Chytrá práce s terénem charakterizuje Haus Bättig, novostavbu rodinného domu, která vznikla na obtížně zastavitelném pozemku. Standardní umístění stavby totiž komplikoval zlom svahu, který ukrajoval z parcely pořádný kus. Zdálo se, že plán rodinného domu by se tu musel uskromnit buď na rovině u příjezdové cesty, anebo se usadit až po svahem. Ani v jedné takové dispozici by ale nedosáhl požadovaných 150 metrů čtverečních užitné plochy, kterou si představovali klienti.
Architekti ale dokázali ten svah přemostit tělesem domu, který se v úrovni příjezdové cesty tváří být obyčejným mini-domkem s obytným podkrovím a garáží – aby se dále do svahu rozvinul na podlouhlou vícepodlažní stavbu. Dům tak byl chytře přizpůsoben stavební parcele, a svého protáhlého tvaru využívá i k tomu, že vizuálně minimalizuje svůj dopad na krajinu. Vypadá mnohem menší, než ve skutečnosti je.
Dřevák s betonovou podrážkou
Napomáhá tomu i střízlivé materiálové provedení. Myšlenkou návrhu bylo začlenit budovu do krajiny, čehož se dobírá volbou střídmých a přírodních materiálů. Pouze prvky, které jsou v dotyku se zemí, jsou betonové, jinak ale roste do výšky jako dřevěná konstrukce.
To vytvořilo jednoduchý jazyk pro vyjádření celé formy stavby. Je to přehledné, elegantní. Přistavěná garáž a boční vstupní prostor, rámované černým dřevem, přitom opticky vystupují z hlavní budovy tak, aby ji neochudily o její příjemnou vizuální jednoduchost.
Dům Bättig stojí jako jeden z posledních ve švýcarské obci Valchava, v údolí Val Müstair. Dál za ním se už nachází jen pastviny, a po stranách se zdvihají stráně zalesněných kopců. Architektonický návrh z toho přírodního potenciálu v okolí těží, a otevírá se na lesy zajímavě strukturovanými výhledy. Dvoupodlažní dům terén chytře využívá. Mírně se svažující sestup pozemku umožňuje dostat se do příslušných podlaží na úrovni terénu bez bariér.
Přístupný z každé úrovně
Organizace půdorysu umožňuje flexibilní využití budovy. V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj, koupelna, ložnice a tzv. galerijní patro. Nemá zatím přesně definované využití, ale počítá se prozatím s tím, že může fungovat jako knihovna. Suterén, který není zcela skrytý pod úrovní terénu, nabízí zázemí a prostor pro návštěvy. Jsou tu další dvě ložnice a koupelna. Neprosvětlené technické místnosti se nacházejí v zadní části, která už je plně zasazena ve svahu.
Uvnitř budova zaujme otevřeným souvislým prostorem a lineárně uspořádaným půdorysem. Je velmi příjemné sledovat, jak se prostor zdánlivě malého domku rozvíjí do místností, vytažených až po štít a střechu. Vysoké místnosti, stejně jako redukovaná barevnost a volba materiálů dodávají obytnému prostoru optickou velkorysost, lehkost a jas. Haus Bättig se s nepřízní terénu nepral. Zkrotil ji a využil ve svůj prospěch.
Zdroj: Modunita architects sa
Foto: Pinggera Martin