Pokojovým rostlinám listy tu a tam žloutnou a opadávají zcela přirozeně (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 7 fotek

Katastrofa, která se nekoná. Tak to často končí, když se dobereme prapůvodní příčiny toho, proč některé pokojové rostliny shazují listy. Na podzimním padání listů skutečně nic nadpřirozeného není a v případě stálezelených rostlin i během roku.

Hrůza, děs a katastrofa všude kolem. Stačí se jen podívat z okna, a uvidíte to také. Listí na stromech mění barvy do hodně netradičních pastelových odstínů, aby je potom ztratilo. V celých seschlých haldách se vrší pod jejich kmeny. Když celou tu spoušť okem přehlédnete, skoro nezavadíte o listnáč, který by na sobě ještě nějaké listí měl. Lepší důkaz toho, že stromy houfně vymírají, byste těžko hledali. Tedy jen za předpokladu, že podzim vidíte poprvé v životě.

Opadané listy (Zdroj: Shutterstock)
Opadané listy (Zdroj: Shutterstock)

Protože na podzimním padání listů skutečně nic nadpřirozeného není. Stromy se vcelku očekávatelně zbavují listí proto, že si chtějí podržet aspoň trochu vláhy. Ta bude přes zimu vzácná, a nějaký odpar z listů by jim v tom nedostatku jen navíc ubíral. Navíc udržet ty zelené továrny na energii provozuschopné v mrazu by bylo dost náročné. Zbavit se jich a nasadit na jaře nové, je mnohem efektivnější řešení. Sláva přírodě! Zkrátka, pokud jste už někdy podzim zažili, nechává vás ta sezónní proměna v klidu.

Proto je víc než trochu nepochopitelná panika, kterou v nás vyvolává padání listů pokojových rostlin.

I v květináči běží čas

Že to je přeci něco úplně jiného, a střídání ročních období u vás doma pod střechou nevládne? Nenechte se mýlit. Proměna světelných podmínek, střídání teploty, odlišný režim vzdušné vlhkosti – tohle všechno u vás pokojové rostliny běžně celosezónně zažívají. A navíc tu sezonalitu v sobě mají podmíněnou i geneticky. I kdyby vyrůstaly od semínka jen ve skleníku, pamatují si, že nějaké střídání podmínek okolního prostředí k životu patří. A k životu rostlin zrovna tak patří i shazování listů.

I monstera musí listy obměňovat (Zdroj: Shutterstock)
I monstera musí listy obměňovat (Zdroj: Shutterstock)

Ne nutně jen to podzimní. Je to pro ně naprosto přirozený proces, který ovšem vyvolává u ne zrovna zkušených pěstitelů nefalšované zděšení a deprese. Protože si mylně vykládají každý upadlý lísteček jako své hluboké pěstitelské selhání. Abychom se jim jen škodolibě nevysmívali: je pravdou, že padání listů může být signálem nějakých komplikací. Ale je to opravdu hodně nejasný, tajemnem zastřený a nekonkrétní signál. Jak to?

Padání listů může být například důsledek nějakého velkého šoku, stresu, kterému byla rostlina vystavena. Třeba jste ji čerstvě přesadili do většího květináče. Možná jste ji přesunuli z jejího oblíbeného místa na výsluní někam do stínu. Nebo ji posadili někam, kde to moc fouká, a průvan rostlinky úplně rády nemají. Padání listů souvisí se zálivkou: když je jí moc (anebo je jí málo), rostlina shazuje listy. Dělá to i tehdy, když je na ni moc teplo, nebo moc zima.

Chabá výživa? Hmyzí invaze? Fyzické poškození? Plísně, choroby, nemoci, paraziti? Listy dolů! Pokojové rostliny se zbavují listů z mnoha rozmanitých důvodů.

Ale kromě toho se jich zbavují taky docela pravidelně, i když je zrovna nic podstatného netrápí.

Už už opadnout (Zdroj: Shutterstock)
Už už opadnout (Zdroj: Shutterstock)

Přirozený proces výměny

Ta senescence, před-programované stárnutí, je docela přirozená záležitost. Běžná součást životního cyklu, která ke zdravému a plnohodnotnému vývoji rostliny patří. Nemusí to být symptom potíží a nemocí, rostlinného trápení. Stejně jako podzimní shazování listí není dokladem toho, že by stromy hromadně vymíraly.

Pokojové rostliny se zbavují listí ze stejných důvodů, jako se třeba vy zbavujete nepadnoucích kousků oblečení ve svém šatníku. Není totiž perspektivní skladovat úplně všechny hadříky, které tam máte uložené už od střední školy. Skříně nejsou nafukovací. A zrovna tak i rostlina má omezenou kapacitu pro vydržování listů, které jí už tolik nepadnou. Proto je nechá odpadnout. S nějakými připodobněním a řečmi o existenci „rozumu“ rostlin musíme opatrně, ale musí se nechat, že tohle mají „vymyšlené“ docela hezky.

Žádné listy tady nejsou navěky (Zdroj: Shutterstock)
Žádné listy tady nejsou navěky (Zdroj: Shutterstock)

Rostlina má propočítanou bilanci zisků a výdajů, vede si přehled o tom, kolik energie jí ten který list přináší a na kolik jí přijde ho udržovat v chodu. A když výdaje převáží nad zisky, v rámci dlouhodobého strategického plánování, dospěje k závěru, že bude lepší zbavit se starého ne až tak produktivního listu tam někde dole na svém stonku, a místo něj nasadit mladý a nový někde nahoře. Ušetří tím výdaje živin, dopomůže si k energii. Je to naprosto ekonomické, ekologické.

Stejně jako každý živý organismus i pokojové rostliny procházejí procesy stárnutí. Listy, které jsou hlavním místem fotosyntézy a transpirace, časem stárnou a jejich provozní účinnost poněkud klesá. Rostliny řekněme instinktivně shazují starší, méně výkonné listy, aby přesměrovaly svou energii na podporu nového, zdravého růstu.

Opadávajícím listům můžete pomoci (Zdroj: Shutterstock)
Opadávajícím listům můžete pomoci (Zdroj: Shutterstock)

Stálezelené, nebo opadavé?

Staré za nové nahrazuje fíkovník, nebo – ten skutečně lístky nešetří – fíkus benjamín. Když tedy listy vaší oblíbené Adély začnou žloutnout a padat, je místo paniky třeba se ptát, jestli to náhodou není součást životního cyklu. Chystají se k opadnutí ty nejníže položené listy, které rostlina nasadila ve svém životě jako první? Vypadá to, že budou odcházet listy v zastíněných partiích rostliny, nebo lístky malé, duplikující svou polohou na rostlině funkci jiných? Nahrazují opadané listy nějaké listy nové?

Pak to asi nebude žádná hrůza, ale přirozený proces.

Finále... (Zdroj: Shutterstock)
Finále... (Zdroj: Shutterstock)

Některé druhy rostlin opadávají méně, jiné častěji. Je dobré vědět, jaké zrovna máte: zda polo-opadavé nebo stálezelené, abyste se zbytečně nemuseli rozrušovat. Hledejte vždy spíše to nejsnazší a nejpřirozenější řešení. Shazování listů může docela slušně korespondovat s ročním obdobím, nebo se změnou topného režimu. Pokud ke shazování listů dochází krátce poté, co byla rostlina přestěhována nebo přesazena, může to být důsledek stresu.

Ale pokud se to odumírání listoví týká jen několika málo starých lístků a není nějak epidemické a rostlinu na životě ohrožující, je nejspíš všechno v pořádku.

Staré dělá místo novému.

Zdroj: Zdroj: autorský článek - Radomír Dohnal, ČESKÉSTAVBY.cz, monstera-app.com, TheSpruce.com, pennington.com, simplytrees.com