V současné situaci bychom se pod tlakem ze strachu z onemocnění koronavirem neměli uzavírat do sebe a měli bychom naopak dělat věci, které máme rádi. K nim výlety do přírody určitě patří a pokud nejsme zrovna v karanténě, ani nám návštěvy přírody nikdo nezakazuje. Představy mnohých lidí o podobě současného nouzového stavu jsou často na hranici "zákazu vycházení", to ale není pravda, nic takového nikdo nevyhlásil a ani to není v plánu. Co zde však musíme dodržovat, jak nás skutečně omezuje vyhlášení nouzového stavu a jak by měla zafungovat obyčejná lidská ohleduplnost?
Nezavírejte se nesmyslně doma s ponorkovou nemocí, když nemusíte
Pro některé z nás je domácí izolace psychicky náročná a již po několika dnech u nás narůstá pocit osamělosti a vnitřního napětí. Hrozí nám ponorková nemoc. Měli bychom tedy k sobě být shovívaví, neřešit banality a do denního režimu zařadit i procházky do přírody nebo parku, což nám naštěstí současná legislativní opatření dovolují. Tedy pokud nejsme v karanténě kvůli pozitivnímu testu na SARS-COV-2 a nebo kvůli kontaktu s nakaženým. Bohužel se mnozí z nás dokonce zavírají doma či zavírají i jiné členy své rodiny, prostě jen v domnění, že tak je to správně a nic jiného ani nesmí.
Nakonec se tak chovají (a zcela zbytečně) i mnohé obecní samosprávy. Přitom není naopak nic lepšího, než do přírody vyrazit, do naprosté samoty, bez civilizace, bez jiných lidí, které tak nemůžeme ohrožovat případnou infekcí (pokud nakaženi jsme a ani o tom nevíme) a nakonec ani sami sebe, pokud nakaženi nejsme. Přeplněné městské parky hrozí státi se semeništěm nákazy stejně jako otevřené části obchodních domů, veřejná doprava apod.
Procházka v přírodě nám pomůže udržet psychickou pohodu a utuží naše fyzické zdraví. Vlastně je vynikající prevencí virovým onemocněním, silnější tělo lépe odolává, ale i pohyb v přírodě má nyní své limity… Pokud především máme známky respiračního onemocnění, zůstáváme doma, abychom nemoc – ať už se jedná o koronavirus nebo „klasickou chřipku“, nešířili dál. Určitě není žádoucí se potkávat s jinými výletníky, pokud nejsme zdraví, byť nejsme zrovna pozitivně testováni na SARS. Nejsme-li otestovaní na nový virus, nemůžeme vědět, zda nejsme pozitivní. Skutečná čísla budou určitě o mnoho vyšší, než ukazují oficiální statistiky.
Pro pohyb mimo domov platí stejná pravidla, příroda má svá specifika
Při pohybu venku pak dbáme na to, aby od nás ostatní lidé byli vzdáleni alespoň dva metry. V přírodě se proto pozdravíme na dálku a míjíme takzvaně obloukem, nezastavujeme se v hloučku a nevybavujeme navzájem. Neposedáváme na veřejných odpočívadlech, lavičkách a besídkách, to raději odpočiňte někde na kamenech, pařezu, kmeni stromu…
V chráněných krajinných oblastech bychom však měli vždy chodit po vyznačených turistických stezkách, a sice ve skupině maximálně dvou osob. Větší skupina je povolena pouze, když jde o členy rodiny žijící ve společné domácnosti. Ostatně chození nejvýše po dvou se týká i veřejných prostranství, budov atd. Pokud tedy nechcete dodržovat striktnější pravidla chráněných území, vězte, že zrovna turistickými trasami je protkána doslova celá republika a v nechráněných územích lze "z cesty zcela svobodně sejít". Vzpomeňte si třeba na své sezónní houbaření a zapomeňte na oficiální turistiku.
Přečtěte si také jak se chránit před koronavirem ve své vlastní domácnosti nebo na co si dát pozor ve společných prostorách bytového domu.
Roušku v přírodě ano či ne?
Samozřejmě je i nadále zakázáno překračovat státní hranice a i v přírodě musíme nosit roušku, tedy pokud potkáváme jiné výletníky. Pokud roušku nemáme, je nezbytné použít alespoň šátek nebo jinou textilii, kterou si zakryjeme nos a ústa a vytvoříme tak alespoň primitivní bariéru omezující šíření virů. Vhodné je použít i nějaké brýle, které doma máme, protože nemocí můžeme být infikováni i přes jiné sliznice. Není to ale striktně vyžadováno.
Pokud jsme však zrovna v přírodě sami (třeba s partnerem a nebo i dětmi) a široko daleko není nikdo jiný, nikoho jiného nepotkáváme, ochranná opatření dodržovat nemusíme. Nakonec je nemusíme dodržovat ani doma, tak proč uprostřed přírody, kterou tento virus, šířící se z člověka na člověka, nenapadá.
Omezení mezilidských fyzických kontaktů je "bohužel" na prvním místě, ale jinak to nyní nejde
Cílem všech preventivních opatření je omezení mezilidského kontaktu a tím dalšího šíření nemoci. Proto Ministerstvo zdravotnictví doporučilo i omezení návštěv chat a chalup, jelikož zde se setkají lidé z různých míst republiky se svými sousedy odjinud. Ovšem pozor, pouze doporučilo, pokud prostě na chatu či chalupu chceme jet, nikdo nám to nezakazuje. I zde však musíme dodržovat při pobytu venku hygienická opatření.
K sousedům a hlavně starousedlíkům je pak ohleduplné přivézt si s sebou veškeré potřebné zásoby potravin, pití a hygienických potřeb (třeba domácího desinfekčního gelu), nenavštěvujte místní koloniál, který je v tuto dobu určen ideálně jen pro užší komunitu. Nenavštěvujte sousedy, pokud to není nezbytně nutné, nežádejte je o žádnou výpomoc ani práci.
A nyní jedna perlička, na své zahradě roušku nosit nemusíme, pokud je ovšem oplocena… A další perlička, pokud jede v automobilu pouze jedna osoba, která jej tedy logicky řídí, roušku mít nemusí, pokud však převážíte partnera a nebo i celou rodinu třeba právě na výlet, roušku musí mít všichni. Některá pravidla prostě nemají logiku a stávají se terčem vtípků.
Vandalové nespí ani za pandemie
Důsledkem zvýšené návštěvnosti chráněných krajinných oblastí jsou však bohužel i posprejované cedule a více odpadků ve volné přírodě včetně lidských exkrementů. V místech, kde je větší koncentrace výletníků, a lidé chodí i mimo značené stezky, jejich bezohledné chování narušuje také život živočichů – nyní především ptáků, kteří v této době začínají hnízdit. To se však stává běžně za jakékoli situace, s pandemií to nijak nesouvisí, leda tak s pandemií lidské hlouposti. V přírodě se prostě chováme tiše a ohleduplně, neničíme, nerabujeme, pozorujeme, fotografujeme a jsme šťastní, že ještě nějakou máme, a že zde vůbec můžeme být.
Příroda nám pomáhá, buďme ohleduplní
Příroda nám pomáhá překlenout složité období a my bychom se měli při pobytu venku chovat zodpovědně nejen v souvislosti s koronavirem, ale také vůči přírodě samé. Vždyť kde jinde potkáme co nejméně lidí a přitom co nejvíce zrelaxujeme, než právě v divočině. To se v městském parku plném lidí a domácích mazlíčků vykonávajících své potřeby nemůže stát. A ještě jedna rada, všechnu potřebnou svačinu a pití si berte s sebou. Posvačte na tichém, soukromém místě, nesdružujte se s jinými, neobtěžujte svými návštěvami místní drobné obchodníky, nehazardujte se zdravím místní komunity. Myslete především na jiné a až na posledním místě sami na sebe.