Nový dům u Dobříše dokazuje, že se i z typového projektu dá vytvořit osobitá, originální stavba s kouzlem a hlavně dostatkem místa. Majitelé měli navíc štěstí, že v podobném domě bydlí i samotný architekt, který dům navrhoval. Potřebovali však oproti němu ještě jednu malou samostatnou bytovou jednotku s vlastním vchodem a další úpravy. Důkaz, že vícegenerační bydlení je v Česku možné i novém, dokonce typovém. A může vonět dřevem. Stejně jako důkaz, že ne každý individuální projekt rodinného domu si zaslouží jen jednu originální realizaci.
Včlenění samostatného obytného prostoru s vlastním vchodem
Jednou možností bydlení pro více generací je dvojdům (či dokonce trojdům), dalším včlenění samostatného obytného prostoru s vlastním vchodem do většího domu. A právě k druhé variantě se přiklonili manželé Hanka s Karlem. Ve chvíli, kdy jejich vlastní děti vylétly z hnízda a založily si své rodiny, dostali chuť začít svou další životní etapu v jiném prostoru. Chtěli vložit tvořivou energii i finance do něčeho nového, proto vznikl nový dům.
Jedinečný, osobitý a přitom typový
Dům, který výborně splývá s místem, kde byl postaven, pokorně doplňuje krajinu a krajina zase samotnou stavbu. Dům oplývající dřevem i jednoduchými, ale důmyslnými řešeními. Nový dům a krajina působí neoddělitelně. Jsou novým královským příbytkem dvou obyvatel, kteří však rádi a často hostí jiné, proto potřebují dost místa. Ne kvůli sobě. Jedinečný, osobitý a přitom typový.
Dům není první svého druhu
Svou náruč však Hanka s Karlem otevírají nejen lidem, ale i zvířatům. A jejich zahrada je doslovnou oázou relaxace. Jejich nový dům přitom není prvním svého druhu, což se ale v tomto případě ukázalo být výhodou. Manželé si nejprve mohli prohlédnout, jak dům skutečně vypadá (zvenčí i uvnitř) a jak funguje. Mohli komunikovat s někým, kdo takový dům již několik let užívá a navíc jej sám navrhoval. Do původního architektova konceptu promítli své potřeby a přání pramenící kromě jiného ze své nové a od autora domu odlišné životní fáze. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.
Přibyla garsonka, garážové stání a zahradní domek
Kromě drobných dispozičních změn přibyla oproti původnímu projektu rodinného domu garsonka, garážové stání a zahradní domek. Celek nechali opatřit zelenými plochými střechami, ale i střechou šikmou. Praktické terasy a osvěžující jezírko podtrhují dojem i možné způsoby využití domu i pozemku. Dům navíc dokazuje, že originální může být i záměr investorů, nejen intence architektů.
Rodinný dům u Dobříše
- Zastavěná plocha: 150 m2
- Užitná plocha: 164 m2
- Autor: Ing. arch. Jakub Loučka
- Realizace: 2017
- Arch. studio: 3AE
- Stavbyvedoucí: Michal Miklíček
- Foto: Martin Zeman