Trápí vás na zahradě mravenci?
Jak si poradit s přemnoženými mravenci na zahradě a v bytě? Co na ně platí? A je to vůbec třeba, pokud jde právě o zahradu?
Mšice, hlodavci, krtci, svilušky... Zahrada má mnoho škůdců. Jak na ně? Někdy to jde přírodní cestou, jindy musí nastoupit chemie nebo technické prostředky. A nebo využijete přirozených nepřátel škůdce ve svůj prospěch. Přečtěte si naše rady, tipy. recepty a návody.
Jak si poradit s přemnoženými mravenci na zahradě a v bytě? Co na ně platí? A je to vůbec třeba, pokud jde právě o zahradu?
Při pěstování rostlin válčíme s mnoha škůdci. Mnozí z nás to nakonec vzdají a smířlivě opustí bojiště, je však lepší, když to vzdají škůdci. Jak se zbavit molic?
Začaly se vám rostliny obalovat jemnou pavučinou? Pak máte nejspíš co do činění se sviluškami. Ještě než situace dojde tak daleko, varuje vás náhlé žloutnutí listů, z kterých tito škůdci vysávají šťávu.
Jednoduše řečeno, hadník je ideálním líhništěm ještěrek, slepýšů a hadů. Svojí povahou vlastně připomíná kompost a má kromě jiného za úkol zbavit vaši zahradu hlodavců.
Okusují prostě všechno, na co narazí: stromky, zeleninu, ba dokonce i kořeny stromů. Zahrádkáři neustále hledají nové způsoby, jak se hrabošů (ale i jiných hlodavců) zbavit. Přinášíme vám přehled nejčastěji používaných metod, jak hraboše vyhnat ze zahrady.
Hryzec v zahradě škodí hlavně okusováním podzemních částí rostlin. Nese zodpovědnost za ničení mladých stromků a keřů. Navíc neváhá sklidit úrodu zeleniny. V následujícím článku vám poradíme, jak na něj vyzrát.
Našli jste na listech své hrušně rzivé ostrůvky? Není divu, poslední dobou se tato choroba silně rozšířila. Jak se projevuje, co je její příčinou a jak s ní bojovat?
Jakýkoli hlodavec v představuje v zahradě problém. Určitě jste slyšeli o letošním ničení úrody přemnoženými hraboši a problémech s tím souvisejících. Určitě víte, co dovede napáchat krtek na pěkném trávníku apod. Jak se tohoto problému zbavit?
Trápí vás na zahradě přítomnost krtka, který vám sice nic z vypěstovaných plodin nespořádá, otráví však každého zahrádkáře řadou nevzhledných krtinců, kde se mu jen zamane? Existuje mnoho způsobů, jak krtka vypudit, žádný však není stoprocentní.
Je zcela logické, že pokud se na jaře začnou v zahradě množit škůdci jakéhokoli druhu, museli zde s největší pravděpodobností přezimovat. Kteří to jsou?
Sotva skončí vedra, očekává se nová a ještě silnější invaze plzáků španělských. Co nezničilo vedro, to na zahradě "dorazí" právě oni. Připravte se na ně!
První postřiky ovocných dřevin se provádí ještě než naraší pupeny. Postřiky se však vybírají podle druhu ovocných dřevin a podle typu jejich napadení. Nejčastější je ochrana před houbovými chorobami.
Kdy je postřik dřevin proti škůdcům nejúčinnější? Můžeme předběhnout jaro i předjaří?
Nejedná se jen o pěknou dekoraci či počin pro ochranu naší fauny. Pokud hmyzu na zahradě postavíte hmyzí domeček, odmění se vám hned ve dvou směrech. Hoteloví hosté vaši zahradu opylují a zároveň ji ochrání před mšicemi a jinými škůdci.
Máte v zahradě jabloně a přesto kupujete „ukázkové“ plody dovážené ze zahraničí, protože právě vaše jablka nedosahují takové jakosti?
Se škůdci se můžeme v zahradě pokusit bojovat i bez chemie. A je pravdou, že naše babičky věděly, jak. Chce to ale znát dobře přírodu, mít k ní vztah.
S ochranou rostlin před plísněmi a škůdci musíme začít již v časných fázích růstu, ovšem nejvíce musíme zakročit vždy krátce před sklizní. Co lze použít kromě rizikové chemie?
Choroby a škůdci na zahradě nám každoročně kazí radost z našich výpěstků. A my jsme donuceni je bránit.
Jak nám pomohou barvy lepových desek s některými škůdci? Proč se prodávají lepové desky žluté, modré a bílé? Proč máte náhle žluté, bílé či modré triko obalené hmyzem a jindy ne? Seznamte se s barevnou alchymií v zahradách.
S ochranou rostlin před škůdci a houbovými chorobami je třeba začít už na začátku sezóny. Jak?
Mám dotaz ohledně malých, téměř nepatrných mušek, které se nám množí v hlíně. Postříkal jsem je postřikem proti létajícím škůdcům, týden byl klid, ale larvy zřejmě přežily. Nevíte náhodou, jak se jich zbavit a jak se škůdce jmenuje? Děkuji za jakoukoliv radu!
Vážený pane Pácal, drobné mušky jsou příčinu příliš vydatné zálivky. Postřik opravdu příliš nepomáhá. Pokud je to možné,…
Mám cykas asi půl roku. Po měsíci se mu na jednom listu objevily hnědé tečky, šly oloupat. Nyní se tyto objevily na celé rostlině. Lysty žloutnou. Poradíte mi prosím, jak ji zachránit? Jde o nějakého parazita? A.
Dobrý den, Váš cykas je pravděpodobně napaden puklicemi nebo štítěnkami. Tento savý hmyz dokáže nejenom rostliny ale i pěstitele…
Dobrý den. Potřeboval bych poradit se zvlaštním škůdcem. Je celý bílý, tvoří jemná vlákna, až chuchvalce podobné vatě v listech. Poradí mi někdo? Předem děkuji...
Dobrý den,jde pravděpodobně o červce, který je bílý a pokrytý bílou vatou. Jde o savý hmyz, který škodí hlavně na spodní straně listů…
Před časem jsem se přestěhovala a má nolinka má podobné známky...škůdce??? listy jsou jakoby spálené a jsou na nich hnědé až černé tečky.... poradíte co s tím??? Nechci o ni přijít...děkuji.
Dobrý den,Vaše rostlina je pravděpodobně napadena červcem nebo puklicemi. Tyto škůdce otírejte z listů hadříkem smočeným v lihu a…
Dobrý den, prosím o pomoc se škůdcem v pokojových rostlinách (ficus bejamin, barrok, banánovník a břečťan). Asi před měsícem jsem bojovala na těchto rostlinách se sviluškou (nejprve bioolem a poté insekticidem ve spreji). Pečlivě jsem pak kontrolovala listy a opakovala postřik. Rostlinám pak začaly opadávat listy a žloutly. Fikusy jsem nakonec radikálně seřezala a teď se začly vzpamatovávat, krásně a hustě obrůstají. Vše se zdálo v pořádku, svilušku jsem na listech už znovu neobjevila. Ale včera, když jsem opět kontrolovala listy, jsem zjistila, že se v substrátu zmíněných rostlin pohybuje obrovské množství maých (1-2mm) velkých broučků. Jsou světle hnědí, až do průsvitna, kulatého tvaru, pohybují se velmi rychle a neskáčou. Je jich plný substrát, zalézají dovnitř a zase vylézají. Vyhledávala jsem v databázi všech škůdců a nic podobného jsem nenašla. Jsou jak v proschlém, tak i ve vlhkém substrátu. Už si nevím rady, mám pocit, že se zbavím po lítém boji 1 škůdce a objeví se jiný. Neví někdo o co se jedná? Není možné, že by se jednalo o nějaké jiné stádium svilušky? Protože ti broučci v substrátu vypadají jinak než sviluška, kterou jsem objevila na listech jsou větší a tmavší a pohybují se mnohem rychleji. Nikde jsem neobjevila obrázky stádií svilušek. Jen mi přijde divné, že se tito substrátoví škůdci objevili na stejných rostlinách, kde byly předtím svilušky. Děkuji moc za jakoukoli radu. Potažmo za informaci, kde se koná nějaká poradna, kam by mohl člověk rostlinu i se škůdcem přinést. Děkuji.
Dobrý den,škůdce v půdě se pokuste zlikvidovat tak, že květináč s rostlinou ponoříte do kbelíku s vodou, kde jej alespoň z části…