Krajinu neměnit, přizpůsobovat se jí. To je myšlenka, která se jako vlákno vine celým domem Alarine. Je to projekt, který překvapuje a inspiruje. Protože za relativně málo se tu pořídilo opravdu mnoho.
Dům, který se může pochlubit 380 metry čtverečními zastavěné plochy. Ve skutečnosti ale sídlo, že kterého vlastně ani jeden z těch vyměřených metrů neuvidíte. V místě, kdy by se měl podle adresy dům nacházet, totiž nic k vidění není. Jen náznak klesajícího svahu, který se přelévá do louky. Alarine je k nevidění, protože se nachází pod ní. S krajinou tak dokonale splývá.
Příběh téhle novostavby začíná u výběru stavební parcely, pozemku, který by nejspíš jiným majitelům uchystal spoustu potíží. Stavební pozemek vymezuje příjezdová cesta, z níž vede příkrý svah až dolů, k podmáčeným loukám. Vzhledem k charakteru místa by se tedy dalo uvažovat o tom, že pokud tu chcete stavět, tak jen na nějaké vyvýšené konstrukci, podpůrných pylonech, kterými podlahu objektu zarovnáte ze silnicí. To se ale v Alarine nestalo.
Přes drenáž k zelené střeše
Prvním krokem tu byla důsledná drenáž, odvodnění celé parcely. A když už se tu kopalo, začalo se i stavět. Pod úrovní toho svahu, tak, aby se silnicí nebyla zarovnána podala, ale střecha domu. Dům Alarine je díky tomuto nekonvenčnímu přístupu „vmíchán“ do krajiny, a prakticky nepůsobí rušivě. Ze silnice vidíte jen širokou plán s loukami a rýžovými poli. Dům totiž podtrhl svou neviditelnost zelenou střechou, osázenou travinami khus.
Není to úplně dům krytý zemí, není ani usazený v nějakém výkopu. Přesto těží z výhod toho, že jej terén ze stran kryje. Šetří energie na provoz, nepřehřívá se, nemá problémy s průvanem. A chytře pracuje i se srážkovou vodou, kterou skrze drenáž a vodosběrné jezírko přesouvá na nedaleké pole. Součástí domu je i bezodpadový septik a kořenová čistírna odpadních vod.
Samonosná, bez-cementová konstrukce
Pro samotnou stavbu byla užita stavební technologie Stereogram (Schnell 3D), která vychází z konstrukčních panelů. Jejich výhodou v tomto zazeměném uspořádání byla strukturální pevnost, vysoká míra izolace, rychlost výstavby. A perfektní kombinaci prefabrikace, který umožnila pohotovou stavbu in-situ.
V praxi to vypadalo tak, že se tu po šesti měsících od zakoupení pozemku bydlelo. Mezi specifika Alarine patří bezcementová opěrná zeď, řezané lateritové podlahy, omítka ze stlačené hlíny. Je to působivá ukázka řekněme high-tech a low-tech materiálů. Na rozdíl od konvenčního domu zde nejsou žádné hlavní dveře. Vstoupíte pod řadu solárních panelů do plynulého společného obývacího, jídelního a kuchyňského prostoru, a dále pak do bez-sloupového posezení, které nabízí nepřerušované výhledy vpřed na krajinu.
Té je nedílnou součástí. Byť nevyniká a vlastně moc nejde vidět, souzní se svým okolím. A prvky udržitelnosti dává vyniknout permakulturnímu stylu bydlení, v němž příroda není pro dům překážkou, ale partnerem.
Materiály: Zarine Jamshedji Architects
Foto-kredit: Syam Sreesylam