Určitě je rozumné neukvapit se s kácením starých dřevin, pokud jsou zdravé a nikoho neohrožují. Třeba sice málo plodí, alespoň však potěší na jaře květy. Zajímavě mohou vypadat porostlé břečťanem a nebo různými ovíjivými rostlinami - prostě liánami.
Právě staré zahrady nabízejí zajímavá zákoutí a nepravidelnosti, které skýtají prostor pro vaši fantazii. Je velmi jednoduché vytvořit v nich domáckou a přitom romantickou atmosféru. Další možností je přerod do moderní zahrady, pro kterou jsou typické takové prvky jako skalka nebo jezírko.
Přehnaná péče je spíš na škodu
Rozhodnete- li se pro staromilský styl, pamatujte, že do takové zahrady patří kdoule, ryngle, mišpule neboli špendlíky. Nezavrhujme staré odrůdy stromů a keřů. Jsou bohatstvím, které by nemělo zaniknout. Postupné přizpůsobování rázu zahrady původní podobě nedá tolik práce a vydání jako radikální změna. Za časů našich babiček nešlo o rozlehlé travnaté plochy, které místo užitku přináší starosti se sekáním. Živé ploty se tenkrát tvarově neupravovaly a byly tvořeny planými keři, které poskytnou útočiště užitečnému ptactvu. Pro ptactvo by též mělo být v zahradě připraveno pítko nebo brouzdaliště. Umístíte-li poblíž lavičku či jiné posezení, můžete relaxovat při pozorování malých zpěváčků.Všechny barvy a vůně
Chcete-li ve svém zeleném království často odpočívat, měly by tam být uklidňující dekorační prvky. Do zahrady bezesporu patří keramika a zajímavé kameny. Zachovat šmrnc, jaký měly předzahrádky u starých chalup, můžete s pomocí voňavých rostlin typu rozmarýn, mateřídouška fenykl a nebo kmín. Získáte hezkou zeleň, vonné silice odpuzující hmyz a často i půdní škůdce a navíc i koření pro svou kuchyni. Neměla by chybět ani královna květin – růže. Jde o dřevinu, takže vám bude přinášet radost řadu let. A ani s ostatními rostlinami nemusí být mnoho práce. Dříve se každoročně nevysévaly a přesto jich zahrada byla plná. Mnohé z nich byly trvalky. U dvouletek a letniček se neodstraňovaly všechny květy a tak se prostě vysemenily. To ale neznamená, že si nemůžete občas uříznout pár květů pro radost do vázy. Chejr, pomněnky, topolovky, slézová růže, náprstník, sedmikrásky, ve stínu konvalinky a sasanky i další nenáročné rostlinky vás budou těšit svými květy každoročně. Ale jen pokud nepodlehnete dnešnímu trendu mít neustále celou zahradu na kratičko posekanou. Rostliny jako podběl nebo diviznu můžete navíc nasušit a v zimě si jimi léčit kašel.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com