Věděli jste, že i koberce je možné impregnovat, čímž prodloužíme jejich životnost a usnadníme čištění? I nově zakoupené koberce jsou totiž již z výroby impregnované, je ale třeba po čase impregnovat znova.
Impregnace z výroby vytvoří hydrofobní povrch na vláknech
U nového koberce, který jste si přinesli z obchodu domů, zajišťuje ve výrobě provedená impregnace dlouhodobou ochranu před zašpiněním. Ztěžuje totiž vsakování tekutin do koberce a ulpívání nečistot na koberci. Konkrétní impregnační prostředek vytvoří okolo vláken koberce neviditelný hydrofobní (odpuzující vodu) film a právě ten eliminuje navázání nečistot na vlákna a umožňuje jejich snadnější odstranění.
Dokonalý koberec bez nečistot neexistuje
V každém případě ale platí, že dokonalý koberec bez nečistot neexistuje. A to i v případě, že by v místnosti, kde je umístěn, nikdo nepobýval. Velmi rychle se totiž na koberci usadí prach a v něm se rozšíří roztoči. Pokud je pak koberec používán značně, stačí trocha nepozornosti a je ušpiněn. Některé tekutiny a jiné nečistoty lze odstranit snadno, jiné hůř a některé velmi obtížně. Proto je třeba znát kromě vhodných impregnačních prostředků (původní impregnace z výroby nevydrží věčně) také osvědčené triky, jak koberce čistit.
Jak dlouho vydrží impregnace z výroby?
Samozřejmě je důležitým krokem číslo 1 pravidelné čištění celého koberce. Vysávání na sucho i mokré vysávání vysavačem známe všichni a právě pro koberce je obzvláště důležité. I přesto však nepodceňujme preventivní impregnaci prostředkem, který vytvoří na povrchu vláken ultra tenkou nano vrstvu. Ta pomůže koberci vypadat po dost dlouhou dobu svěže, uchovávat jasné, výrazné barvy a umožňovat snadnější údržbu. Impregnace navíc také brání deformaci vláken, čili sešlapání koberce a tvorbu cestiček v jeho vlasu. Díky běžnému opotřebení však tato impregnace svou schopnost časem ztrácí. Na silně zatěžovaném koberci vydrží cca 6 měsíců, jinak ale běžně vydrží až 2 až 3 roky. Nejvíce impregnaci škodí alkalické (zásadité) čistící prostředky a vůbec časté mokré čištění.
Důkladné čištění ještě před obnovou impregnace
Ještě předtím, než budete impregnaci obnovovat, je třeba koberec důkladně vyčistit, jinak byste jen zbytečně utráceli za impregnaci, která by po své aplikaci nefungovala. Čištění tedy provedeme důkladné, hloubkové, mokrou cestou. Koberec poté necháme důkladně proschnout a jeho povrch vykartáčujeme, abychom vlákna narovnali (pozor – ne u všech typů koberců je kartáčování možné a například pravé perské koberce vyžadují naprosto odlišný přístup než koberce běžné, na mokro je dokonce nesmíme čistit vůbec!). Při mokrém čištění je navíc třeba dbát na to, aby koberec nebyl zcela promočený. Nakonec by se i dost těžko sušil, pokud leží na zemi.
Koberce čistíme jemně
Koberec čistíme jemně, nepoužíváme hrubou sílu a drsné (abrazivní) materiály, raději se na konkrétní místa vícekrát vracíme. Teprve až všechna tekutina důkladně vyschne, koberec vysajeme na sucho. Použít pak též můžeme běžný tepovací prostředek v podobě pěny a nebo prášku.
Samozřejmě je při, ale nejlépe ještě před koupí přípravku, třeba prostudovat pokyny výrobce. Ideální je poradit se s obsluhou prodejny, která je s problematikou dobře obeznámena. Všechny postupy si nakonec raději předem vyzkoušejte na malém kousku koberce nejlépe takovém, který je dlouhodobě někde ukrytý. Nejdražší, ale nejúčinnější, jsou právě již zmíněné nano prostředky.
Cena impregnace, dávkování a nanášení
Cena impregnace je závislá na konkrétním přípravku, stavu vašeho koberce, jeho rozměrech, ale i savosti. V průměru potřebujeme na m2 koberce 30 až 80 ml přípravku, přičemž za půl litru impregnace zaplatíme od cca 500 do cca 1000 korun, ale i více. Je nezbytné dodržovat správné dávkování impregnace a držet se pokyny uvedenými na obalu. Malé množství přípravku nezaručí důkladnou ochranu všech vláken, příliš velké množství pro změnu vlákna nadměrně zatíží, načež budou tuhá a křehká. Nanášení přípravku nám usnadní rozprašovač, lze to však provést i obyčejným namáčením a zapracováním měkkým kartáčem. Poté je třeba nechat koberec opět důkladně vyschnou.
Tipy a triky na nepříjemné nečistoty
Pokud se po aplikaci impregnaci na koberci objeví nečistota, nesmíme ji nechat uschnout, čistíme ji bezprostředně. Jak na to? Především záleží na druhu nečistoty, rozdílně přistupujeme ke skvrnám od červeného vína (obzvláště nepříjemné), bláta, mastnot, vosku (velice nepříjemné), ale i kávy, čaje a jiných nápojů.
Červené víno odsajeme ubrouskem a skvrnu zasypeme solí. Sůl necháme působit a vysajeme ji. Funguje také citrónová šťáva a pasta z jedlé sody. Nakonec je vždy třeba skvrnu dočistit vlažnou vodou. Podobně jako skvrny od červeného vína likvidujeme i skvrny od různého ovoce.
Nepříjemnou nečistotou na koberci je také krev. Krvavou skvrnu odstraníme studenou vodou s přídavkem čpavku, případně solí, kterou na krev nasypeme, vysajeme a dočistíme vlažnou vodou.
Jinak postupujeme u skvrn od bláta. To necháme naopak zaschnout, vydrolíme, vysajeme a poté až koberec dočistíme vlažnou vodou.
V případě mastnot skvrny posypeme jedlou sodou nebo moukou, necháme mastnotu vsáknout, vysajeme a dočistíme vlažnou vodou s trochou saponátu (se saponátem opatrně, škodí provedené impregnaci).
Asi nejhorší možnou patálii představuje vosk, se svíčkami proto opatrně. Zaschlý vosk přežehlíme přes savý papír žehličkou, která je však nastavena na nízkou teplotu. Ovšem je třeba to provádět opakovaně, nejde to vůbec snadno a rozpouštědla by uškodila nejen impregnaci, ale i samotnému koberci.
Perličkou je likvidace zašlapané žvýkačky. Tu je třeba zmrazit kostkami ledu, pak vydrolit a vysát.
Káva půjde z koberce pomocí soli, čaj pomocí citrónové šťávy.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org. ireceptar.cz, pixabay.com, shutterstock.com