zobrazit 9 fotek Při dopravě zdarma a ceně za dům bez základové desky 2.698.300,- Kč včetně DPH může stavitel získat dotaci ve výši až 445.000,- Kč na celou dodávku. O tuto částku se pak uvedená cena stavby sníží. Konkrétně získá stavebník dotaci na podporované opatření programu B (dotace na rodinný dům v pasivním energetickém standardu) ve výši 250.000,- Kč, opatření C3 (dotace na solární systém pro přípravu teplé vody a přitápění) ve výši 80.000,- Kč, opatření C2 (dotace na nízkoemisní zdroje vytápění na biomasu se samočinnou dodávkou paliva) ve výši 95.000,- Kč a dotační bonus za kombinaci uvedených opatření (B + C3; C2 + C3) ve výši 20.000,- Kč.
V následujících odstavcích si přiblížíme rozsah dodávky domu Nova 101 v pasivním standardu, vlastnosti dřevostaveb a nakonec přiložíme i Průkaz energetické náročnosti domu (PENB).
Základní parametry domu Nova 101 v pasivním standardu:
- Zastavěná plocha: 103,64 m2 (včetně garáže)
- Podlahová plocha přízemí: 65,86 m2 (bez garáže)
- Podlahová plocha podkroví: 56,55 m2
Na předem vybudovanou základovou desku (není součástí dodávky) se nejprve usazují základní konstrukční prvky a obvodové stěny s vnitřní izolací 120 + 60 mm a vnější termofasádou 150 mm, která je uzavřena strukturní barevnou omítkou. Okna a terasové dveře jsou vyrobené z pěti komorových PVC profilů v bílé barvě a s izolačním sklem (součinitel prostupu tepla celého okna Uw 2K).
Stejně jako u jakéhokoli jiného domu na první pohled zaujme střešní krytina. Součástí dodávky je krytina betonová včetně doplňků (anténní tašky, vikýřového okna). Střecha je vybavena střešními okny Velux GGL 3065 (Uw 2K).
Ssoučástí exteriérové dodávky je i venkovní nezámrzný zahradní ventil.
Rozsah dodávky interiéru domu
Součástí dodávky interiéru jsou vnitřní foliované dveře společnosti KASARD v provedení plné s obložkovou zárubní a protihlukovým průběžným gumovým těsněním. Dveřní kování je dvoudílné rozetové.
Schodiště mezi přízemím a podkrovím je v provedení buková spárovka, kromě toho je dům vybaven ještě stahovacím schodištěm, které vede do půdního prostoru.
Elektroinstalace jsou realizované od skříně domovního rozvaděče včetně jeho dodávky. Osvětlena je navíc i půda a dům je vybaven i dvěma světly venkovními. V místnostech jsou zabudované zásuvky a vypínače bílé barvy. Součástí instalace slaboproudu je zvonek od domovních dveří, příprava pro rozvod a připojení 1 telefonu (bez zásuvky a kabeláže) a 2 zásuvky pro kabelové připojení TV včetně kabelového rozvodu v domě.
Majitele nového domu Nova 101 v pasivním standardu potěší teplovzdušná jednotka Duplex RB, akumulační zásobník IZT 615, peletková kamna s teplovodním výměníkem, 3 kusy solárních kolektorů pro přitápění a ohřev TUV a topné žebříky v koupelnách.
A co by to bylo za dodávku domu na klíč bez malířských prací, čili finální úpravy povrchů stěn. Stropy jsou pak tapetované strukturovanou tapetou s bílým nátěrem.
Samozřejmostí je kuchyňská přípojka vody, odpady a elektro v rozsahu dle typové obchodní dokumentace, rozvody vody z potrubí Alpex a kanalizace z plastových trubek. Dům je vybaven i zařízením autonomní detekce a signalizace, které zajišťuje požární bezpečnost.
Dřevěné stavby mají srovnatelnou životnost se stavbami z jiných materiálů. Splňují přísné zákonné a normové požadavky na pevnost, stabilitu a životnost. Samozřejmě záleží především na péči o dům po celou dobu jeho existence.
Dřevo skutečně hoří, ovšem představa o zvýšené hořlavosti dřevostaveb je přehnaná. Zuhelnatělá povrchová vrstva materiálu, která při požáru vznikne na nosných prvcích (trámech) ve skutečnosti brání dalšímu ohoření (oheň pronikne zhruba do dvou až tří centimetrové hloubky, jeho další postup se poté výrazně zpomalí nebo zastaví – zuhelnatělý povrch zabrání přístupu kyslíku).
Hoření dřeva lze navíc snadno předvídat a je tedy umožněno bezpečné opuštění domu jeho obyvatelům. Ve skutečnosti je při požáru nejnebezpečnější vzplanutí interiéru (nábytku, textilu, spotřebičů). Samotná konstrukce odolává mnohem lépe a v případě dřeva hoří předvídatelně. A to je obrovská výhoda i pro hašení požáru (například ocelové konstrukce se při požáru hroutí náhle a nepředvídatelně, v USA jsou některé ocelové skelety dokonce chráněné dřevěnými obklady).
Bez údržby časem chátrá a tedy podléhá zkáze každý dům. To samé platí i pro následky působení plísní a hniloby, případně dřevokazných hub. Důležité je při výstavbě především precizní zvládnutí všech konstrukčních detailů. Platí, že konstrukční ochrana je vždy účinnější než chemická. Jednoznačně platí, že dřevo a výrobky z něj nesmí být navrhovány do míst, kde prostě nemohou obstát (třeba pod úroveň terénu).
Bát se nemusíme ani o dojem z dřevostavby z pohledu nezávislého pozorovatele, zvenčí i zevnitř. Moderní dřevostavby vypadají jako jakýkoli jiný nový dům. Určitě je nelze srovnávat s chatami, sruby či okály ze 70. a 80. let minulého století.
A největším omylem je nakonec představa, že dřevostavba škodí přírodě spotřebou materiálu – dřeva. Pravdou je pravý opak. Dřevo je snadno obnovitelný přírodní materiál. Výroba běžných cihel je navíc energeticky mnohem náročnější než materiálu pro konstrukci dřevostaveb. Málokdo dokonce ví, že dnes máme v lesích dvojnásobnou celkovou zásobu dřeva než tomu bylo za první republiky a přitom jej využíváme minimálně. Roční přírůstky dřeva v našich lesích jsou o jednu čtvrtinu vyšší než jeho plánovaná těžba.