Zprostředkovat obyvatelům novostavby rodinného domu denní světlo, ale zabránit přitom přehřívání interiéru a neohrozit jejich soukromí. To vše v citlivě vedeném projektu alternativní dřevostavby, která souzní s okolním prostředím svou nenápadností i zvoleným materiálem.
Balnarring by se na mapě Austrálie hledal těžko. Je totiž schovaný na výběžku Morningtonova poloostrova, a i mezi místními patří za „osadu“ spíše než za řádnou vesnici. Rozvolněná zástavba tu volně prorůstá přírodou, zastoupenou převážně hustými houštinami a vysokými eukalyptovými stromy. Poklidný charakter místa pak neměla narušit ani novostavba rodinného domu, nazývaného Stumpy Gully.
Projekt je zajímavý tím, jak diskrétně přistupuje k místu samotnému i soukromí jeho obyvatel. Směrem k příjezdové cestě se staví úzkým, anonymním profilem. Formuje ho výrazný přesah střechy, který slouží jako venkovní kryté parkování pro dvě auta. Dovnitř samotného obydlí pak vede jen úzký koridor. Vstupní sektor domu je otevřený a nápadně světlý, protože se celou stěnou plně otevírá do udržované zahrady.
Aby slunce nebylo příliš
Pultová střecha s odhalenými krokvemi je typická pro stavby v regionu. Umožňuje otevřít dům severnímu slunci a zároveň minimalizovat prosklení a výšku stropu na jižní přehřívané straně. Lineární plán domu garantuje přehlednost, snadnou orientaci i hladkou návaznost uživatelských programů. Mezi předním a zadním dvorem, předzahrádkou a zahradou, dětským pokojem, ložnicí rodičů, jídelnou a kuchyní existují vizuální propojení. A přitom jde o dům na australské poměry skromný, má „jen“ 223 metrů čtverečních užitné plochy.
Dům je velmi elegantní, díky externímu cedrovému obkladu. Ten se přenáší i do interiéru, kde definuje hřejivé barevné pojetí. Stumpy Gully je veden v jednotné výšce stropů 2,4 metrů. Od střešní konstrukce jej odděluje lišta, které odstiňuje nižší barevné tóny. Pochopitelně se tu i v interiéru hodně pracovalo s místním dřevem. Tzv. Blackwood tu vytváří zakázkový nábytek, Blackbutt je pro doplňky, Onsen dodává lehkost obkladům.