Krajinu chová na prvním místě a vzdává jí hold svými prostými tvary, ale i tím, že do zdejší přírody i přes svou velikost příliš nezasahuje. Místo je přitom sympatické už jen svým názvem. Říká se mu El Secreto, Tajemství.
Protože o existenci tohoto pruhu země při pobřeží nemá spousta lidí ani ponětí. Většina z nich míří k vyhlášeným plážím, které leží o hodný kus dál, u Montevideo, a tak tuhle lokaci míjí. Ke své škodě možná, ale určitě ku prospěchu lidí, kteří si tu mohli vystavět poměrně rozlehlé obydlí s nádherným výhledem. Na vlny oceánu i písečné duny v okolí.
Architekti i jejich klienti měli přitom jasnou představu o tom, že přírodnímu uspořádání chtějí stavbou ublížit co nejméně. Z toho vycházelo i první navrhované opatření, vyvýšit stavbu nad terén tak, aby se přímo nedotýkala půdy, ale spíše se jemně vznášela nad horizontem. Minimalizuje to potřebu pevné základové desky, umenšuje to zásah do krajiny. Navíc budování pevné základové desky by bylo v písčité půdě o dost nákladnější, než zachování přírodního stavu podloží.
Pilíře pomáhají s nadhledem
Místo toho půdorys stavby spočívá na pilířích, oddělených od země. Tím vzniká prostor, který sice není přímo garáží, ale slouží jako dobré místo k parkování - je krytý před vlivy počasí. U přízemního vstupu do obytné části pak ještě leží prostor technického zázemí, které nenarušuje profil místností výš. Jinak ale to vymezené přízemí slouží jako plocha, do níž zasahuje místní divoká vegetace a zůstává v podstatě volné.
Objem domu je vnímán v jednoduché a čisté formě, která pomáhá s chápáním jeho měřítek. Těch přibližně 420 metrů čtverečních stavby čtvercového půdorysu skutečně působí „přehnaným“ dojmem, ale jen na papíře. Vlastní dům je totiž vymezen jen obvodem toho čtverce, a uvnitř sebe ponechává většinu plochy nezastavěné, jako vnitřní nezastřešenou zahradu.
Dům, ve kterém se neztratíte
V lomené/liniové orientaci domu se tak postupně střídají ložnice a polosoukromé prostory, prostupy k této vnitřní zahradě anebo místa orientovaná k oceánu. Fascinujícím způsobem to zvyšuje prosvětlení interiéru i jeho vzdušnost. Podle potřeby se může interiér odhalovat nebo krýt ze stran, tak aby umocnil průnik žádoucích projevů místního podnebí. Obyvatelé na sebe vidí „skrz“ tu zahradu.
Společenské prostory domu - jídelna, obývací pokoj, kuchyň a gril, jsou vzájemně sladěny a propojeny. Paluba, která jimi prochází, posiluje toto vnitřní propojení, přičemž celá objekt udržuje venkovní život v dialogu s přírodou.
Materiály: Martin Gomez Arquitectos
Foto-kredit: Daniela Mac Adden