Prací na zahradě svému tělu i duši prospějete stejně, ne-li lépe, než na rotopedu. Dřina na zahradě totiž nepřináší jen plody úrody a vůni vypěstovaných květin, ale celou řadu fyzických a psychologických benefitů.
Lidé té snaze upisují svůj čas, energii i nemalé sumy peněz. Trápí se dietami, hlídají si kalorie, soustředěně cvičí. Proč? Jistě nejen proto, aby jednou po svém odchodu na věčnost zanechali světu vysportovanou mrtvolu. Zdravý životní styl teď prostě frčí. A vám to možná přijde trochu nelogické.
To, že se někdo chce zapotit u běžeckého pásu a pak si jde koupit vitaminy nabitý zeleninový salát. Který si mohl, s vynaložením stejné námahy, klidně vypěstovat doma.
Možná jste už sami na pochybách, zda se k tomu davu taky-sportovců zdravé vlny – běžcům, cyklistům či borcům z fitness center - nepřidat. Ale zatím statečně odoláváte. Třeba proto, že vám nesvědčí skupinové šílenství, potíte se raději mimo zraky veřejnosti a neradi nosíte upnuté cvičební trikoty. Nezoufejte, máme pro vás dobré zprávy.
Vámi dobře opečovávaná zahrada je totiž univerzální posilovnou, lázněmi i skvělou terapií.
Zahrada pro zdravý život
Potvrzují to i aktuální závěry amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). Podle nich vás 2,5 hodiny zahradničení týdně – spojené se středně intenzivní fyzickou aktivitou - zařadí na stejnou úroveň „zdravosti“, jako převážnou většinu těch nadšenců zdravého životního stylu, kteří se mučí v posilovnách.
Ovšem oni za to, že se zapotí a spálí kalorie, musí platit. Vy si to ale můžete užít zadarmo, po svém, vlastním tempem.
Ty 2,5 hodiny týdně vám dopomohou výrazně snížit riziko obezity, vysokého krevního tlaku, cukrovky II. typu, osteoporózy, řady srdečních onemocnění, mrtvice, rakoviny tlustého střeva a předčasného úmrtí. A hodí se zmínit, že i když to tak běžným pohledem nevypadá, je z hlediska zapojení svalových oblastí lidského těla zahradničení mnohem komplexnějším cvičením, než třeba jednostranně zaměřený běh či jízda na kole.
CDC uvádí i hrubé příklady toho, kolik se jakou zahradnickou aktivitou dá spálit kalorií za hodinu. Na samém konci toho výčtu stojí zalévání. Ovšem zalévání hadicí, které zase až taková fuška není. Při něm se zbavíte břímě 120 kalorií. To sázení rostlin už vydá na 200 – 400 kalorií. Podobně jako pletí záhonků. Vezměte v potaz i to, kolik různých pohybů přitom vykonáte. Sice to nejsou shyby nebo leh-sedy, ale fuška je to pořádná.
Kolik kalorií spálíte činností na zahradě?
Aktivita | Spálené kalorie za hodinu |
Sekání trávníku | 250 – 350 |
Úklid zahrady | 350 – 400 |
Hrabání listí | 400 |
Těžká krajinná práce | 400 – 600 |
Zalévání hadicí | 120 |
Sázení rostlin | 200 – 400 |
Pletí záhonků | 200 – 400 |
O 250 – 350 kalorií za hodinu budete chudší po hodině sekání trávníku. Za úklid zahrady, který teď bude s příchodem podzimu aktuální, budete ohodnoceni úbytkem 350 – 400 kalorií. Na 400 kalorií také propálíte hrabáním spadaného listí. A u těžké krajino-tvůrčí práci – třeba při budování vyvýšených záhonků, sestavování terasovitých políček anebo při zimování skleníku, propálíte 400 – 600 kalorií.
Tyhle hrubé počty samozřejmě úzce souvisí s tím, jakou míru mechanizace si při jednotlivých úkonech dopřáváte. Pokud budete trávu síct srpem nebo kosou, hned ty čísla spálených kalorií povyskočí. Stejně jako když nebudete zavlažovat hadicí, ale konví. To je pak hned jiná dřina. V posilovně byste ji museli simulovat zvedáním činek, ale tady svou energii využíváte naplno, účelně, s jasně viditelným výsledkem.
Viditelné změny k lepšímu
Což je benefit zahradničení, který se nevyplatí podceňovat. Zatímco po prvních týdnech ve fitku kromě rozbolavěného těla na sobě žádné výrazné změny nepozorujete, zahrada vás za každou trochu práce odmění. Promění se, zkrásní. A vy samozřejmě též. Vidíte, co děláte a k čemu je to dobré.
To lidem tuze prospívá. Určitě víc, než když počítáte ubíhající metry, zatímco šlapete po běžeckém pásu.
Ve fitku jste navíc neustále vystaveni otázce hodnocení. Ať už sebehodnocení vlastních výkonů, tak i sledování vašich výkonů ostatními. A do toho kolem sebe máte zástup lidí, kteří už jsou někde dál. Pro někoho to může být motivace, ale většině to přijde spíš demotivující. Porovnávání výkonů a kritiky máte většinou dost z vlastní práce, takže si nepotřebujete střádat stres z posilovny.
Oproti tomu je práce na zahradě perfektní úlevou od stresu. Není to žádná pohádka. Využívání zahrad, rostlin a všemožných zahradnických činností ke zmírnění tělesných a duševních příznaků – jako součást zahradní terapie - je plně vědecky podloženou záležitostí. Zahradničení také snižuje rizika demence –je dobrou prevencí, u mladších i starších osob.
Pozitivní souvislost se zahradničením byla rovněž pozorována u celé řady zdravotních výsledků - jako snížení příznaků deprese a úzkosti, stresu, poruch nálady a BMI, stejně jako zvýšení kvality života, pocitu sounáležitosti, úrovně fyzické aktivity a kognitivních funkcí. To všechno jen díky pár záhonkům a motyce.
Zahradničení je nesobecké
Honba za zdravým životním stylem vám také něco dá, ale bohužel, není to zadarmo. Členství ve fitness centru stojí peníze, pořízení sportovně - mučícího nástroje domů též. A stejně váš prvotní i sekundární zisk bude nanejvýš tak o propoceném triku. To na zahradě budete úspěchy za svůj pot doslova sklízet. A budou nejspíš velmi chutné.
Do úvahy se vyplatí vzít i to, že svým cvičením v posilovně se docela dost sobecky zaměřujete jen sami na sebe. Za léta dřiny se budete moci světu pochlubit leda tak vypracovaným tělem. Tou dobou už ale zahradník či zahradnice vykouzlili úsměv na tváři desítkám lidí. Třeba sousedů, které podarovali nějakou povedenou úrodou. A pohled na hezky obdělávanou zahradu dělá radost všem.
Sportovci a lovci zdravého životního stylu „konzumují“, zatímco zahradníci „produkují“. Nedá se taky říct, že byste cvičením v posilovně nějak přispěli k poskytování stanovišť pro divokou zvěř, nebo pomohli nějak opylovačům tím, že zvedáte na bench 250 kilo.
O tom, že byste opustili svou zahrádku, a naskočili na vlnu zdravého životního stylu, dál přemýšlet nemusíte. Pokud zahradničíte, už jej žijete. A prospíváte nejen sobě, ale i svému širokému okolí.
Zdroj: TreeHugger.com, webmd.com, CDC.gov, canr.msu.edu, sciencedirect.com