S rozlohou zastavěné plochy přesahující 1700 metrů čtverečních nemůžeme tasmánský Tindebox House ani omylem nařknout ze skromnosti. Na druhé straně se tu zábor prostoru ospravedlňuje citlivým přístupem k zachování krajinného rázu a práci s přírodními materiály.
Dům pro rodinu úspěšného podnikatele si navíc bilanci zlepšuje tím, že ve svých principech vychází z pasivního standardu. Architekti přistoupili k projektu tak, že dům se pokusili k místnímu ekosystému přisadit, aniž by jej zásadním způsobem proměnili.
Odolnost vůči živlům
Z toho plynula i volba přírodních, byť ušlechtile opracovaných materiálu. Dům se musel umět vypořádat jak s vlivy, které plynuly z blízkosti oceánu (tedy vyšší vzdušná vlhkost, koroze solí), tak i s velmi nepříjemným charakteristickým rysem oblasti, častými požáry. Hrubá kamenná „kůže“ domu, předsazené zídky a bariéry teras tedy neplynou jen z nějaké rozmařilosti klientů, ale jsou funkční ochranou před ohněm.
Podléhá tomu i samotná volba rozprostřít dům do plochy raději než do výšky. Díky tomu se plochou rozměrný objekt, krytý sklonem terénu, jeví být menší, než ve skutečnosti je. A lépe se díky své přisedlé kompaktnosti kryje i před plameny.
Se sluncem v duši
Kompozice domu – rozdělení místností v prostoru – pak odpovídalo plánu na pasivní solární design. Tak, aby dům přijímal co nejvíce slunečního záření, a tím snižoval svou spotřebu z hlediska vytápění a osvětlení. Že k tomu patřily i dech beroucí výhledy, to už se tak nějak rozumí. Zajímavostí, která přitahuje pozornost, je visutý konzolový bazén.
Z hlediska úsporného režimu dům disponuje souvislou tepelnou izolací podél svého vnitřního obvodu, a o energii na provoz se tu stará solární/bateriový akumulační systém. Přináleží k němu ještě geotermální systém vytápění, spolu s ventilací teplé vody. I když je dům velký, z hlediska svého fungování je úsporný. Půdorys je dostatečně úzký, aby umožnil vynikající příčné větrání všemi místnostmi bez požadavku na umělé chlazení.
Stěny z nepáleného kamene byly základním materiálem, jeho výběr byl provedený ve spolupráci klienta, architekta a kameníka. Kámen musel být lokální a jeho tóny musely odrážet teplé tóny v krajině. Tyto barevné tóny pak ovlivnily další výběr materiálů. Dům je prý schopen ustát vše, co na něj příroda v následujících dvou staletích uchystá.
Materiály: Studio Ilk Architecture + interiors
Foto-kredit: Anjie Blair