Nárůst cen nejrůznějších stavebních materiálů ve světě se vesměs neblaze odrazil i na výrobcích a dodavatelích z Česka. Není přitom bez zajímavosti, že jednotlivé oslovené společnosti za sebe vnímají příčiny, důsledky i možná řešení krize odlišně, například podle toho, kde se nachází jejich materiálová základna nebo odkud čerpají suroviny. A jak se tyto jejich komplikace promítnou do běžného plánování a realizace staveb u nás?
Vezmeme to postupně. Současnou situaci na trhu se stavebními materiály, spojenou s enormním nárůstem cen a výpadky dodávek napříč celým spektrem stavebnin, popisuje Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella, výstižně jedním slovem jako nečitelnou.
Mohlo by se přitom zdát, že společnost Xella, výrobce pórobetonových tvárnic Ytong, má z hlediska nastavení svého podnikání jen pramálo společného s kvalitními dřevostavbami. Jenže materiálová krize, s určitou nerovnoměrností a neselektivností, dnes dopadá v různé míře na všechny. Liší se jen příčiny.
Světlovody? Objednávejte, dokud můžeme garantovat dodání
„V tuhle chvíli nám dělá zdaleka největší starosti celosvětová logistika, s níž se nám momentálně pojí výrazný díl vícenákladů, “ popisuje Milena Barančíková, jednatelka společnosti Solatube, jež se profiluje na dodavatelská řešení a montáž světlovodů.
Kde je chyba? „Nejsou volné kontejnery na nakládku, nejsou řidiči, nejsou kamiony, které by vyzvedávaly v USA zboží. Přepravní lodě jsou vyblokované, přeplněné – a přitom to neteče tak, jak bylo zvykem ještě před dvěma lety. Musíme teď brát leteckou přepravu, abychom sem k nám dostali zboží a uspokojili poptávku našich klientů, kteří už jsou nasmlouvaní na konkrétní termíny.“
„Věřím, že logistika se postupně stabilizuje, ale pro primární suroviny, zvláště hliník, to už platit nebude. V druhé polovině roku už nás zdražování nemine,“ dodává Barančíková s tím, že návrat k cenám roku 2019 je momentálně nereálný.
Spíše počítá v listopadu/prosinci s přeceněním nabídkových katalogů o 3-7 %. Což nedopadne úplně drtivě na maloodběratele, ale pocítí to hlavně velké firmy, které mají světlovody zahrnuty ve svých projektech. Jakou pro ně má radu? „Brzo avizujte, brzo objednejte. Dokud můžeme garantovat cenu a hlavně termín dodání.“
Stav, kdy se materiálový a výrobní výpadek v zámoří do dodacích lhůt v Čechách zatím nepromítá, je totiž jen zdánlivý. Daný i tím, že v Solatube jsou objednávky s montáží předjednané na 2 měsíce dopředu. „Zboží bude mít výhledově prodlevu, zdražování přijde. Zbytečně tedy s objednávkami stavebnin neotálejte.“
Dřevostavby? Ceny materiálů téměř nelze odhadnout předem
Logistika přiškrtila i podnikání společnosti Atrium. „Největší komplikace řešíme s dodávkami a cenami materiálů od našich dodavatelů,“ potvrzuje Michaela Martínková. „Krize nás zasáhla v oblasti stabilizace cen. Faktická nemožnost předem zkalkulovat vstupní náklady a zajistit dostatečné množství kvalitního materiálu, narušuje standardní průběh našeho výrobního procesu.“
Atrium přitom staví na kvalitě používaných materiálů, takže svou poptávku nemůže saturovat z libovolných zdrojů. „Pro nás je zásadní v současných i budoucích podmínkách realizovat jen takový stavební projekt, aniž by byla ohrožena kvalita díla,“ říká Martínková. „Nicméně nejen realizační firmy, ale i koncoví zákazníci se teď ocitli ve vleku událostí, na které nemají takřka žádný vliv.“
Dopad krize na cenu dřevostaveb je jednoznačný, a nelze-li zkalkulovat fixně náklady, obtížně pak můžete stanovit a garantovat prodejní a realizační cenu.
Situace tak trochu připomíná začarovaný kruh, z nějž ale Atrium nachází cestu. Skrze jednání s generálními dodavateli, u nichž se zatím úspěšně snaží vyjednat ty nejlepší podmínky pro budoucí zakázky. Stávající zakázky přitom nejsou zasaženy v takové míře, ale u nových projektů se už poměrně dramatická situace nutně musí promítnout do koncových cen.
„Každý druh užitého materiálu přitom ovlivnilo něco jiného. Snížená výrobní produkce způsobená paralýzou covidu, štědrá zámořská dotační politika, masivně podporující poptávku, narušený distribuční systém,“ vysvětluje Michaela Martínková. Zmiňuje přitom, že stavební trh v České republice je velice úzce napojen na ten evropský, kde je vyráběna velká část stavebních materiálů. A řešení globální krize tak nevzejde jen z Čech.
„Ten problém s materiálovou krizí je minimálně celoevropský, a proto je jakýkoli odhad budoucího vývoje spíše přáním, než zaručenou predikcí,“ uzavírá za Atrium Martínková. „Odhad budoucího vývoje cen stavebních materiálů, zejména ve světle současné situace, je velmi obtížný až nereálný. Pokud bychom si mohli dovolit „věštit“ blízkou budoucnost, tak by mohlo dojít k určitému nasycení trhu v první polovině příštího roku 2022 a to by se mělo pozitivně odrazit i na cenách jednotlivých výrobců.“
Pórobeton? Jedeme na plný výkon, komplikací je přeprava
Že je současné zdražení cen stavebních materiálů dáno celou řadou globálních aspektů a dopadů, které se nešťastně setkaly současně, soudí i Peter Markovič ze společnosti Xella CZ. V prostém výčtu vidí vliv koronaviru, dlouhodobého nedostatku některých surovin, omezení a útlumu výroby, nedostatku celosvětových i evropských logistických kapacit. A vysokou poptávku z Číny, USA a Evropy.
A konkrétně? „My jako výrobce stavebních hmot z pórobetonu jsme pocítili zdražení na úrovni všech materiálových vstupů - cement, vápno a písek do 10 %, obalový materiál až 35 %, nejvýznamnější narostla cena palet, až o 300 %,“ vysvětluje Markovič. Vyšší vstupy byly už zohledněny v aktuálním ceníku. Konkrétně pak u překladů, stropních nosníků a schodů se cena zvýšila v řádech 3-4 %, vesměs kvůli výraznému zvýšení cen oceli a dřeva.
Jsou tu i dobré zprávy: „Cena tvárnic zůstává na rozdíl od ostatních stavebních materiálů stabilní. Nejsme závislí na zahraničních dodávkách,“ říká Markovič. „V České republice máme tři výrobní závody, růst cen nás tedy významně nezasáhl a tvárnice zdražovat zatím nemusíme. Narážíme ale na omezenou kapacitu výroby na straně dodavatelů, problémy s dostupností vstupní suroviny a zpoždění s dodávkami. Zatím se nám daří situaci řešit, výroba tvárnic není nijak omezena a všechny závody jedou na plný výkon.“
Kritickým bodem zůstává, tak jako i ostatních výrobců a dodavatelů, logistika. Kvůli nižším kapacitám přepravců na Českém trhu a vysoké poptávce ze strany zákazníků se aktuálně prodlužují dodací lhůty, v aktuálním průměru na 6-8 týdnů. Záleží pochopitelně na komplexnosti dodávky a druhu objednávaného materiálu.
„Velké rozdíly jsou v dostupnosti doprav v jednotlivých regionech,“ dodává Markovič „Další vývoj cen komodit se dá jen těžko predikovat. Některé již dosáhli svých pomyslných stropů, jiné neustále rostou. Faktem ale zůstává, že vyšší cenu vstupů jsou a budou dříve nebo později všichni nuceni promítnout do konečných cen pro zákazníky.“
Normalizaci stavu, nebo aspoň jeho mírné zklidnění, neočekává dříve než v průběhu roku 2022. „Spouštěči celé situace byly globální aspekty, které nemáte šanci v rámci lokální ekonomiky jedné země jakkoliv korigovat. V rámci vlastních možností a situace na trhu se samozřejmě můžete předzásobit potřebnými vstupy s cílem eliminovat krátkodobé výkyvy v dostupnosti nebo cenách. V konečném důsledku při déle trvající nestabilitě trhu však problém jen oddálíte.“
České cihly nic nezastavilo
Co zamávalo s cenami stavebních materiálů? „Už hezkých pár let jde vidět narůstající cena povolenek, benzínu a nafty pro dopravce, energií. V podstatě navýšení veškerých vstupů pro výrobu. To vše jsou faktory pro růst konečné ceny,“ říká Andrea Stejskalová, šéfmanažerka marketingu společnosti HELUZ.
„Nicméně u nás nárůst cen není tak dramatický, my se pohybujeme u jednotkového navýšení cen zhruba tak do 10 %. Máme vlastní suroviny a výrobu v Čechách, jsme ryze česká firma, takže pro místní trh jsme stabilním partnerem pro stavebníky.“
Otázky nějaké normalizace stavu HELUZ řešit nemusí. „U nás situace normální je. Přijímáme zakázky, vyrábíme, dodáváme materiál. V současnosti je tam menší prodleva, jsme ale schopni do dvou měsíců od objednávky kompletně expedovat celou stavbu. Výroba u nás jede, suroviny máme. Takže my skutečně nejsme ničím omezení.“ Ceny cihelných výrobků a materiálů oproti dřevu, zateplovacím materiálům nebo kovům jsou opravdu ve stabilní výši už několik let. „Cihláři jsou prostě stabilní nejen staticky, ale i cenově,“ uzavírá Stejskalová.