje vytváření různých obrazců, mozaiek, nápisů či prvků praktického charakteru. Třeba na parkovištích lze barevnou odlišnost využít k zobrazení parkovacích čar a speciálních parkovacích míst (např. pro vozíčkáře).
Řešení pro jakékoli zpevněné plochy
Zámkové dlažba je skvělým řešením pro jakékoli plochy, které potřebujeme zpevnit. Podle tloušťky dlaždic lze dokonce pokládat i plochy určené pro pojezd nákladními automobily. Zámkovou dlažbou zpevníme cesty, chodníky, pěšiny, terasy, parkoviště, automobilová stání, cyklostezky, příjezdy k budovám, ale i silnice. Použít lze také dlažbu vegetační zatravňovací, která plochy zpevní, přitom rozsvítí zelení a umožní vsakování srážek, aniž by na vydlážděných plochách vznikaly kaluže a tvořilo se bláto.
Dlažba pro veřejný sektor i soukromé zahrady
Zámková dlažba rozhodně vede ve veřejném sektoru, kde je kritérium nejlepšího poměru ceny a výkonu zásadním požadavkem. Zámkové dlažby byly vlastně ještě před pár lety nejdůležitější částí nabídky každého výrobce venkovních betonových dlažeb. A ve veřejném prostoru dlážděné plochy zcela ovládly včetně soukromého sektoru v podobě obchodních a logistických center, průmyslových podniků i zemědělství. S rozšiřováním nabídky se však začala zámková dlažba rychle šířit i na soukromé pozemky, do zahrad a zahrádek. A dnes? Dlažbám zcela dominuje právě díky nabídce dlažeb skladebných. Dokonce se již ani tolik nepoužívá přívlastek zámková, protože moderní skladebné dlažby, které se vyrábí i ve velkých formátech, zámkovou klasiku již vůbec nepřipomínají.
Původně vnímaná unifikovaná šeď zámkové dlažby, která je však často na místě, se změnila na neuvěřitelně širokou nabídku pro jakékoli řešení zahradní architektury. U klasické zámkové dlažby však dosud jaksi jednoduchý, strohý vzhled převažuje, přesto je v podobě technického řešení mnohem vhodnější než třeba asfalt, který se navíc za vedra přehřívá, a který nepropouští vodu. Stejně tak jsou nevhodné plochy vybetonované.
Zámková klasika
Íčko, vlnka a terčík, případně rybí šupina, nejznámější zámková klasika, která se vyrábí a pokládá stále. Vede přitom bezkonkurenčně íčko, které při správném založení podkladních vrstev a při správné volbě tloušťky dlažby unese i zátěž vyšší jak 3,5 tuny. Právě íčka proto vévodí na zpevněných plochách ve veřejném sektoru, nejčastěji v podobě chodníků. Vyrábí se dokonce i dlažba slepecká s výstupky na povrchu, které upozorní slepce na kritická místa (okraje chodníků a přechody komunikací). Íčka je také možné uspořádat na paletách pro rychlou strojní pokládku. Atraktivitu této běžné dlažby dokresluje možnost výběru barevného povrchu (např. přírodní šedá, červená, černá a písková). Klasická zámková dlažba snese při tloušťce 6 cm zatížení do 3,5 tuny, o tloušťce 8 cm pak vyšší jak 3,5 tuny.
Dlažba vegetační, zatravňovací a přídlažba
Vegetační dlažby jsou ekologickou reakcí na nutnost zachování vody v krajině. Velké spáry mezi dlaždicemi či otvory v dlažbě umožní dokonalé odvádění dešťové vody do podkladových vrstev i prorůstání pěstovaného travního porostu. Pojezdové vegetační dlažby se zátěží vozidly do 3,5 tuny v kombinaci s trávníkem navíc oživí vzhled betonových pojezdových a parkovacích ploch. Dříve se vyráběla výhradně vegetační dlažba betonová, později se však přišlo na to, že plastová varianta je vhodnější pro pěstování travního porostu, zatímco betonová dlažba se hodí spíše pro vysypávky štěrkem. Více méně se dosud používají jakékoli varianty.
Zatravňovací dlažby nabízí oproti dlažbám vegetačním mnohem větší plochu pro udržovaný trávník. Vlastně jde o to samé, rozdíl najdeme pouze v poměru plochy určené k zatravnění vůči nosné konstrukci dlaždic. Speciálně tvarované dlaždice s rámovou konstrukcí jsou přitom dostatečně pevné. U dlážděných ploch s trvalým stáním a pojezdem vozidel se doporučuje provést spárování drceným kamenivem frakce 4-8 mm, které zvýší stabilitu dlažby.
Nezbytnou součástí dodávek zámkové dlažby jsou také takzvané přídlažby. Obdélníkové dlaždice, které tvoří přechod mezi komunikací a chodníkem, případně obrubníkem.
Přednosti zámkové dlažby
- Variabilita designu, lze si vybrat i vibrolisované zámkové dlažby v široké škále barev a tvarů.
- Rychlá pokládka na sucho, kterou snadno provede i šikovný kutil svépomocí, vlastně jde o jakési puzzle pro dospělé.
- Pokládka je možná ručně i strojově.
- Dlouhá životnost a vysoká odolnost vůči opotřebení, mechanické zátěži, mrazu i většině chemikálií.
- Snadno se opravuje, rozebere a zase složí. Třeba při potřebě dodatečného výkopu.
- Snese i velké zatížení, je proto oblíbená i při realizaci veřejných parkovišť a příjezdových ploch.
Nevýhody zámkové dlažby
- Nezbytné práce před vlastní pokládkou, podklad musí být připraven precizně. To však platí pro jakoukoli dlažbu. Případné chyby v podkladu se mohou projevit poruchami.
- Unifikovaný technický vzhled základních typů zámkové dlažby.