Jak pěstovat cukety
Právě nastal čas pro výsev cuket, kdo však začal dříve, určitě neprohloupil, bude dříve i sklízet. Jak o cukety správně pečovat, aby bohatě plodily?
Vítejte na naší webové stránce věnované tématu vyvýšených záhonů. Zde najdete užitečné rady, praktické tipy, podrobné návody a zajímavé články, které vám pomohou vytvořit a udržovat váš vlastní vyvýšený záhon. Přidejte se k nám a objevte radost z pěstování vlastních rostlin na vyvýšeném záhonu.
Právě nastal čas pro výsev cuket, kdo však začal dříve, určitě neprohloupil, bude dříve i sklízet. Jak o cukety správně pečovat, aby bohatě plodily?
Bohatá členitost naší krajiny umožňuje velký výběr stavebních parcel. Tedy i na svažitém pozemku.
Představujeme Vám příklad zahrady spojené s pěknou vyhlídkou na rybník a krajinu v údolí.
Pohled přes předzahrádku navíc směruje k lesu. Těmto základním hodnotám bylo podřízeno i celkové řešení zahrady.
Zastánci přírodního pěstování rostlin, takzvaných bio potravin a permakulturních zahrad se bez umělých hnojiv obejdou. Obejdete se bez nich i vy a jak?
S přípravou záhonů na jaro začínáme již nyní a stejně tak jako hnojíme organickými hnojivy záhony stávající, si můžeme vytvořit záhony nové. Ani na jaře však není pozdě, záleží jen na použitém hnoji.
Skleník potřebuje v zahradě vhodné místo, kam zapadne, kde nám nebude překážet a přitom se dovnitř dostane dostatek sluníčka. Velikost skleníku je pak závislá na prostoru a našich potřebách. Jak ale vybudovat a zařídit skleník uvnitř?
Chcete si v zahradě vyrobit kompost rychle a efektivně, přitom však v kompostéru, který odolá výkyvům počasí, vlhku, plísním a mikroorganismům?
Letos už to nestihnete, ale jako inspirace pro příští sezónu melouny rozhodně stojí za to. A že potřebují maximum tepla a na našem území co nejjižnější a nejnižší polohu? Kdepak, melouny u nás vypěstujete téměř kdekoli.
Jahodová pyramida je nejlepším způsobem, jak pěstovat jahody na co nejmenší ploše. A její výstavba není nijak složitá. Kromě dřeva se přitom nabízí i jiné materiály a stavební systémy.
Při plánování vyvýšeného záhonu můžete někdy uvíznout v úvahách, jak a z čeho takový záhon vytvořit. Nemusíte se ale obávat, ono to není tak těžké. Na výběr máte spoustu možností.
Kompost je základ zahrady, to ví každý zahradník i zahrádkář. Navíc jde o nejšetrnější způsob zpracování biologického odpadu. Jaký kompostér ale vybrat, případně postavit?
Pro přidávání kompostu rostlinám je třeba především vědět kdy. A určitě to neděláme na podzim a v zimě. Ideální čas je ve vegetačním období, čili od jara (resp. již předjaří) až nejpozději do pozdního léta. V době vegetačního klidu rostliny odpočívají a hnojivo v podobě kompostu (humusu) by nevyužily. Co je však nyní na podzim důležité, to je opětovné proházení kompostu, aby se rostlinná hmota lépe a rychleji rozkládala.
Zahradní práce nemusí být zrovna fyzicky náročné, ovšem neustálé ohýbání zad se projeví na každém – mladším i starém zahradníkovi. Jak si zahradničení zpříjemnit?
Ještě nedávno bylo stále skloňováno sucho, ostatně ono se stalo postupně vynikajícím byznysem pro více subjektů a jak to jen jde, stále alarmují, upozorňují, vyhrožují. Jenže letošní konec léta a nástup podzimu přinesl pravý opak. Prší denně a zahrady jsou mokré, podmáčené. Jak si v zahradách poradit s nadbytkem vody?
Jahodiště vlastně můžeme založit během celého roku kromě zimy a v každém ročním období od jara do podzimu to má své výhody. O jarní přípravě jahodiště platí, že je nejméně pracná a přitom přinese v dalším roce největší úrodu.
Vyvýšené či též vysoké záhony lze konstruovat z různých materiálů. Nejkratší životnost mají záhony dřevěné konstrukce, pokud však nahradíte dřevěná prkna plastovými, zachováte přirozený vzhled a prodloužíte životnost řádově.
Záhony mohou být i naprosto netypické, nepravidelné, ale i vyvýšené, spirálovité a podobně. Představujeme vám přehled typů záhonů.
Bylinky v zahrádce a nebo přímo bylinková zahrádka? A co bylinky v kuchyni, respektive v bytě? Byliny lze pěstovat na více místech zahrady a využít je různými způsoby, třeba i k ochraně jiných rostlin před škůdci. Některé se hodí dokonce i do záhonů okrasných. A nebo chcete rovnou bylinkovou zahrádku?
Vyvýšený záhonek je tak trochu jako květináč. Ve zbytečně velkém budou rostliny plavat, v příliš malém se budou tísnit. A dovnitř se jich taky nevejde neomezené množství.
Vyvýšené záhony ušetří naše záda při péči o rostlinky, dokonce umožní zahradničení i lidem tělesně handicapovaným, pomůže nám vyřešit problém se zahradním rostlinným odpadem a zajistí skvělé podmínky pro rostliny, jejich vitalitu a zdraví. A nakonec i bohatou odrůdu. Vyvýšený záhon, pokud se založí, jak má, je vlastně svým způsobem obdobou zahradního kompostu. Ostatně, kompost patří navrch jako poslední vrstva vyvýšeného záhonu výlučně. Jak vyvýšený záhon založit?
Nechcete se při ošetřování rostlin ohýbat? Zkuste vyvýšený záhon – třeba i metr vysoký. A vybudovat si jej můžete právě nyní.