Kompulsivní hromadění - Diogenův syndrom (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Počáteční týdny nového roku se podbízí k úklidu. K tomu, abychom své bydlení učinili praktičtější. Skrze organizovanost, čistotu a pořádek. Existuje na to spousta chytrých návodů a doporučení, jež vám mají dopomoci k vnitřní harmonii. Většinou ale přehlížíme hromady zbytečných věcí, které čekají dlouhé roky na poslední ránu z milosti. 

Však víte: uklidit si kolem sebe je cestou k tomu, jak si uklidit v sobě. Ale kde začít? Náš krátký návod vám poradí se startem takového úklidu. Za cíl si klade řízený minimalismus, a proto se s jeho pomocí zbavíte zbytečností.

Začněte ve skříni s oblečením, proberte šatník. To se snáz řekne, než udělá. První jednoduché doporučení proto zní, že cokoliv z toho, co jste poslední rok neměli na sobě, musí pryč.

Opravdu všechny ty věci potřebujete? (Zdroj: Shutterstock)
Opravdu všechny ty věci potřebujete? (Zdroj: Shutterstock)

I když to znamená vyřadit plavky, které jste si chtěli vzít na poslední dovolenou, anebo pánské sako, které čeká na slavnostní příležitost. Ruku na srdce, některé ty věci už tam leží celá léta. Svetry, župany, náhradní bunda. Nenošené a zbytečně. A než nastane čas dovolené nebo plesu, stejně si pořídíte nové. Nevyhazujte je jen tak, nabídněte je charitě, dejte je do sběrného kontejneru na textil. Ale doma je už dál zbytečně neskladujte.

Druhou zastávku si můžete dát v kuchyni. I tady se s postupem času docela nastřádalo zbytečností. Osamocené hrníčky s podšálky, které byly součástí celých sad. Mísy, nahrazující jiné mísy. Plastové krabičky bez víček a víčka bez krabiček. A spousta náčiní. Položte si otázku, kolik vlastně těch paliček na maso, vykrajovátek, lisů na česnek, louskáčků a prkýnek na krájení, vařeček a obraceček vlastně potřebujete k životu.

Druhé pravidlo tedy zní, vyřaďte veškeré kuchyňské náčiní, které se duplikuje s jinými kousky. Zbavte se jednotlivých dílků nekompletních sad.

Starý nepotřebný nábytek obvykle zabírá nejvíce místa (Zdroj: Shutterstock)
Starý nepotřebný nábytek obvykle zabírá nejvíce místa (Zdroj: Shutterstock)

Další zastávkou je oblast kolem prádelníku. Vaším terčem jsou povlečení a ručníky. Přesněji řečeno natržená povlečení, jejichž dírky v tkanině taktně přehlížíte. A seprané vybledlé ručníky. Též proležené deky, nadbytečné ozdobné polštáře, přehozy skladované „do zásoby“, barevně a materiálem nevhodné ložní soupravy. Co s nimi?

Třetí pravidlo velí: Darujte je, rozdejte je, nabídněte je k recyklaci. Ponechte si jen několik kvalitních souprav, které opravdu používáte.

I v prádelnících se ukrývá spousta zbytečností (Zdroj: Shutterstock)
I v prádelnících se ukrývá spousta zbytečností (Zdroj: Shutterstock)

Probírky se nutně musí dočkat i domácí elektrické spotřebiče. Vybité a poztrácené baterie, nabíječky od starých telefonů, nepoužívané chytré telefony si zaslouží vyřadit. Ve specializovaných centrech se o ně rádi postarají. U dalších spotřebičů myslete v termínech současnosti. Vážně máte v šuplíku starý walkman? A k čemu vlastně letitou hi-fi, když celé dny posloucháte Spotify nebo YouTube? Od koho jste vlastně dostali ten pekelně chytrý hrnec a odšťavňovač, které jste ani pořádně nepoužili?

Zbavte se zastaralé techniky a starých médií, zbavte se zničených a nepoužívaných elektrospotřebičů, zní čtvrtá rada.

Hodnotu může ztělesňovat kniha, rodinné fotoalbum nebo obraz na stěně. Ale těžko to platí pro rádobyvtipný plakát ze dveří toalety, manuál k pračce, letáky s nákupními akcemi anebo katalog z předloňské výstavy psů. Proč je vlastně skladujete? Staré účtenky nebo výtisky z novin, kde se o vás psalo, lze snadno naskenovat a uložit do digitální podoby. Všechny příručky k výrobkům jsou dnes dostupné digitálně, jako pdf. soubor.

Pryč se vším zbytečným! (Zdroj: Shutterstock)
Pryč se vším zbytečným! (Zdroj: Shutterstock)

Proto taky páté pravidlo upomíná na to, že máte omezit skladování těch papírů, které lze zálohovat digitálně, v cloudu.

A čeho se ještě zbavit? „Věcí, které nevyužíváte – neslouží svému účelu – a vy se kvůli nim jen cítíte špatně.“

Jaké že to jsou? Liší se to případ od případu, ale nejspíš takové doma máte. Však víte, jak jste si předloni říkali, že začnete chodit cvičit, a tu podložku na jógu máte pořád ještě zastrčenou pod postelí? Vždycky ten pohled na ni připomene nesplněné předsevzetí a zabolí. Nemusí to být jen artefakty nenaplněných sportovních ambicí, ale třeba připomínky koníčků, na které už dávno nemáte čas. K čemu je vám sada na zastřihování bonsajů a výbavička pro čtyřnohé mazlíčky, když je nemáte? Darujte je někomu, koho potěší.

Zbytečné jsou i knížky v bednách (Zdroj: Shutterstock)
Zbytečné jsou i knížky v bednách (Zdroj: Shutterstock)

Úplně posledním zastavením probírky zbytečností je pak nepoužívaný nábytek. Odložený na půdě, v garáži nebo zaparkovaný v pokojích. Že o něj už pár let zakopáváte anebo jste se bez něj docela dobře obešli, když byl někde schovaný? Tak ho asi vážně nepotřebujete a opravdu se dokážete bez něj obejít.

Neskladujte nábytek, který nepoužíváte. Modernizujte postupně svou domácnost, nezůstávejte v minulosti.“

Zdroj: RealSimple.com