Je „kamčatská borůvka“ skutečně borůvkou?
Chutná to jako borůvka, vypadá to jako borůvka, i když to má plody vejčité, nikoli kulaté, ale jde opravdu o borůvku? Řeč bude o takzvané „kamčatské borůvce“.
Chutná to jako borůvka, vypadá to jako borůvka, i když to má plody vejčité, nikoli kulaté, ale jde opravdu o borůvku? Řeč bude o takzvané „kamčatské borůvce“.
Červ v třešni nepotěší nikoho, je to ale opravdu takový problém, jak si mnozí myslí? Jak s červivostí třešní bojovat a jak využít i třešně s červy?
Jsou právě letos vaše jabloně obalené jablíčky a těšíte se na bohatou úrodu? Ještě bohatší bude, pokud nebude strom přetížený. Jak a proč provádět probírku jablek?
Pokud chcete pod pergolou dostatek stínu, je nejlepší nechat ji popnout liánami. Jaké ale vybrat?
Co je třeba vědět předtím, než si půjdeme koupit sazenice jahod? Duben je totiž ideální dobou k jejich výsadbě!
Z kůry spících stromů se dá ledaco přečíst. Stačí se na chvíli zastavit, dívat se a přemýšlet. Kůra je indikátorem zdravotního stavu, vitality stromu, ale též léčivým prostředkem a ochranou stromu.
Jak pěstovat dřevinu tomel japonský, která plodí pastelově oranžové plody zvané kaki, tomel nebo churma?
Sadař neusíná na vavřínech ani v zimě. I v zimě je totiž třeba se postarat o ovocné dřeviny, pokud to zrovna umožní počasí. Ale nejen o ně.
Kdo jezdil na prázdniny k babičce a dědovi, určitě zde trávil nejvíce času v zahradě. A určitě si též pamatuje, jak taková typická venkovská zahrádka vypadala. Chcete své zahradě vtisknout nostalgii té babičkovské?
Český název hruškovec je synonymem již poměrně známého avokáda. Tedy tak se jmenuje plod hruškovce přelahodného. A vypěstovat si tuto rostlinu můžeme právě z pecky zakoupeného plodu. Jak si poradit?
Jaké druhy banánů si můžeme koupit, jak je upravit, konzumovat a k čemu je můžeme využít?
I exotické ovoce rozlišujeme pro nás již tradiční (např. banány, pomeranče, mandarinky) a netradiční, které jsme mnohdy nejen ještě nevyzkoušeli, ale ani neviděli a neznáme. Představujeme některé vybrané druhy.
I o spící ovocné stromy je dobré před zimou a v zimě pečovat. Co jim prospěje, abychom se i v dalším roce těšili z bohaté úrody?
Na jaře krásně kvete, nedorůstá extrémních rozměrů a její velice zdravé plody zdobí keře až dlouho do zimy, načež lákají ptáky. Třeba strnady a ťuhýky. Zdravotně prospěšný je však i čaj z květů.
Co všechno byste měli vědět o přesazování vzrostlých stromů a báli jste se zeptat?
Je tu čas podzimní výsadby ovocných dřevin. Odkdy si můžeme koupit dřeviny školkované (takzvaně prostokořenné) a jaké ovocné dřeviny můžeme vysazovat právě na podzim?
Aby nám keře drobného ovoce v dalším roce opět bohatě plodily, je jim třeba na podzim zajistit péči, kterou vyžadují. Jak se o ně postarat před zimou?
Na mošt jsou ideální především podzimní odrůdy jablek pro svůj vyšší obsah cukru. Jak si mošt vyrobit?
Co si budeme povídat, původní módní myšlenka na dochucování pokrmů vlastnoručně vypěstovaných nebo zakoupených zeleným kořením časem trochu ztrácí na efektu. Ale nezoufejte, je tu prostor pro změnu.
Rybíz, angrešt, ostružiny, maliny, ale i borůvky a brusnice vyžadují po odplození řez, který podpoří násadu květů a bohatou sklizeň i v dalším roce. Jak tento řez provádět?