Idylické dětství prožité u babičky ve staré chalupě uprostřed divoké přírody. Tak nějak, vzpomínkami, začal záměr. A nakonec i přes velmi malý pozemek, na který nebylo snadné dům navrhnout, a také velmi prudký svah, do kterého bylo nutné nový dům usadit, se vše podařilo nad očekávání.
Výborná znalost lokality již od dětství vedla k domu na míru ve všech ohledech
Investor znal lokalitu velmi dobře. Na místě, kde stojí nový dům, dříve stále již babiččina chalupa. Místo, kde trávil v dětství spoustu času. A právě sem se rozhodl vrátit, ale do nového, moderního a komfortního bydlení. Dobře věděl, jak se nad pozemkem pohybuje sluníčko, jak je orientován, jak zde funguje světlo. Ale také, jaké jsou zde nejzajímavější výhledy. Když investor jednal s architekty, doslova sršel nápady. A nakonec vznikl dům, o kterém nelze říci nic jiného, než že byl postaven skutečně na míru. Představám a vzpomínkám majitele i možnostem pozemku.
Inteligentní bydlení řízené počítačem
V novém domě neřeší jeho noví obyvatelé přílišné teplo či zimu, vydýchaný vzduch, průvan. Prostě všechny neduhy, které obydlí. O vysoký obytný komfort se stará inteligentní systém, který monitoruje i vlhkost a množství CO2 v dýchaném vzduchu. Obyvatelé domu se proto mohou věnovat především sobě, svému soukromí, tvorbě i relaxaci. Prostě a jednoduše, místo aby neustále zajišťovali vhodné obytné podmínky, mají zcela rozvázané ruce.
Odměnou bohaté výhledy z kompaktního celku
Bonusem jsou výhledy na kopce a do údolí na řeku a její okolí. Právě bohaté výhledy jsou povznášející součástí nového bydlení. Výhledy, které jsou chutnou výživou pro duši, výživou, jíž se stala i samotná architektura stavby. Ta je totiž promyšlená ve všech rovinách. Od zahrady až po konstrukci a vzhled domu, stejně jako detaily v interiéru a použité materiály. Všechny jednotlivé části nové dřevostavby jsou efektně a citlivě propojené do kompaktního celku. Společně pak tvoří útulné a oku lahodící prostředí.
Člověk se zde prostě cítí dobře
Obyvatelé domu dokonce říkají: „Je pro nás překvapivé, že bychom vlastně nic nezměnili. Snad jen umístění některých vypínačů." A dodávají: „Člověk se zde prostě cítí dobře." Kvalitní dům konstruovaný ze dřeva nijak neruší, naopak podporuje představivost a působí bezpečně a vůbec příznivě po stránce fyzické, smyslové, instinktivní i duševní.
Jak probíhala spolupráce architekta s investorem
Na otázku, jak vzpomínáte na spolupráci na stavbě tohoto domu, odpovídá Ing. arch. Lukáš Pejsar z architektonického ateliéru 3AE: „S velkou radostí. Investor měl důvěru v naše kompetence v oboru a od začátku nás nechal chrlit nápady. Vnímal naše argumenty a byl otevřený diskuzi. Dokázal změnit postoj, když to mělo opodstatnění, což je pro nás nesmírně cennou vlastností pro spolupráci. Měli jsme přesné informace o tom, co od domu chce, stejně jako o daném místě. Majitel domu zde totiž trávil dětství a věděl přesně, jak to v dané lokalitě funguje. O to pro nás bylo snazší a zábavnější tvořit návrh. Od začátku jsme na projektu spolupracovali se zahradními architektkami, abychom sladili oba tyto světy a navázali je na sebe co nejlépe. Myslím, že se to povedlo, a všichni se shodneme, že nás tato tvorba moc bavila.“
Napasování na malý pozemek ve svahu nebylo snadné
Velice náročné přitom bylo dům napasovat na dosti malý pozemek. Ostatně pozemky ve svahu působí vždy dojmem menší plochy, byť se dá právě svahu využít k vytváření příslovečných zázraků. Svah je romantický i dramatický zároveň, uklidňuje i burcuje. A podobně působí i domy ve svazích. Umístění nové dřevostavby je přitom přesné, budova využívá doslova každý centimetr čtvereční parcely. Zcela nestandardní pak bylo zakládání domu na ustupující skále. Část domu totiž stojí na ní a část na rostlém terénu. Základy byly navržené podle provedených sond, přesto však bylo při realizaci nutné hlídat základovou spáru a reagovat podle aktuální situace. Nakonec bylo třeba, aby vjezd do garáže lemovala obrovská opěrná stěna, která nebyla v původním návrhu. Ukázalo se, že je nezbytná a přestože šlo o vysoký náklad navíc, k realizaci došlo. Muselo.
Technické vybavení
Dům byl postaven v pasivním standardu a doplněn byl inteligentním systémem řízení. Budova má svůj zdroj elektřiny díky fotovoltaice, čímž se posunula blíže vlastní soběstačnosti. Kompaktní jednotka s aktivní rekuperací se zároveň stará o výměnu a dohřívání vzduchu. A když je třeba ještě více tepla, přidá se elektrické podlahové vytápění.
2 podlaží aktivního života
V prvním nadzemním podlaží je umístěn hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem a jídelním stolem, prostor, ze kterého je umožněn pohodlný přístup na terasu. Dále zde najdeme kromě chodby (předsíně) v podobě hodně prostorného zádveří samostatnou toaletu, koupelnu a pracovnu. Do přilehlé garáže se vejdou 2 automobily. Ve druhém nadzemním podlaží jsou 3 samostatné pokoje, koupelna s vanou a sprchovým koutem a druhý záchod.
Zdroj: 3ae