Domem července 2024 vybrán středně velký bungalov Neeo +
Dřevostavba Neeo + je velice zajímavě řešený bungalov střední velikosti, má oddělené zázemí pro rodiče a děti, nabízí dostatek úložného místa a garáž pro dvě auta.
Dřevostavba Neeo + je velice zajímavě řešený bungalov střední velikosti, má oddělené zázemí pro rodiče a děti, nabízí dostatek úložného místa a garáž pro dvě auta.
Jednopodlažní dřevostavba Rinot se stala vítězem ankety Dům roku 2024 vydavatelství Business Media one, s.r.o. a časopisu Můj dům. Na základě hlasování čtenářů se Rinot umístil na 1. místě v kategorii Katalogové domy od 4 do 6 milionů korun.
Z Kořenova je to k harachovským sjezdovkám, co by kamenem dohodil. Za tímhle nevšedním obydlím, zasazeným do krajiny na pomezí svahů Jizerských hor a Krkonoš, ale nestála touha dobývat zasněžené vrcholky. Obyvatelé této pohádkové chaloupky hledali jen přívětivé prostředí, ve kterém by mohli odpočívat.
Není malých zakázek. I návrh veřejných toalet je projektem, na němž si šikovný architekt může vydobýt slávu. Dokládá to dílo z japonského Mijoši, které sice pokrývá jen necelých deset metrů čtverečních zastavěné plochy, ale za inspiraci posloužilo celému světu. I na záchod se dá jít udržitelně.
Kouzlu jiskrného vína je snadné propadnout. Dobře se popíjí, zpříjemní vám dlouhý čas. A ten alkoholický koníček můžete před příbuznými snadno obhájit tím, že se sami stanete vinařem, který přeci degustovat musí. Jenže to vystřízlivění jednou přijde. A co pak dělat s bydlením na vinici?
Dům VEXTA 149 je obecně nejprodávanějším typovým domem z nabídky společnosti VEXTA a.s., není proto divu, že se v české kotlině objevuje i v provedení s klientskými změnami. Domek, který nás zaujal, vyrostl v krkonošských Vítkovicích. A do zvolené lokality zapadl skvěle i díky dřevěnému obkladu fasády. Vlastně je to moderní chalupa navržená a stavěná s citem a úctou k předkům. Zachován byl i původní zasypaný sklep, na který dělníci narazili při úpravách terénu.
Původně se klient architektonického studia 3AE zajímal o typový dům, dokonce jeden návrh získal, nakonec se však ukázalo, že bude třeba individuální návrh. Už jen požadavek na 3 bytové jednotky neodpovídal logické navrhování typových projektů. O lokalitě a citlivému přístupu k místní výstavbě nemluvě.
Chata s dřevěným srdcem byla v Posázaví postavena pro sympatický pár, který žije v Praze, ale nechce se přes týden stále potýkat s dopravními zácpami. Milují život v přírodě, ale zatím jim stačí únik do přírody jen na víkendy. Až později, kdy se nebudou muset dopravovat denně do zaměstnání, plánují žít dál od civilizace trvale.
Společnost Energy Domy, realizující hrubé stavby nových domů z unikátního zděného systému Durisol, představuje dva odlišné druhy typových projektů. Prvním je dům s plochou střechou kubistického vzhledu Atlantis, který je častou inspirací zákazníků a byl již několikrát realizován v modifikované podobě. A druhým dům s tradiční sedlovou střechou, kterou odlehčuje plochá střecha krytého garážového stání Aleen. Aleen je opakovaně realizovaná a taktéž velmi oblíbená stavba.
Česko není jen velmocí v konzumaci piva. Na světovou špici jsme se propracovali i počtem rozhleden. Zvláště v posledních letech, kdy se na jejich budování daly sehnat zdroje ze zahraničních fondů, jsme si hodně „polepšili“. Díky horečnatému budování se dnes můžeme pyšnit poměrem jedné rozhledny ku dvaceti pěti tisícům obyvatel. Co naplat, že teď už jich většina chátrá a zdaleka ne z každé je něco zajímavého vidět. Chtěli jsme rozhledny, a tak je máme. Maďaři to ale vyřešili jinak.
Plné cihlové zdi, to je zpravidla záruka kvality, dlouhověkosti, síly, odolnosti. V zásadě je to ale o pocitech, které si s obydlím spojujeme, než o doložené skutečnosti. Stavba rodinného domu se jich nemusí zříci, ale může jejich potenciálu dosáhnout jinou cestou. Tím, že bude rozvíjet potenciál jiných stavebních materiálů. Třeba udržitelnějšího dřeva.
Luxusní bydlení pro rodinu s dětmi, to je krédo jednopodlažní dřevostavby Model X12, která nabízí dispozice 5+kk a velmi zajímavé rozdělení místností. Na první pohled v moderním slova smyslu tradiční, přesto jiné. Navíc prostornou terasu a na opačné straně šikovně situované automobilové stání u hlavního vstupu do domu. Dům je přitom modulový a lze jej postavit ve velmi krátkém čase a za neuvěřitelnou cenu již od 1 898 000 Kč bez DPH.
Chata, která se umí vyrovnat i s opravdu pořádnou zimou. Takovou, jakou zažijete na březích jezer u kanadského Wentworthu pravidelně. Přesto ale dostatečně útulná na to, aby v ní nalezla zázemí rodina s početným příbuzenstvem, která tu společně tráví svátky a dovolené.
První český dům postavený z kombinace podhoubí a dřeva nese jméno SAMOROST a připomíná dvě mladé bedly rostoucí v přírodě. Samozřejmě není vizuální podoba s houbami náhodná. Právě tento svéhlavý sympaťák posouvá ještě nedávné sci-fi do reality. Demonstruje různé způsoby využití podhoubí v udržitelném stavebnictví, například zateplení obvodových zdí z mykokompozitu a nenosné konstrukce domu, stejně jako vnitřní vybavení nábytkem. Mykokompozit eliminuje tepelné mosty, má však i vynikající zvukově izolační a další vlastnosti.
Přání ochránců přírody a památkářů, aby realizovaná obytná stavba nevypadala nově, se překvapivě sešlo s úspornými plány klienta. Ten pro konstrukci záměrně sháněl staviva a střešní krytinu z druhé ruky. A výsledek? Vydařil se báječně!
Užitná plocha? Těsně nad 200 metrů čtverečních. Nic takového v jednopodlažním podání obvykle levně neseženete. Díky architektům ale tahle realizace nebyla vůbec nákladná, a přitom ještě šetřila místní přírodu.
Evropským fandům organického zahradničení by se v Kamanuma asi hodně líbilo. V japonské vesnici, vzdálené přibližně dvě hodiny jízdy od Tokia, totiž už několik staletí hospodaří podle duchovních a filozofických principů, které nazývají “Malou Zemí“.
V nadmořské výšce 2566 metrů bychom v Evropě očekávali spíše horskou boudu. Pro kolumbijský region Cota ale nejde o žádný extrém, takové výšky jsou tu běžné. A tak je i zdejší stavba víkendové chaty exotická jen svým provedením. Seskládána byla z přebytků materiálů, které zůstávají po zpracování dřeva na místní pile. Tedy vlastně z odpadu.
Moderní bydlení v rodinném domě pro dvě rodiny, přitom uprostřed drsné šumavské přírody, navíc ve stylu, který do krajiny dokonale zapadl. Nová stavba reflektuje ráz původních šumavských dřevěných usedlostí, na první pohled jde o obyčejnou chalupu s tradičními prvky, uvnitř však najdeme obytný prostor s veškerými atributy moderního bydlení a betonovým řopíkovým jádrem. Autoři dokonce hovoří o současné interpretaci venkovského stavení.
Pro vzduchotěsnost, a tedy vzduchotěsné parobrzdné fólie, platí 2 základní pravidla: 1. fungují celistvě a 2. v proměnlivosti (variabilitě) je inteligence a síla. Navíc přibylo ještě jedno pravidlo, totiž ekologie. V tomto případě jde o minimalizaci plýtvání a odpadu při výrobě, stejně jako o možnou recyklaci materiálu.