Stromy ve městech zachraňují životy. Chrání před efektem tepelných ostrovů
Vysazovat stromy ve městech dává smysl. Nejen proto, že vypadají hezky. Dokáží totiž efektivně ochránit obyvatele velkých sídel, totiž od negativních dopadů letních veder.
Nechte se inspirovat při tvorbě nebo úpravách své okrasné zahrady. Přečtěte si naše rady a prohlédněte si naše fotografie.
Vysazovat stromy ve městech dává smysl. Nejen proto, že vypadají hezky. Dokáží totiž efektivně ochránit obyvatele velkých sídel, totiž od negativních dopadů letních veder.
Zvládat extrémní výkyvy teplot není ve městech nic snadného. Řada světových metropolí se proto aktivně zasazuje o to, aby na takové nenadálé události byla připravena předem. S pomocí zeleně, větru, vody. Anebo tím, že navenek změní svou barvu.
Množné číslo jsem v nadpisu článku nepoužil náhodou. Indický běžec je zvíře skupinové, společenské, proto je třeba si koupit alespoň několik kachniček naráz. Jedné jediné by nebylo ve vaší zahradě dobře, chyběla by jí společnost. Jinak ale není na chovu indických běžců nic složitého. Na rozdíl od slepic vám zahradu nerozhrabou. A slupnou všechny plzáky španělské a jiné slimáky a škůdce, na jaké narazí.
Vítejte ve světě hliníku, tedy hliníkových výrobků v podobě hliníkových pergol, plotů, bran a branek od českého výrobce KERAMET, dodavatele hliníkových materiálů s tradicí od roku 1993. Hlavní produkcí společnosti KERAMET jsou sice hliníkové střešní krytiny, zaměřuje se však právě i na výrobu hliníkových pergol, plotových výplní, bran a branek na zakázku. Rychlá výroba, ověřená kvalita a odborný přístup jsou u této rodinné firmy samozřejmostí.
Kanárské ostrovy nabízí kromě turistiky v sopečné krajině a odpočinku na slunných plážích i zajímavou flóru. Na světě nejznámější je zřejmě místní fascinují í endemit, kterému se říká věž klenotů, překvapí však i mnohem menší rostlinky. Například margaritky, tedy správně kopretinovec dřevnatý. Škálu barev a odstínů nabízí tato kvetoucí krása neskutečnou.
Není to zábava, není to koníček. Vlastně je to věc, kterou dost bytostně nesnášíme. Přesto ji vždy v sezóně děláme, dokonce se k ní vícekrát vracíme. Čištění zahrady od plevelů, pletí, totiž málokdy uděláme dobře.
Dračík, jinak také česky jenotina, je původně americký rostlinný rod, jehož zástupci se hojně vyskytují i na skalkách a záhonech našich zahrad. Důvod je jasný, jde o nádherně kvetoucí rostliny, které mají nízké nároky na zálivku a živiny. A jelikož rod zahrnuje více jak 250 druhů a tomu odpovídající množství šlechtěných kultivarů, je opravdu z čeho vybírat.
Česko není jen velmocí v konzumaci piva. Na světovou špici jsme se propracovali i počtem rozhleden. Zvláště v posledních letech, kdy se na jejich budování daly sehnat zdroje ze zahraničních fondů, jsme si hodně „polepšili“. Díky horečnatému budování se dnes můžeme pyšnit poměrem jedné rozhledny ku dvaceti pěti tisícům obyvatel. Co naplat, že teď už jich většina chátrá a zdaleka ne z každé je něco zajímavého vidět. Chtěli jsme rozhledny, a tak je máme. Maďaři to ale vyřešili jinak.
Ročně je v celé Evropě pro konzumní účely vyprodukováno okolo 96 miliard vajíček. Hlavní zásluhu na tom pochopitelně má 350 milionů nosnic, které na téhle výrobní metě pracují bez ohledu na přesčasy. Ta čísla jsou ohromující. Stejně jako množství odpadu, skořápek, který pak za vajíčky na samém konci spotřebního řetězce zůstává. K čemu se vaječné skořápky dají využít?
Řady chyb se dopouštíme nevědomky, nebo z neznalosti jiných možností. Téměř dokonale to platí pro trávníky. Za to, aby vypadaly opravdu dobře, totiž musíte tvrdě platit. Pravidelnou údržbou, provzdušňováním, sekáním, hnojivy, doséváním, vodou. Přitom to jde i jinak.
Poloha a orientace zahrady je něco, co nelze změnit – stejně jako pohyb slunečního kotouče. Jak navrhnout zahradu, kde bude slunce vítaným, ale ne příliš vlezlým společníkem?
Mezi subtropické a tropické přenosné rostliny, které vás budou bavit vzrůstem i květem, rozhodně patří tevécie peruánská. A vsaďte se, že se už vaše první návštěva zeptá: „Co je tohle za divný oleandr?“
Kanadská borůvka říkáme druhu, který se správně jmenuje brusnice chocholičnatá. Opravdu pochází ze Severní Ameriky, přívlastek kanadská nenosí náhodou, v Evropě a na mnoha jiných místech světa však zdomácněla a je pěstována nejen jako keř plodící drobné ovoce, ale uplatní se i v okrasných výsadbách. Oblibu si kanadské borůvky získaly především svým vzrůstem a velkými plody, o dost většími oproti naší místní brusnici borůvce.
Výběr ideální venkovní dlažby je stejně důležitý jako výběr správného nábytku. Dodá exteriéru dokonalý vzhled. Ať už máte větší nebo kompaktnější prostor, zvolená nášlapná vrstva může výrazně ovlivnit celkový dojem z vaší zahrady. Podle čeho vybrat pro vás tu nejlepší poradí odborník z Hornbachu.
Betonový zahradní program je tou nejlepší volbou při řešení uspořádání vaší zahrady. Pokud vás zajímá, jak ho využít právě ve vaší zahradě, přečtěte si pár následujících řádků.
Dřevěná terasa je tím pravým místem, kde si užijete pohodu letních dnů. Dřevo navíc dodá terase přírodní a venkovský ráz a je příjemné na dotek. Jak si vytvořit útulné zákoutí nejen pro letní grilování?
Proč si pořídit přírodní kámen? Využijeme trvalou sílu a krásu tohoto materiálu, vytvoříme jím nadčasové kombinace v interiéru i exteriéru. Přírodní kámen je dokonalý, jedinečný, praktický, originální, nádherný, věčný… Hodí se do bytů i zahrad, jako obkladový materiál na vnějších i vnitřních stěnách domu, jako vnitřní i venkovní dlažba, do městských a obecních prostor, parků, ale také na místa našeho posledního odpočinku. Přírodní kámen je nesmrtelný.
Kdo právě pláče nad zmrzlými květy ovocných stromů a keřů ve své zahradě, měl by zbystřit. Existuje ovocný keř až stromek původem z Asie, který obvykle nakvétá až tak pozdě, že jeho květy nezmrznou. Plodí ochotně a bohatě, přičemž dostatečně vyzrálé plody chutnají výjimečně i syrové. Navíc z nich lze připravit kompoty, šťávy a marmelády, sladké moučníky a jiné dobroty. Plody přitom obsahují ohromné množství antioxidačního karoteniodu, který je údajně i účinnou prevencí rakoviny, například rakoviny prostaty. Řeč je o hlošině okoličnaté.
Ve světě vynikáme v lecčem, třeba v hokeji, což je docela drahý sport. Když připočteme, kolik vše stojí od útlého věku malého hokejisty, přes vysokou investici však není zaručen úspěch. Máme však ještě dražší záliby, třeba právě bazény. Nebudete tomu věřit, ale v počtu bazénů na počet domácností hrajeme první ligu. Jsme první na celé planetě. Je to ale vůbec dobře? Vždyť bazén patří k nejrozmařilejším věcem, jaké si vůbec můžeme koupit. Obrovská spotřeba vody, drahý provoz, při dohřevu vody solárně termickými panely se pořizovací a provozní náklady ještě zvyšují...
Architekti navrhují nové domy tak, aby zapadly do lokality a okolní krajiny. Pak se ale investor zamyslí a nechá si vedle zkolaudované novostavby vybudovat bazén. A když bazén, pak bazénové zastřešení, které vlastně vypadá jako skleník. Jestli však něco na zahradu opravdu nepatří, je to právě bazén. A ještě k tomu zastřešený. Rozbíjí jak koncepci zahrady, tak architektonickou koncepci domu. Nemusí to tak ale vůbec být, pokud není zastřešení bazénu skleníkem, ale terasou. A pokud není bazén vůbec vidět, když jej nechceme využívat.