Dává ještě vůbec smysl kryt a vnější obklady na radiátory?
Užitečné opatření, které snižuje vizuální zátěž nevzhledného radiátoru v místnosti. A současně opatření, které se může negativně propsat do tepelného výkonu.
Jak je to vlastně s energetickou náročností budov? Co znamenají písmena na energetickém štítku, co to je PENB neboli Průkaz energetické náročnosti budovy? Kdy takový průkaz potřebujete mít, jak ho získat a kdy ho vyžadovat při koupi nebo pronájmu nemovitosti? To se dozvíte z našich článků a nebo v energetické poradně na našich stránkách.
Užitečné opatření, které snižuje vizuální zátěž nevzhledného radiátoru v místnosti. A současně opatření, které se může negativně propsat do tepelného výkonu.
V dnešní době, kdy se náklady, nejen na bydlení, stále zvyšují, hledá každý z nás způsob, kde by se dalo ušetřit. Stejně jako se nám vrátí peníze díky zateplení domu, výměně oken, výměně starého kotle za nový nebo za tepelné čerpadlo, lze šetřit energie i díky použití vhodné stínicí techniky. Máme na výběr ze tří možností exteriérového zastínění.
Existují řešení, která umí snížit náklady na energie klidně o 30–50 %. A když se jich spojí několik dohromady, už to na faktuře poznáte. V článku vám taková opatření dnes představíme: od zateplovacích systémů přes izolační skla až po rekuperační jednotky a fotovoltaiku.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká fotovoltaiky a řešení přetoků a druhý zateplení starého stropu.
Pomoci seniorům a nízkopříjmovým domácnost má po novu program Nová zelená úsporám Light. Prostřednictvím tohoto dotačního programu stát rozjíždí akci na podporu energetických úspor domácností. A to právě těch, které jsou dnes nejohroženější energetickou chudobou.
Jak ušetřit za vytápění? To je otázka, která poslední měsíce zní z českých domácností více než kdy dřív. Ceny elektřiny a plynu stále stoupají a je tak jasné, že lidé potřebují hledat jiné cesty k ušetření. Nabízí se různé alternativní metody vytápění, které jsou ale i tak velmi nákladné a do budoucna nestabilní.
Některé věci se nemění, jen s časem potvrzují svou platnost. Například to, že šetřit energie v domácnosti znamená šetřit vlastní peníze, platilo vždy a dnes je to jen aktuálnější. Nemusí to být nutně miliony, ve výsledku se počítá každá koruna. Jak na to?
Měření termokamerou spolehlivě odhalí tepelné úniky. Termokamera, to jsou vlastně obrazně řečeno hadí oči, které si můžete na chvíli nasadit. Tedy držet v ruce a dívat se na displej. Roztává na vaší střešní krytině sníh rychleji než na střechách okolních domů? Tyto na první pohled viditelné tepelné úniky termokamera jen potvrdí, ale objeví i jiné.
Zapomeňte na spekulace o neekologickém spalování dřeva, doslova na válečné tažení proti jakémukoli tradičnímu způsobu vytápění a přitápění. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak. Energetická krize, neuvěřitelný růst cen především elektřiny a zemního plynu, donutily mnoho lidí uvažovat, jak vytápět co nejlevněji, na jaké teploty a někdy dokonce zda vůbec. A právě moderní krbová kamna a krbové vložky se hlásí o slovo o to razantněji.
Ve dnech 23. až 26. ledna 2023 se na Výstavišti Černá louka v Ostravě uskuteční již 28. pokračování mezinárodní výstavy Infotherma.
Udržet náklady za vytápění na uzdě může pomoci moderní systém zónové regulace Wavin Sentio, který díky vyspělé umělé inteligenci dokáže dosáhnout až 40% úspory energie. Navíc zajistí příjemný tepelný komfort, a to dle potřeb jednotlivých místností či zón.
Může se vyplatit investice do fotovoltaiky, s čím ji lze kombinovat, kolik peněz má smysl do ní investovat a jak funguje v zimě? Na žádnou z těchto otázek nelze odpovědět přímo a obecně. Je vždy třeba v konkrétním případě důsledně počítat.
Malá obec Feldheim v Braniborsku se vydala vlastní cestou, cestou soběstačnosti a tedy nezávislosti na dodávkách energií. Přibližně hodinu a půl jízdy automobilem na jih od Berlína žije 130 místních obyvatel bez strachu z neuvěřitelně rostoucích cen energií a z obálek s astronomickými účty.
Jednorázový příspěvek státního úsporného tarifu zřejmě v zálohách navrhovaných dodavateli energií nenajdete. Bude zohledněn v říjnu a listopadu automaticky ve výši 2000 nebo 3500 korun. Není o tento příspěvek třeba jakkoli žádat. Sazby D01D, D02D a D25D získávají příspěvek ve výši 3500 korun a ostatní sazby 2000 korun.
Tlačítkem úsporného režimu, šetrného provozu nebo eko-módu se dnes chlubí každý druhý domácí spotřebič. Nic nového. Jaké jsou ale ty režimy stojící na opačném konci efektivity – ty nejméně úsporné a nejhladovější pro energiích - jimiž naopak pouštíme domácímu rozpočtu žilou?
Energetický štítek, označující spotřebu energie spotřebiče, jsme si navykli používat jako štít proti drahotě a zbytečnému utrácení. Jenže k tomu, aby to opravdu fungovalo, je většinou třeba učinit i pár uživatelských kroků navíc.
Jaké jsou skutečné dopady zastropování cen energií u nás? Jde o smysluplné řešení? Jak řeší problém drahých energií naši sousedé a co navrhuje u nás tolik nenáviděná Evropská komise?
Trik s hliníkovou fólií umisťovanou za radiátory je u nás známý již více jak 30 let. Když jsme kdysi rekonstruovali dům, také nám to topenáři poradili. Nenapadlo nás tenkrát ověřovat, jestli to má smysl a v praxi pak zjišťovat, zda to vůbec nějak pomohlo. Ve světle posledních zjištění však vyplouvá celkem tristní odpověď. Je to nesmysl. Pokusíme se objasnit.
Šetřit ledničkou, která je rozumně vyplněná, dává smysl. Smysl ale nedává poloprázdnou ledničku zbytečně vyplňovat PETkami naplněnými vodou. Plná chladnička sice spotřebuje méně energie (chladí totiž menší objem, méně prostoru), ale co pak s tou studenou vodou? Chlazení něčeho, co nepotřebuje chladit, není úspora, ale mrhání.
Úspory energií jsou velkým tématem pro většinu společnosti. Rádi bychom vám přiblížili několik cest, jak ušetřit za elektrickou energii prostřednictvím realizace nové elektroinstalace, rekonstrukce nebo jen dílčích „upgradů“.
Dobrý den, co všechno musíme splnit pro to, abychom mohli zažádat o dotaci na energeticky úsporný dům? Máme zpracovaný projekt na rodinný domek a průkaz energetické náročnosti budovy vychází do "B". Z údajů průkazu je celková dodaná energie 71 kWh a neobnovitelná primární energie 84 kWh.
Dobrý den, na novostavby je určen dotační titul Nová zelená úsporám, který podporuje výstavbu rodinných domů s velmi nízkou…
Dobrý den, jsme bytový dům s 8 bytovými jednotkami a o celkové ploše 500 m2. Není nám jasné, kdy máme povinnost mít průkaz energetické náročnosti budovy. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, povinnost opatřit průkaz energetické náročnost budovy (PENB) je stanovena zákonem č. 406/2000 Sb., konkrétně v paragrafu 7a,…
Dobrý den, kolega z práce mě tvrdí, že musíme opatřit průkaz energetické náročnosti na náš rodinný dům. Jedná se o dvoupodlažní dům, kde v přízemí jsou kanceláře, které pronajímáme. Druhé patro slouží klasicky k bydlení. Prosím o vaší odpověď zda v tomto našem případě musíme průkaz obstarat či ne.
Dobrý den, povinnost, kdy je potřeba opatřit průkaz energetické náročnosti, vyplývá ze zákona 406/2000 Sb. Konkrétně v §7a se uvádí,…
Dobrý den, jako rodina se poohlížíme po novém bydlení. Chceme pořídit starší rodinný dům a realitní kanceláře v inzerátech uvádějí i energetickou náročnost a písmena A až G. Jak se má lajk podle těchto zatřídění orientovat a lze tedy nějak vyčíslit kolik bude stát provoz v takovém domku?
Dobrý den, ono zatřídění do jednotlivých kategorií, vyjádřených písmenem, je dle průkazu energetické náročnosti budovy. Ten by vám…