Tradiční historická chalupa typická pro Jizerské hory, přesto novostavba. Nová horská chata shlíží z kopce na městečko na úbočí Jizerských hor, za ní se rozprostírají již jen louky a hluboké lesy. Do terénu byl dům usazen i s parkovací plochou tak, aby byly potřebné jen minimální terénní úpravy. Dispozice interiéru je rozčleněna na třetiny: střední část domu tvoří zázemí s koupelnami, na západ je orientován hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou a na východ směřují ložnice.
Předci moc dobře věděli, co staví a proč
Nová horská chata byla postavena v dynamické, proměnlivé krajině. A bylo to znát i během výstavby, horské počasí je vrtkavé. Krásný slunečný den se během několika minut změní třeba v bouřku s krupobitím. Právě s citem k prostředí však byla horská chata vzhledu místní tradiční dřevěné chalupy navržena, reflektuje ráz krajiny. Naši předci moc dobře věděli, co staví a proč.
Přírodní materiály typické pro místní kraj a lokalitu
Na stavbu horské chaty byly použité přírodní materiály typické pro místní kraj a lokalitu. Dřevo, kámen a sklo. Dřevo samozřejmě kvůli okolním hustým lesům a množství dřevěných roubenek v lokalitě. Dřevostavby mají ve zdejším kraji silnou tradici. Také sklo má v místním kraji zvuk a místní sklo je dokonce známé po celém světě. Kámen pak reflektuje místní hory a tvrdé životní podmínky. Zvenčí je chata opatřena dřevěnou fasádou s modrým nátěrem, který také odkazuje na místní tradici. Hlavním stavebním materiálem nové horské chaty je masivní dřevěný CLT panel Novatop, který plní funkci nosnou i pohledovou.
Chata působí i díky volbě materiálů jako harmonický celek s okolní přírodou. Svým tvaroslovím navazuje na tradiční horské chaty v regionu. Hmota domu je podlouhlá a střecha klasická sedlová. Právě to dodává chatě autentický vzhled chalupy, která výborně zapadne do zdejší krajiny. Přesto si ale autorky dovolily i moderní architektonické prvky. Například rohová okna na obou stranách domu jsou dlouhá 12 a 10 metrů, přičemž nebylo vůbec jednoduché řešení jejich statiky.
Zvenčí chata působí především dojmem jednoduchosti a účelnosti. I uvnitř je však vybavení střídmější, ale útulné, pohodlné, komfortní. Obyvatelům interiér zajišťuje pohodlné přečkání i největší nepřízně počasí. Návrh vnitřního vybavení chaty vychází ze zásad skandinávského designu, což je synonymum čistého, střídmého, ale zároveň pohodlného interiéru.
Filozofie projektu
Chata je místem, kde chceme zapomenout na běžné starosti, shon a stres. Na chatě necháváme svou práci a město daleko za sebou, čerpáme novou energii, odpočíváme v harmonii a míru. Jednoduchost a účelnost nové horské chaty nás netahají za ruce. Není zde nutné něco pořád udržovat a opravovat. Středobodem interiéru se stala krbová kamna, technologie známá stovky let, která stále funguje. A právě na chatách je nenahraditelná. Pohled na oheň a zvuk praskajícího dřeva vytváří správnou atmosféru a stávají se rituálem až magickým. Obzvláště když je venku ticho a z oblohy se snáší sníh.
Tvrdý život na horách a spojení s přírodou
Život na horách byl vždy tvrdý a lidé byli stále v kontaktu s drsnou přírodou. Tomu odpovídá i prostorná terasa nové chaty s výhledem na hory. Propojuje interiér domu se zahradou, umožňuje relaxaci, grilovačky, oslavy. A když z chaty vyrazíme do přírody, narazíme na turistické stezky pro pěší turistiku i cykloturistiku, v zimě lze vytáhnout běžky. Při návratu z výletu nás pak přivítá novostavba příjemná nejen svým vzhledem, ale i její útulným interiér z přírodních materiálů. V kontaktu s přírodou jsme přitom stále díky velkým proskleným stěnám. Nádherné výhledy do okolí umocňují proměnlivost místní krajiny. Krbová kamna vyhřejí interiér a sauna prohřeje naše promrzlá těla. A jelikož je chata orientována do klesající zahrady a směrem ke kopcům a lesům, propojení s přírodou je dokonalé.
Očima autorek návrhu chaty
„Zvolily jsme formu tradiční chalupy typické pro Jizerské hory. Jedná se o podlouhlou hmotu zastřešenou 45° střechou s malým přístavkem s pultovou střechou, který slouží jako zádveří a sklad. Dispozice je rozdělena na třetiny: obytný prostor s kuchyní a jídelnou orientovaný na západ, na východ směřující ložnice s možností noclehu až čtyř osob, střední část tvoří zázemí s koupelnami. Střed s koupelnami je zastropen a nad ním vznikl rezervní úložný prostor půdy.
Fasáda je pojednána prkenným obkladem tmavomodré barvy. Vše, co je součástí oken, je v barvě bílé: dřevěné okenní rámy, dřevěný parapet, dřevěné žaluzie a okenice a dále obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje okno střešní, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy a okenní rámy jsou v barvě střechy. Střešní krytina je navržena z tmavošedých asfaltových pásů. Dům je i s parkovací plochou do terénu usazen tak, aby vznikly pokud možno minimální terénní úpravy. Opěrná zeď vyrovnávající terén na severu domu je vyzděná z místního kamene pískové barvy. Sokl domu je z pohledového světlého betonu. Ze stejného materiálu jsou i nízké opěrné zídky přecházející do obrub parkovací plochy. Stání pro 4 automobily je provedeno ze žulového perku.
Objekt je řešen jako dřevostavba, dřevo se uplatňuje plošně v celém interiéru pohledovou biodeskou na stěnách, stropě a střeše. Dřevěné jsou i vnitřní dělící stěny. Podlaha je navržena z šedé cementové stěrky. Venkovní dřevěná terasa je provedena z modřínových prken. Kamenné plato je vyskládáno z místního štípaného kamene.“
Chata v Jizerských horách:
- Studio: Markéta Cajthamlová, Architektonická projekční kancelář
- Autoři: Ing. arch. Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková, Petra Soukalová
- Návrh zahrady: Magdaléna Myšková-Kaščáková
- Kontaktní e-mail: marketa-c@volny.cz
- Web: marketa-cajthamlova.cz
- Adresa studia: Evropská 47, 160 00 Praha 6
- Projekční příprava a realizace: 3AE s.r.o.
- Rok projektu: 2019/20
- Rok dokončení stavby: 2022
- Zastavěná plocha: 150 m2
- Obestavěný prostor: 650 m3
- Hrubá podlahová plocha: 120 m2
- Užitná plocha: 140 m2
- Plocha pozemku: 6000 m2
Zdroj: Markéta Cajthamlová, 3ae