Ačkoliv se o svůj domov jistě pečlivě staráte, stačí chvilka nepozornosti a nastěhují se k vám nezvaní návštěvníci, kterých se pak budete zbavovat jen s velkými obtížemi. Ať už se jedná o nebezpečné hlodavce, drobný hmyz nebo třeba štěnice, jejich přítomnost v domácnosti není radno podceňovat. Poradíme vám, jak zabránit, aby si škůdci z vašeho bytu udělali své útočiště, a co dělat, pokud se u vás doma přeci jen přemnoží.
Dbejte hlavně na čistotu
Samozřejmě není pravda, že se škůdci stěhují pouze do špinavých domácností, kde nikdo nikdy neuklízí. Dodržovat základní hygienická opatření a dbát na čistotu se však rozhodně vyplatí. Pokud totiž budete pravidelně vysávat, mýt po sobě špinavé nádobí a utírat prach, žádný nezvaný návštěvník se před vámi neschová a budete tak moci odhalit jejich přítomnost včas.
Co dalšího vám pomůže vyhnout se přemnožení škůdců ve vaší domácnosti? Na stole či kuchyňské lince nikdy nenechávejte zbytky jídel, potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách a rozlité tekutiny po sobě okamžitě utírejte. Jinak by totiž mohly nalákat mravence, vosy, včely nebo dokonce i sršně. Nakoupené potraviny se zároveň vyplatí vždy zkontrolovat, jelikož si v nich můžete domů přinést potemníka skladištního nebo otravné moly.
Kromě těchto opatření byste neměli zapomínat ani na různé skuliny, škvíry a mezery kolem okenních či dveřních rámů, kudy by dovnitř mohli proniknout nejen brouci, ale i nebezpeční hlodavci. Raději proto všechny dobře utěsněte. Do oken a balkonových dveří se vyplatí nainstalovat také sítě proti hmyzu, a pokud dáte na babské rady, na parapet položte květináče s mátou, jelikož tato rostlina drobné živočichy údajně odpuzuje.
Co se týče ochrany proti šatním molům, nikdy neukládejte do skříní vlhké prádlo a rozhodně zde nenechávejte papír. Pomůže naopak pravidelné větrání a škůdce odhání také snítky levandule nebo kousky mýdla. Nezapomínejte ovšem ani na své domácí mazlíčky. Jejich pelíšky i hračky byste měli pravidelně prát, aby se v nich neusídlili nezvaní návštěvníci.
Pozor na hlodavce
Pokud jde o nejobávanější škůdce, postrachem mnoha českých domácností jsou především hlodavci. Mezi nejrozšířenější druhy na našem území se řadí třeba myš domácí, krysa obecná, potkan obecný a hraboš polní. Ačkoliv se však někteří z nich mohou na první pohled zdát roztomilí, ve skutečnosti vám doma během chvilky způsobí pořádnou neplechu.
Čím hlodavci lidem škodí?
- Znehodnocují skladované potraviny močí, chlupy a výkaly.
- Okusují nábytek, elektrické kabely i další předměty.
- Zanechávají po sobě nepříjemný zápach.
- Mohou napadnout menší domácí mazlíčky.
- Ničí úrodu i plodiny uložené v sýpkách a stodolách.
- Roznášejí kolem sebe infekční nemoci a parazity.
Marně přemýšlíte nad tím, jak na hlodavce vyzrát a zabránit jim v tom, že si z vaší domácnosti udělají svůj příbytek? Jelikož si tito škůdci rádi hledají úkryty třeba ve sklepě, ve starých kůlnách, v garážích nebo v přízemí rodinných domů, kde mají blízko ke zdroji potravy, měli byste zaměřit právě na tato místa. Důležité je utěsnit veškeré skuliny či praskliny a nenechávat zde zbytky potravin, které by mohly hlodavce nalákat dovnitř. Někdo také používá elektronické odpuzovače hlodavců.
Pokud se ale škůdci ve vaší domácnosti přeci jen přemnoží, sami si s nimi rozhodně neporadíte. Nezbývá tedy nic jiného, než kontaktovat profesionální firmu, která hlodavce rychle a bezpečně zlikviduje, aniž byste přišli k úhoně vy nebo váš majetek. Odborná likvidace hlodavců, kterou provádí třeba firma ASD Servis, se označuje jako deratizace.
Cílem deratizace je zabránit přenosu infekčních onemocnění, která škůdci kolem sebe roznášejí, a eliminovat vznik obrovských ekonomických škod. Odborníci tento proces provádějí za pomoci specializovaných pastí, které se označují jako deratizační staničky. Do nich kladou návnady s vysokou koncentrací účinné látky, které v běžné drogerii nebo supermarketu nekoupíte.
Ačkoliv lidé často zkoušejí hubit hlodavce svépomocí, pokud se nejedná o jednorázový výskyt, je tato snaha naprosto zbytečná. Používání živolovných klecí je při větším zamoření neefektivní, obyčejné pasti s návnadou hlodavce jen tak neoklamou a ani jedy nejsou při přemnožení nezvaných návštěvníků nic platné. Navíc s nimi mohou nechtěně přijít do kontaktu domácí mazlíčci nebo malé děti.
Nepřítel jménem štěnice
V posledních letech se české domácnosti stále více potýkají s přemnožením štěnic. Jedná se o drobné světlehnědé parazity se třemi páry nohou a dlouhými tykadly na hlavě, kteří svým vzhledem mohou připomínat jablečná jadérka. Přes den se obvykle skrývají, takže jejich přítomnost nemusíte nejprve vůbec zaregistrovat, ale v noci vylézají ven a sají lidskou krev.
Jelikož jako svůj úkryt volí štěnice domácí nejčastěji záhyby ložního prádla, matrace a rámy postelí, lidé jí často říkají také štěnice postelová. Tento nenápadný živočich se však může zabydlet třeba i pod kobercem, za nábytkem, v různých skulinách a štěrbinách nebo dokonce v pelíšku vašeho domácího mazlíčka. Že se jedná právě o tento hmyz, poznáte podle zbytků svlečené kůže a trusu, který vypadá jako malé černé tečky.
Ačkoliv si lidé často myslí, že tyto škůdce přitahuje špína a do pečlivě uklizené domácnosti nikdy nezavítají, bohužel to není tak úplně pravda. Štěnice si totiž domů můžete nedopatřením přivléct třeba v nábytku z antikvariátu, ve starých knihách nebo v kufru z dovolené. A sami se jich rozhodně nezbavíte, i když spousta internetových stránek nabízí „zaručené“ rady, jak na to.
Jediná možnost, jak štěnice bezpečně, rychle a účinně zlikvidovat, je pozvat si na pomoc profesionály. S tímto druhem služeb mají dlouholeté zkušenosti třeba odborníci z www.deratizace-asd.cz. Ještě než na místo dorazí, můžete však sami vyzkoušet několik věcí, které zkušeným deratizátorům jejich práci značně usnadní.
Jak zabránit tomu, že se štěnice rozšíří po celém příbytku?
- Zkontrolujte veškeré lůžkoviny, matrace a konstrukce postelí.
- Pokuste se odhalit všechny úkryty štěnic za nábytkem i pod kobercem.
- V zamořených prostorách zvyšte teplotu, aby se rychleji líhla vajíčka.
- Nepřenášejte nábytek ani zamořené předměty z místnosti do místnosti.
- Vykliďte úložné prostory postele i další okolní nábytek.
- Sundejte ložní prádlo, záclony, přehozy i deky.
- Všechny textilie vyperte na vysokou teplotu (ideálně 60° C).
- Důkladně vysajte všechny zamořené místnosti.
- Před vyhozením uložte pytlík z vysavače do igelitu.
- Hadici vysavače následně vypláchněte horkou vodou.
- Všechny zamořené věci vyhazujte zabalené do igelitových pytlů.
- Zapomeňte na volně dostupné přípravky a „osvědčené“ babské rady.
Odborné hubení štěnic se poté provádí za pomoci specializovaných prostředků, které si poradí jak s dospělými jedinci, tak i s jejich larvami. Jedná se například o aerosol s dráždivou látkou, který škůdce vyžene z úkrytů, nebo postřik reziduálním insekticidem. Aby bylo možné zničit i veškerá vajíčka a štěnic se tak nadobro zbavit, je nutné zákrok ještě dvakrát zopakovat.