Pasivní vzorový dům HELUZ, který byl postaven na kraji jihočeské obce Myslkovice, je důkazem tohoto, jak to dopadne, když staví projektant. Tedy v pozitivním smyslu někdo, kdo oboru rozumí. Dům byl postaven ze zateplených cihel HELUZ Family 50 2in1, navíc vyniká jednoduchostí, symetrií, barevnou střídmostí a promyšlenými vnitřními dispozicemi.
Jednoduchost, symetrie a barevná střídmost
Ing. Jakub Kratochvíl řekl ke koncepci svého návrhu: „Líbí se mi jednoduchost, symetrie a barevná střídmost, proto jsme vše směřovali do odstínů šedé a bílé. Ze stejného důvodu je střecha antracitová stejně jako okna, fasáda však bílá. I část plotu bude z tahokovu (prostřihávaného plechu) v antracitové barvě a na terasu počítáme s tmavě šedou břidlicí. A stejný barevný koncept platí i pro interiér. Nejrozumnějším řešením (ostatně i kvůli světlu) je vymalovat na bílo a například pro kuchyňskou linku použít materiály, které se jen tak neokoukají, navíc je lze rozrazit různými barevnými doplňky, které se časem vymění.“
Půdorys ve tvaru L a dvě pultové střechy
Dvoupodlažní vzorový dům má půdorys ve tvaru písmene L, dvě pultové střechy a je orientován do přilehlých polností, kde již není plánována další výstavba. Hlavní vstup do domu je situován z jižní strany a přímo navazuje na komunikační chodbu vedenou středem domu. Z ní jsou zpřístupněné jednotlivé obytné místnosti a příslušenství v přízemí, samozřejmě včetně nezbytného schodiště do podkroví. Z obývacího pokoje a pracovny je umožněn vstup do zahrady stejně jako výhledy prostřednictvím prosklené konstrukce a francouzského okna. Též místnosti a příslušenství v patře jsou přístupné z chodby, která navazuje na schodiště vedoucí z přízemí.
Šetřilo se pouze na vybavení, které lze snadno vyměnit
A na čem se při výstavbě šetřilo? Pouze na věcech, které bude možné vyměnit bez bourání. Třeba padla volba na levnější interiérové dveře, které se jednou snadno vysadí a koupí se nové. Navíc právě tyto prvky jsou nejvíce zatěžovány užíváním. A co teprve malé děti. Co se však týká stavebních konstrukcí, v jejich případě projektant neslevil a vybral si to nejlepší. Vycházel ze srovnání s tradiční nezateplenou třicítkou cihlou v kombinaci s vnějším polystyrén a došel k závěru, že by tuto skladbu pořídil za cenu zateplené cihly HELUZ FAMILY 50 2in1, která již venkovní zateplení fasády (obálky domu) nepotřebuje. U jednovrstvého zdiva se mu navíc líbilo, že získá bonus v podobě pevné tvrdé fasády zvenčí. Prostě když do ní někdo něčím praští, vydrží to. Další ohromnou předností jednovrstvé konstrukce je delší životnost a zdravější vzduch v interiéru, protože zdivo bez vnějšího zateplení lépe dýchá.
Roletové překlady byly skvělou volbou
Z dalších konstrukčních prvků si projektant pochvaloval roletové překlady HELUZ. Toto systémové řešení hodně pomáhá zabránit přehřívání interiéru v létě. V keramobetonovém překladu s vloženou izolací z polystyrénu je osazen návin na roletu, která je pak v překladu skryta a na fasádě není vidět. Tento systémový prvek se navíc osadí jeřábkem a je vyřešen překlad i schránka. Investora však mrzí, že v době výstavby nebyly ještě k dispozici keramické stropní panely od Heluzu pro větší sklony střech. Ty totiž udrží komfortnější teplotu v interiéru i za letních veder.
Atypicky vzdušný hlavní obytný prostor
Na druhou stranu ale mohl vzniknout atypický hlavní obytný prostor, který je otevřený částečně do patra s přiznaným krovem. A pozor, přiznaný krov není falešný, jde o skutečnou nosnou konstrukci, jejíž krokve i vazné trámy jsou z lepeného dřeva a konstrukce střechy je realizována nad tím. Obývací prostor tak získal ohromnou vzdušnost. Nejen každý m2, ale i m3 navíc se počítá.
Prosklený roh obýváku bude výhledem na voliéry s papoušky
K vzdušnosti a hlavně prosvětlení přispívá i prosklený roh obývacího pokoje, který je promyšleným detailem. Dalšími promyšlenými prvky domu jsou tepelné čerpadlo s plošným kolektorem uloženým po zahradě, okno nad obývákem kvůli snadnému přístupu na střechu bez potřeby žebříku aj.. Vedle si investor ještě chce postavit domek pro svůj koníček, totiž papoušky. A právě rohovým oknem v obýváku na ně bude mít krásný výhled. Plánuje zkonstruovat cca do deseti voliér, aby se opeřencům ještě dokázal věnovat. I v tomto případě půjde zřejmě o zděný a vytápěný objekt.
O projektu:
- Název: RD Myslkovice
- Projekt: Ing. Jakub Kratochvíl, Jakub.Kratochvil1@seznam.cz
- Pozemek: 1700 m2
- Zastavěná plocha domu: 156,60 m2
- Užitná plocha domu (1. NP) 119,12 m2
- Užitná plocha domu (2. NP): 90,88 m2
- Konstrukce: Broušené cihly HELUZ FAMILY 50 2in1, příčky HELUZ, roletové a žaluziové překlady HELUZ
Více se o vzorové domě HELUZ v Myslkovicích dozvíte ZDE a také ZDE.