Zima zpravidla nepatří k těm nejradostnějším částem roku, protože ji povětšinou trávíme uzavření v interiéru našich vyhřátých domácností, potažmo náš pobyt na čerstvém povětří omezujeme na přesun z domácnosti do práce a zpět. Když k tomu připočteme neveselé šero, chlad a zimu všedních dní, inverze za okny, je zřejmé, že zima není ideálem pro lidské zdraví. Dá se to změnit? Do jisté míry určitě ano.
S pomocí zdravě ozeleněné domácnosti totiž můžeme kompenzovat řadu neduhů prostředí, v němž se vyskytujeme. Zeleň domácnosti v sobě nese řadu benefitů pro fyzické i duševní zdraví. Pokojové rostliny například prokazatelně zlepšují náladu, snižují hladinu stresu, zvyšují produktivitu a soustředěnost, délku pozornosti. Jejich přítomnost snižuje měřený krevní tlak, redukuje únavu a bolesti hlavy. A k tomu ještě spoustu prospěšných maličkostí. S jakými rostlinami se dá vytvořit zdravá zimní domácnost?
Medicína v květináči
Rostlin s rozmanitými antibiotickými účinky existuje přes 6000 druhů. Většina z nich je k nalezení v tropech, a pro žádaný efekt je nejprve musíte sníst. V našich podmínkách jde typicky o hospodářsky významné druhy jako česnek, cibule nebo křen. Ty se ale doma pěstují těžko. Na druhou stranu, je tu pár zajímavých exemplářů účinných bylinek, které neškodí mít přes zimu v truhlíku nebo květináči, na dosah ruky kuchaře. Chybu neuděláte s šalvějí, tymiánem, dobromyslem, rozmarýnem, mátou peprnou. I ty totiž mohou léčit a pomáhat pouhou svou přítomností, a dají se jedle zpracovat.
Z druhů exotických, užitečných a chutných, pak můžete rozšířit záběr na domácky pěstovaný zázvor, který dokážete vypěstovat i z malého kousku nespotřebovaného zázvoru, okrasné a výrazným chuťovým efektem obdařené chilli-papričky, smaragdově zelené kalísie, citronovou trávu nebo novozélandský čajovník balmín. Společný jim je obsah aromatických silic a vonných látek, které blahodárně působí na lidské zdraví.
Kombinaci ornamentálně zajímavé a přitom veskrze léčivé rostliny nabízí třeba aloe vera, která řeší neduhy lidské pokožky. Domácnost neobyčejně harmonicky provoní i dočista obyčejná levandule, zklidnění může přinést omamná a podmanivá vůně jasmínu. Obě pomáhají zlepšovat psychiku, bez níž je lidské zdraví jen prchavým stínem.
Pročistit zatuchlý vzduch
V zimní domácnosti často nevědomky zápasíme se zvýšenou koncentrací zdraví závadných látek v ovzduší. Které většinou vznikají při vaření, uvolňují se z povrchových materiálů a domácí čisticí chemie. A protože tolik nevětráme, je jich víc, než by bylo vhodné. Určitým způsobem můžeme tyto látky kontrolovat, a jejich regulaci snížit, vhodnou skladbou pokojových rostlin: toulcovka neboli lopatkovec (Spathiphyllum) patří k vynikajícím čističům ovzduší. Absorbuje do sebe totiž molekuly formaldehydu, trichloretenu a dusíkatých látek.
Rostlinky hadince (Dracaena trifasciata) zase umí zatočit s toluenem, benzenem a xylenem, potos (Epipremnum aureum) se postará o sloučeniny, unikající z lepidel, ztužovadel, barev a odmašťovačů, detergentů. Pro boj s chemických znečištěním ovzduší jsou šikovné filodendrony, zamiokulkasy, případně červenolisté dracény. A dobrým chytačem závadných molekul jsou i volně zavěšené bromélie. Pokud vás trápí potenciální znečištění těžkými kovy, pomoc nabízí anturie, kamélie. Dusičnaté látky jsou záležitost palem a datlovníků.
Domácí továrna na kyslík
Všechny tyto rostliny nejsou stoprocentně dokonalé, ale pomáhají s regulací závadných látek v ovzduší. Které je, v zimní přetopené domácnosti, velmi suché a často prašné. I tady se dá najít pomoc „na zelené straně“. Bezkonkurenčním zvlhčovačem vzduchu umí být například kapradiny ledviníku (Nephrolepis exaltata), vynikajícím lapačem prachu jsou tlusté kožovité listy gumovníkových fíkusů. Zvláštní pozornost si zaslouží okrasný pokojový břečťan.