Zateplení podkroví bez stavebního zásahu do interiéru
Bydlení v podkroví je velmi oblíbené, jak ale podkroví zateplit, abychom nezasahovali do interiéru?
Izolace podkroví je při stavbě nebo rekonstrukci domu důležité téma. Pokud stavíte, renovujete, nebo chcete ze staré půdy vytvořit novou obytnou podkrovní místnost, budete muset izolaci položit. Důležitá je tepelná (proti zimě i horku) a někdy také zvuková izolace. Zapomenout nesmíte ani na vlhkost. Jak vybrat tu pravou podkrovní izolaci, jak ji pokládat buď svépomocí nebo za asistence profesionálů, to vše se dozvíte u nás. Přečtěte si rady od odborníků nebo přímo od výrobců izolačních materiálů.
Bydlení v podkroví je velmi oblíbené, jak ale podkroví zateplit, abychom nezasahovali do interiéru?
Základem spokojeného bydlení v podkroví je kvalitní a dokonale provedená tepelná izolace.
Protože jsme se o jednotlivých izolačních materiálech a jejich vlastnostech zmínili podrobněji ve speciálních článcích, v dalším díle našeho seriálu se zaměříme na technické postupy a konstrukční možnosti při izolaci prostor pod střechou.
Kam izolaci přesně umístit? Jak izolaci správně nainstalovat?
Ještě před několika dny poučila nenadálá vedra mnohé z nás, obyvatel podkrovních bytů, že jsme „něco prostě udělali špatně.“
Využijte potenciál stínící techniky i střešních oken a dopřejte si komfortní, příjemné a zároveň zdravé bydlení v podkroví. Především v létě se tak ochráníte před přehříváním podkrovních prostor, které jsou i při dostatečné tepelné izolaci střechy vystavené značnému působení slunečního záření.
Foukaná minerální izolace snadno nahradí izolační desky či role při mnoha různých aplikacích, přitom izoluje teplo i hluk. Kam se hodí?
Budování podkrovního bytu je levnější než stavba nového. Pokud takovou možnost máte, neváhejte! Jaké materiály při rekonstrukci vašeho podkroví použít? Jak jejich výběrem zamezit možným statickým problémům? A víte jaké příčky jsou variabilní a snadno upravitelné? Suchá výstavba za použití sto procentně ekologických izolací z čediče a skelné vaty je ideálním řešením. Kvalitně izolované podkroví vám oproti tomu, kde izolaci ošidili, ušetří až 50% ročních výdajů na topení.
Moderní a energeticky úsporné bydlení je spjato s kvalitní izolací. Jaký typ izolace zvolit do podkroví, jakou zvolit její tloušťku a kam izolaci umístit?
První otázkou při výběru foukané izolace pro střechu je materiál. Zvolit izolaci foukanou minerální? Kamennou vlnu nebo skelnou vatu? Zvolit izolaci celulózovou, dřevovláknitou, nebo polystyren? Má smysl uvažovat o jiných alternativách? Vlastnosti materiálu jednoduše definují budoucí funkčnost zvoleného izolantu. A zde bychom měli začít.
Pro vzduchotěsnost, a tedy vzduchotěsné parobrzdné fólie, platí 2 základní pravidla: 1. fungují celistvě a 2. v proměnlivosti (variabilitě) je inteligence a síla. Navíc přibylo ještě jedno pravidlo, totiž ekologie. V tomto případě jde o minimalizaci plýtvání a odpadu při výrobě, stejně jako o možnou recyklaci materiálu.
Zelené střechy jsou dnes moderní. Pokud se ale vytvoří samovolně, na vaší starší střešní krytině, příjemnou emoci navodí jen stěží. Naštěstí existují osvědčené postupy, jak se mechu a lišejníku efektivně zbavit. A když už budete nahoře, můžete zkusit betonové doplňky a další prvky, které posunou vaši letitou střechu do 21. století. Nebo rovnou zvážit rekonstrukci s použitím krytiny v povrchové úpravě Prima, která je vůči mechům a lišejníkům odolná.
Mnozí z nás v sobotu pořádně kleli, když viděli tu spoušť, co přes noc napadala z oblohy. A padala dál. Jenže, víte, kdo se kromě vlekařů, lyžařů, dětí a básníků opravdu radoval? Správně, trefili jste se, zahradníci! A všichni! Ne nadarmo se ze sněhu staví známá eskymácká iglů, ne náhodou vám zkušení trampové, kteří čundrují po přírodě i v zimě, poradí, že pro přežití je zákryv sněhem v mrazu zásadní. Ostatně zkušení vojáci to ví také. A ježek pod hromádkou listí ve vaší zahradě, ten si teď doslova lebedí hned kousek od ještěrky a brouka, stejně jako vaše trvalky zatažené do země.
Izolace šikmé střechy na chatě či chalupě má smysl i když tuto část domu neplánujete využívat k bydlení – umožňuje méně topit a chrání životní prostředí i vaši peněženku. U novostaveb je zateplení dokonce zákonně předepsáno vyhláškou o tepelné izolaci.
Ať již komplexně rekonstruujeme stávající obydlí anebo realizujeme půdní vestavbu, vždy je to příležitost zásadně změnit své bydlení, svůj soukromý život. V podkroví si navrhujeme dispozice podle svých představ a potřeb, ovšem i o patro či dvě níže je rekonstrukce stávající nemovitosti výzvou, jak změnit dispozice, uspořádat rozvržení místností a jejich plochy, přizpůsobit chodbu, zvětšit koupelnu, vytvořit navíc alespoň menší prostor pro technické zázemí či šatnu a hlavně také vyměnit stávající rozvody a technologie za nové, bezpečné a vyhovující odpovídajícím normám.
„Stěhuju se na chalupu!“, takto začíná mluvit naše babi ve chvíli, kdy do našeho rozpáleného města přijdou první vedra. Chalupa je vůbec lékem na více věcí. Proč i my tolik toužíme za svými rodiči a prarodiči o víkendu utéct?
Protihluková izolace stropů, stěn a podlah může mít mnoho podob. K efektivním řešením patří protihlukové eko desky, lisované akustické desky a pružné podlahové podložky. Představme si jednu po druhé podrobněji.
Climatizer Plus, izolace vyrobená z přírodních vláken, dokáže teplo v domě udržet. Instalací do stěn, stropů a střechy vytvoříme druhá akumulační kamna, která teplo udrží a nenechají ho uniknout během noci.
Climatizer Plus obsahuje unikátní přísady zvyšující odolnost proti napadení hlodavci a škůdci. Zvláště lasicovitá kuna vyhledává jiné prostředí, než je zdravá foukaná izolace. Kuna dokáže izolaci doslova rozcupovat.
Climatizer Plus na bázi přírodního celulózového vlákna dokáže průnik horka střechou od rozpáleného slunce do domu značně oddálit.
Podle průzkumů prý hluk trápí více jak 60% Čechů v jejich obydlích. Většinou jde o ruch z ulice a nebo zvuky od sousedů. A týká se to nejen starších panelových bytových domů, ale i novostaveb včetně domů rodinných. Roli přitom hraje mnoho věcí, od nevhodně řešených dispozic až po nedostatečné izolace. Novostavby mívají navrhovány akustické izolace přesně na hranici normy, ta však může být hodně daleko od komfortního bydlení bez hluku.
Život za hranicí hluku je nepříjemný. Tedy záleží na směru, ve kterém se od této hranice pohybujeme. Pro mnoho lidí jsou klid a ticho jen toužebným snem a přitom se ne nadarmo říká, že ticho léčí. Ovšem zároveň se zateplením domu jej lze i dosti účinně odhlučnit. A nastane ticho!
Dotaz: Při stavbě podkrovního rodinného domku zatím pouze s obytným přízemím předpokládám konstrukci stropů provést ze spirolových panelů síly 160-200mm, dle statického propočtu. Podhled stropu v přízemí bude ze sádrokartonu zavěšeného pomocí konstrukce zespodu na panelech. Prostor mezi sádrokartonem a panely (20 cm) bude zafoukán klimatizerem plus. Vyžaduje taková konstrukce vložit někde parozábranu a bude 20 cm vrstva klimatizeru dostatečná pro tepelnou izolaci stropu? Podotýkám, že v podkroví bude zatím nezateplená půda, ale byl bych rád, aby v budoucnu byla možnost podkroví dokončit pro bydlení. Děkuji za Vaši odpověď. Miroslav Pohl
Vložení parozábrany do Vámi popsané skladby stropu pod nevytápěnou půdou je nutné. Vložit tepelnou izolaci pod stropní konstrukci však…
Dobrý den, pročítala jsem odpovědi na zateplení stropu, ale vše je k nevytápěné půdě. Dělali jsme novou střechu, zatím máme pouze novou krytinu - na krovech je folie, latě a plechová krytina ondusteel, letos dokončení izolace a plánované sádrokartony asi nestihneme, ale stropy bychom zateplit chtěli. Jedná se o starý RD, stropy jsou z trámů cca 20cm, dole prkenné podbití a rákos, zhora prkenný záklop, ten je již částečně odkryt. V pokroví plánujeme pokoj pro návštěvy a úložný prostor, radiátory tam vyvedeny budou, ale do zateplení střechy se samozřejmě vytápět nebude. Chtěla bych poradit jak zateplit a možnosti podlah. krytiny - plánovala jsem obyč laminát.plovoucí podlahu, ale dle vašich odpovědí to asi není nejjepší na půdu a zda hraje roli,že nyní bude půda studená a časem se tam topit bude. Dále prosím o radu na zateplení samotného půd prostoru, střechu jsem popisovala a štíty jsou původní zděné nestějně široké od cca 10 do 30 cm, zateplovat je i zevnitř, pod sádrokartony, které plánuji na vyrovnání nebo hlavně zvnějšku. Děkuji za pomoc Veronika Kučerová
Po dobu, než bude provedeno zateplení střešního pláště plánovaného podkroví, doporučuji provést dočasné zateplení stropní konstrukce…
Dotaz: Chtěl bych se zeptat na možnosti ochrany před přehříváním bytu, který se nachází v posledním patře novostavby, jejíž střecha je typu dřvěný krov+izolace+ lepenková krytina. Nejedná se mi o tepelnou izo,laci, ale o ochranu před teplem v létě. Na oknech mám venkovní rolety,stěny mají izolaci polystyrénem zvenčí, ale chtěl bych zaizolovat strop... Poradíte mi?
Ve Vašem případě se jedná právě o tepelnou izolaci, která by tepelně izolovala obytné místnosti od tepla pronikajícího stěnami a…
Dobrý den.Prosím o radu k následujícímu problému. Domek z roku 1930, v roce 1985 z půdy vybudované podkroví. Krytina jsou tašky na latích bez dalšího podbití, mezi trámy vložen térový papír, dovnitř čedičová vata cca 10 cm, ta překryta polystyrenem 5 cm a to vše zakryto deskamy dřevotřísky 1,5 cm silné. Na povrchu potaženo tapetou na bílení. Izolace nevzhovuje rozhodl jsem o jejím zesílení. O Vaši poradně jsem nevěděl, dal jsem na radu nevím jestli správných odborníků, abych z vnitřní strany přidal polystyrén o síle 8 cm, tento natáhl sterkou, perlinkou a štukem. Polystyuren mám přilepit lepidlem na polystyren a jednotlivé desky slepovat k sobě.Odstranit tapetu a desky lepit přímo na dřevotřísku. Když jsem si pročetl Vaši poradnu, nevím zda to mám takto provést, mám obavu aby nedocházelo k vlhnutí, pokud již pod stávající izolací není. Zatím nebyla použitá žádná paropropustná folie. Můžete mi poradit jak celou věc vyřešit, veškěrý materál jsem již nakoupil.Jde mi o to aby nebylo třeba sundavata zateplení bylo možno provést zevnitř. Jedná se rekreační objekt a obdobných způsobem provedlo zateplení několik mých sousedů. Pokud by se jednalo nárečně odbornou práci přesahující rámec kutilské dovednosti, můžete mi doporučit nějakou odbornou firmu.
Skladbu střechy v podkroví rekreačního objektu lze vskutku označit jako kutilskou. Uvádíte, že nebyla použita žádná paropropustná fólie.…
dobry den, potřeboval bych zateplit střechu v půdním prostoru,je to možné tímto způsobem ? mezi krokve připevním vysoce difuzní kontaktní fólii na tepelnou izolaci-GUTTAFOL DO 95 mezi prkny střechy a touto folii nechám mezeru 5cm pro proudění vzduchu mezi krokve umístím tepelnou izolaci- KNAUF CLASSIC 039 12cm. na tuto izolaci připevním parozabranu -JUTAFOL N 110 STANDARD,a celé obložím , -např, palubky, V celé délce hřebene bude odvětravací mezera cca 5cm tato mezera bude překryta pomocí plastového hřebenové odvětrání výrobce -katepal. je tento způsob vhodný ? nebude ve střešním prostoru docházet k tzv, stanovému efektu ? a tím k hnilobě celé střechy ? děkuji za radu,
Jedná se o dodatečné zateplení stávající konstrukce, kde krytina je zřejmě dle Vašeho popisu na bednění. Nerozumím úplně dobře…
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně skladby stropu v podkroví pod nevytápěnou půdou.Stáří domu cca 1OO let.Strop je nyní obložen palubkami upevněnými na lištách tl. 1cm, pak je omítka na rákosu,pod ní desky tl. 2,5cm přibité na vodor. trámech. Střecha je šikmá nezateplená podbitá s eternitovou krytinou.Dotaz zní" zda je možno na desky mezi vod.trámy položit tep. izolaci kamenné vlny (zaklopit,nezaklopit) a dále zda je vhodné nebo nutné mezi omítnutý strop a palubky dávat parozábranu,případně jak ji vhodně upevnit? Děkuji
Stropní konstrukci lze zateplit vložením izolace mezi trámy shora, ale je potřeba izolaci zesílit i v souvislé vrstvě nad trámy. Při…
Dobry den,chtel jsem se zeptat na spravny postup a pouziti materialu pri zatepleni podkrovi sikme strechy a dreveneho stropu shora a zespodu. stavime domek svepomoci,obvodove zdivo je porotherm CB 400mm. Strecha je sikma do 45 stupnu krovy vysky 15 cm dreveny zaklop difuzni folie a plechova krytiny.Uvazuji o Minerální izolace Knauf Insulation s technologií ECOSE® Technology 170mm ktera ma součinitel tepelné vodivosti = 0,044 W/mK, třída reakce na oheň A1 na to nepropustnou parozabranu na krovy znovu pribyt stresni late a na to dat palubky. jen nevim jestli sila tepelne izolace bude dostacujici. dale dreveny strop kde tramy jsou vysoke 20cm nahore dreveny zaklop.na dreveny zaklop bych videl krocejovou izolacj tloustky cca3cm a plovouci podlahu a zespoda nejakou mineralni vatu jako tepelny a zvukovy izolant tloustky cca 5cm na to paronepropustnou folii a palubky . v nekterem pokoji sadrokarton tak aby cast tramu byla videt.se skladbou v koupelne si nejsem az tak jisty jestli to bude stacit.podkrovi bude obyvatelne kde se bude normalne topitustradnim topenim. Dekuji Blahovec
Pokud je vodorovný strop s trámy 20 cm mezi vytápěnými prostory se shodným režimem vytápění, pak bude popsaná skladba z hlediska tepla…
Dřevěný podhled, dřevěná podlaha pod a nad betonové stropní panely - zateplení a izolace. Dobrý den, rád bych provedl v novostavbě palubkové podhledy a palubkovou podlahu pod a nad stropní betonové panely (mezi obývaným přízemím a obývaným podkrovím). Jak by měla vypadat ideální skladba zateplení, případně parozábran, kročejové izolace atd. Montáž dřevěného stropu i podlah bych prováděl na dřevěný rošt uchycený do betonových stropních panelů. Dále bych rád obložil palubkami i strop podkroví, opět na dřevěný rošt uchycený na minerální vatou zateplené krovy. Jak by zde měla být provedena izolace aby zde nedocházelo k rosení a vznikáním plísní pod dřevěným stropem. Děkuji za odpovědi
Pokud se jedná o vytápěné místnosti, je určující režim vytápění v jednotlivých podlažích. Pokud bude režim vytápění totožný, pak…
Dobrý den Prosí o radu, jak zaizolovat podkroví, aniž bych musel předělávat stávající střechu? Složení střechy je : krokve na nich celoplošně nabité desky na deskách lepenka (stará 30 let - tudíž není zaručena funkčnost) a na ni našroubované hliníkové plechy (dachmany ) bez lišt. Pokud provedu mezikrokevní a podkrokevní izolaci vatou, jak zamezím vnikání vody z netěsnosti střechy (zafoukávání a kondenzace)? Jelikož mezi izolací a střechou není odvětravací mezera ,která by případně vzniklou vlhkost odvětrala? Co kdybych použil polystyrén (XPS), který je nenásakavý a tudíž by nedošlo ke znehodnocení izolace vodou? Někdo namítne,že polystyrén nesmí na střechu kvůli požární bespečnosti, ale některé firmy dávají polystyren při nadkrokevní izolaci ! Děkuji
Dobrý den, z vašeho textu je zřejmé, že jste minimálně poučený lajk a sám tušíte, že dodatečné zateplení střešní konstrukce bez…
Dobrý den, včera jsem odklopil v podkroví pod střešnim oknem sádrokartonovou desku, pod ní je parozábrana a pod ní je 23cm izolační vaty od knaufu. Když jsem strčil ruku do té vaty, tak jsem zjistil, že je mokrá. Je mokrá jen zhruba do jednoho centimetru od paropropustné folie pod taškama. Rozhrnul jsem to celé a bylo vidět jak je ta paropropustná folie celá orosená. Je to normální? Děkuji za odpověď
Dobrý den, záleží samozřejmě na umístění skladby střechy a nosné konstrukce, ale pokud je pojistná hydroizolace mokrá ze spodní…