Autobusové nádraží Mlynské Nivy ožilo nejen zelení
Areál Nivy spolu s autobusovým nádražím v ulici Mlynské Nivy v Bratislavě se veřejnosti otevřel v novém kabátě 30. září letošního roku. Součástí projektu byly i rozsáhlé výsadby okrasných rostlin.
Moderní i klasická, domácí i zahraniční. Podívejte se na architektonické skvosty, moderní rodinné domy i veřejnou architekturu. Inspirujte se originálními přístupy architektů a stavitelů.
Areál Nivy spolu s autobusovým nádražím v ulici Mlynské Nivy v Bratislavě se veřejnosti otevřel v novém kabátě 30. září letošního roku. Součástí projektu byly i rozsáhlé výsadby okrasných rostlin.
Nejrůznějších stodol je kolem amerických farem pořád víc než dost, ale většinou už dávno neslouží svému původnímu účelu. Jen chátrají a doplňují kulisu vadnoucího venkova. Ta, která se nacházela poblíž Ancramu ve státě New York, měla štěstí. Za cenu odvozu si ji odtud po částech odvezl nadšený kutil, který ji s pomocí designérských vychytávek místních architektů sestavil do nové podoby.
Projekt renovace skromného bydlení z Ósaky přináší nevšední pohled do zázemí typické japonské rodiny. A vysvětluje i zajímavé prvky místních inspirativních tradic. Třeba péči o přestárlé. Protože domovy pro důchodce jsou tu poněkud nedůstojným místem k poklidnému stárnutí a podzimu života.
V letošní České ceně za architekturu získala hlavní cenu rekonstrukce hradu Helfštýn, jedním z finalistů byla také rekonstrukce Komunitního Centra Židlochovice. V obou případech jde o projekty podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.
Michigan překvapí jednoduchým, kompaktním vzhledem a praktickým uspořádáním vnitřních dispozic. Obytný komfort nabízí tento srub ohromný a bonusem je zdravé bydlení. Sruby jsou sice stavěné tradičně, stejně tak bývá tradiční i jejich vzhled, ovšem těžko najdeme jiný typ staveb, ke kterému by se hodilo slovo moderní.
Venkovská krajina, která v roce 2019 zlákala mladý pár ke koupi pozemku, slibovala velký potenciál. Mělo to jen dvě podstatné nevýhody: hranu svahu probíhající středem zastavitelné plochy, a příslib extrémních zimních mrazů, jimiž je oblast u leningradských jezer proslulá.
Babička by už jej asi po rekonstrukci a přesunu některých místností nepoznala, ale líbilo by se jí tady. Je to mnohem více světla. Zhruba tak lze popsat přestavbu bytu v apartmánovém bloku s minulostí.
Cabana nabízí kompaktní a funkční bydlení, slibující nadčasový komfort života v unikátních lokalitách. Kde přesně? Tam, kde si ji necháte postavit. Jedná se totiž o modulární stavbu, kterou je možno i po konstrukci v jedné lokalitě časem přesunout na jinou.
Jak strávit zimu na švédském ostrově? Najít si vyhřáté místo je určitě dobrý nápad, jak přežít mrazivé měsíce. Dřevostavba z ostrova Väddö ukazuje, že takový pobyt může být i komfortní záležitostí.
Stavba novostavby rodinného domu, která nevyniká okázalostí nebo rozlohou, ale chytře provedeným zpracováním. Architekti ji pojmenovali jako 1+1+1=1 Dům. Tahle podivná matematika tu ale dává smysl.
K realizaci projektů mohou mít architekti nejrůznější motivaci, ale v tomhle konkrétním případě si tvůrkyně celého záměru, Ema Butrimaviciute, nepřála nic jiného, než zmizet z města. Tak prosté to je.
Rezidenční architektura se obvykle opírá o tradice, minulost, kulturu žitou v daném prostoru. Rozvíjí původně autentický vzorec dál. V případě této stavby to ale s inspirací zdaleka nebylo tak jednoduché. Dům se totiž nachází v křovisky zalesněných kopcích při pobřeží východní Austrálie. V místech, kde prapůvodní obyvatelé z etnika Bundjalung neměli ve zvyku pevná obydlí stavět.
Diverzita otevřeného prostoru, vzdušnost a volnost místností prosvětlených ze všech stran, snadná komunikace i orientace. Rodinný dům z Japonska staví na prostých principech, které ale posouvá chytrou architekturou na dočista novou úroveň. A dává obyvatelům zasloužený pocit, že jejich komfort solidního bydlení vůbec nemusí ruinovat rozpočet.
Byt s celkovou výměrou 50 metrů čtverečních sice může být útulným místečkem pro život, ale přeci jen tu bude poněkud těsno. Jak z toho ven? Architekti si v amsterodamském apartmánu pohráli s celkovým plánem místností a úsporným řešením skladovacích prostor.
Španělsky znamená refugio útočiště, úkryt. A přesně k tomu je netradiční loftový byt z brazilského Cidade Jardim uzpůsoben. Ve svých dimenzích vychází z vizuální předlohy pravěké jeskyně, v níž člověk může nerušeně pobývat v bezpečí před predátory a nesmlouvavou divočinou. Pračlověk by však byl hodně překvapený, jak může taková novodobá „jeskyně“ vypadat.
Nízkoenergetický bungalov Livigno nabízí dispozice 4+1 a je vhodný pro čtyřčlenné rodiny. Jde o tradičně vypadající dům obdélníkového půdorysu, který se hodí prakticky do libovolné zástavby. Projekt domu byl navržen společností GSERVIS a jeho realizaci nabízí společnost RD Nobles.
Investoři se obvykle zajímají o to, na kolik je realizace obytné stavby vyjde. A obyvatele zajímá z praktického hlediska spíš to, jak se jim uvnitř bude žít. To, jak stavba jako celek zapadne do svého bezprostředního okolí, většinou netrápí nikoho. Tady se naštěstí o nelehký úděl ochotně podělili obyvatelé, investor i architekti.
S užitnou plochou 325 metrů čtverečních, stavbou nezvykle ostře vyjádřenou v betonové krustě a svými proporcemi připomíná tento třípodlažní dům nedobytný hrad.
Titul Stavba roku 2021 získalo brněnské studio dkarchitekti za projekt Městské plavecké haly Louny. Odbornou porotu na stavbě zaujalo mimo jiné akcentování kontrastu dvou rozdílných světů, který se v ambiciózní architektuře odráží. Ostře řezaný černý krystal ukrývá příjemný teplý interiér, kterému dominuje pětadvacetimetrový bazén obklopený dlažbou v barvě slonové kosti a obklady z modřínového dřeva. Napětí z rozdílnosti vnějšího a vnitřního prostředí se projevilo i v dramatickém zvlnění velkoryse pojaté skleněné fasády.
Skandinávská značka Ruukki uvádí na trh nové produkty, prvním z nich je nový Ruukki Classic Design, který představuje pozvednutí populární krytiny Ruukki Classic na novou úroveň.