Je postavený ze dřeva, oceli, skla. Svým provedením dokonale zapadá do okolní krajiny, s níž ladí, místo toho, aby z ní vystupoval. Plně odpovídá nárokům na obytné stavby budované v tropech, se zvláštním důrazem na klimatizaci/ventilaci interiéru. A jako příjemný bonus, jeho střecha je vyrobena z recyklovaných krabic od mléka.
Začalo to jako hříčka, výzva pro architekty. Na zakázku navrhnout a postavit s minimálními náklady takové obydlí, které bude moci sloužit sezónnímu ubytování hostů, ale přitom bude ve své podstatě po stránce stavebních materiálů i vlastního provozu ekologické. Při podobných soutěžích se to obvykle řeší stavbou prováděnou z přírodních materiálů. Jenže v tomhle konkrétním případě měl být zamýšlený ubytovací objekt vystavěn Uluwatu, na Bali. V ostrovním ráji, kde sice nemají o dřevo nouzi, ale mnohem větší nadbytek tam momentálně mají odpadků. Třeba skládky plné nápojových kartonových obalů, TetraPaků.
Odpady nevyrábíme, ale stavíme z nich
Proto si stavitelé skutečně netradičně vybrali právě tento „hojný“ odpadní materiál, a s pomocí technologické úpravy a lisování z něj vytvořili odolný tvrzený termoplast, ideální materiál na střechu a část fasád celého domu. Exkluzivní na tomto pojetí je, že zatímco jiné stavby svým vznikem odpad spíš generují, bungalov, nazývaný TetraPod, odpady svým vznikem likvidoval a zužitkovával. Střecha z recyklátů byla výhrou hned nadvakrát, protože je vůči tropickým teplotám a vlhkosti maximálně odolná. A vůbec nevypadá rušivě, byť překrývá celé obydlí o rozloze 65 metrů čtverečních.
Dům, který umí dýchat
Unikátní design, nastartovaný myšlenkou cirkulární ekonomiky, se pak už nezastavil. Jak ušetřit na provozu klimatizace, jinak nezbytné záležitosti pro bydlení v tropech? Stavět tak, aby klimatizace nebyla zapotřebí. S důrazem na možné kompletní otevření interiéru, přirozené provívání, křížovou ventilaci, pasivní ochlazování. Zeleň v těsném okolí přitom slouží jako filtr vlhkosti i čistička vzduchu. Zdarma. Orientace výhledů z oken cílí na okolní zeleň, je garantem soukromí obyvatel.
Vlhkost vzduchu v interiéru, zásadní problém podněcující vznik plísní, pak limituje ještě chytře disponovaný interiér, který ke stěnám neklade překážky. Místnosti jsou volného plánu, zbytečně nezastavěné. I když je dům malý, zůstává elegantní. A přitom uvnitř nechybí nic: pohodlná ložnice, studiová koupelna, otevřená kuchyně s obývacím pokojem a venkovní terasa.
Ta pro změnu těží z toho, že bungalov je vystavěn na vyvýšených patkách nad terénem (ve výšce 40 centimetrů). Stavba tak vyniká i minimalizovaným zásahem do místa, kde stojí. Když se staví z prefabrikovaných panelů (vznikajících off-site, dílensky, mimo místo stavby) zasazených do rámové konstrukce, jde práce rychle od ruky. I bez trénované pracovní síly.
Model pro další stavby?
Další přednost? Sympatická rychlost stavby. Byť se tu nepohybovala žádná těžší technika, podařilo se stavbu složit z nuly do obytného stavu za 8 týdnů. A potěšila i cena. Kompletní náklady (včetně recyklace nápojových obalů) se tu pohybovaly pod daným limitem, který činil 45 000 dolarů. Vyspádování střechy z recyklovaných tetrapaků současně slouží jako vodosběrný systém, který jímá srážkovou vodu do nádrží. A může ji využít pro zalévání.
Výsledkem je objekt, který mohl klidně vypadat jako tucty dalších bungalovů z plážových resortů. Ale vydal se, díky inovativním zákrokům architektů, docela jinou cestou. TetraPod reprezentuje udržitelnost, soběstačnost. Rozumný přístup k úsporám financí i materiálu, při němž nehledal kompromisy, ale ta opravdu funkční řešení.
Zdroj: Stilt-Studios
Foto-kredit: Alexis Dornier, Ananta Pradipta