Ocet pomáhá hospodyňkám prakticky odjakživa. Ačkoliv jeho účinnost prověřil zub času, lidé na něj dnes pod palbou reklam na chemické čisticí prostředky zapomínají. Není totiž snad nic, s čím by si během úklidu neporadil.
Co je vlastně ocet a proč neškodí přírodě?
Ocet je slabou kyselinou, která se běžně tvoří v přírodě. Vzniká procesem kvašení tekutin obsahujících etylalkohol, který se přemění na kyselinu octovou. Díky tomu, že je prakticky 100% přírodní, nezatěžuje životní prostředí v odpadních vodách a čističky jej dokážou beze zbytku odbourat.
Nejčastěji se můžeme setkat s kvasným lihovým octem, který se většinou vyrábí z destilovaného alkoholu z brambor, cukrové řepy a žita. Ocet mívá nejčastěji koncentraci 8 %. U octu s vyšší koncentrací je pak třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Ocet a čištění elektrospotřebičů
Čištění pračky a myčky – jednou za čas je dobré nalít celou lahev octa (při silném znečištění klidně více) přímo do bubnu pračky nebo myčky a zapnout na program s nejvyšší teplotou. Spolu s odstraněním nečistot a plísní zmizí také veškerý zápach. Pokud jste někdy cítili z prádla zatuchlinu, měla by zmizet. Ocet navíc pomůže odstranit vodní kámen, který se tvoří na špatně dostupných místech.
Použití při výrobě domácí aviváže- více se o výrobě aviváže dočtete zde. Aviváž vyrobená tak, jak popisujeme, nemá sice příliš intenzivní vůni, avšak perfektně eliminuje veškeré nežádoucí pachy.
Čištění rychlovarné konvice – ocet v rychlovarné konvici nechte působit přes noc. Rychlejší variantou je, že ocet necháte ve varné konvici převařit a následně počkáte, než vychladne. V průběhu varu dávejte na konvici pozor. Ocet se při varu chová bouřlivěji než voda. Nakonec ocet vylijte a konvici pořádně umyjte.
Čištění mikrovlnné trouby – do hrnku nalijte ocet a vodu v poměru 1:1. Vložte jej do mikrovlnné trouby a zapněte na 2-3 minuty. Mastnota následně půjde snáze odstranit.
Pomocník při běžném úklidu
Čištění povrchů – snáze se vám bude používat, pokud ho nalijete do již zmíněného rozprašovače. Následně s ním postříkáte daný povrch a setřete suchým hadrem. Aby navíc takový čisticí prostředek provoněl vaši domácnost, přidejte do něj pár kapek vonného oleje. Kromě toho, že povrchy vyčistíte a provoníte, zároveň je octem mírně desinfikujete.
TIP: při úklidu kuchyně a koupelny se ocet nejlépe aplikuje tak, že jej nalijete do rozprašovače.
Pomocník při úklidu koupelny a kuchyně – s octem velmi efektivně vyčistíte veškerou sanitu i vše ostatní. Ocet perfektně zatočí s nečistotami a vodním kamenem na koupelnové baterii, v toaletě (vhodné ho nechat působit přes noc), na obkladech i na dveřích sprchového koutu či závěsu sprchového koutu. Skvěle poslouží také pro vybělení spár, stejně tak pomůže i při čištění kuchyně. Přidat můžete opět éterický olej.
Vytírání podlahy – pár lžic octu nalijte do kýble na vytírání. Opět můžete přidat vonný olej.
Čištění koberce – půl šálku octa smíchaného se 2 lžícemi soli naneste na skvrnu. S takto vzniklou směsí vyčistěte postižené místo na koberci.
Leštění oken – ocet usnadní nejen samotné mytí, ale také je pomáhá vyleštit.
Odstranění zápachu z tkanin – do rozprašovače dejte vodu a ocet v poměru 1:1. Následně přidejte několik kapek éterického oleje. Takto vzniklou tekutinu můžete lehce rozprášit na pohovku, postel, matrace, závěsy, záclony aj. Má dezodorační účinky. Pomáhá eliminovat zápach z domácích mazlíčků či cigaret.
Čisticí pasty z jedlé sody a octa
Pomocí smíchání těchto dvou ingrediencí si můžete snadno připravit pastu, kterou při úklidu nahradíte krémové čističe. Doporučujeme smísit ingredience ve vzájemném poměru 1:1. Pasta má mírně abrazivní účinky, takže s ní vyčistíte připáleniny, mastnotu či zaschlou špínu. Nejvíce ji využijete při úklidu kuchyně a koupelny.