Vienna Tech 2010 byl třetím ročníkem mezinárodního technického veletrhu ve Vídni. Veletrh se koná každé 2 roky a je zaměřen na střední a východní Evropu. Letos se konal v termínu 12. až 15. října a zastřešil 6 odborných veletrhů: AUTOMATION AUSTRIA - zaměřen na průmyslovou automatizaci; ENERGY-TEC - zaměřen na energetické systémy a distribuci energie; IE – INDUSTRIE ELEKTRONIK - zaměřen na průmyslovou elektroniku; INTERTOOL - zaměřen na výrobní technologie; MESSTECHNIK - zaměřen na měřicí techniku; SCHWEISSEN/JOIN-EX - zaměřen na sváření. Přinášíme vám rozhovor s Mathiasem Limbeckem, ředitelem společnosti Reed Exhibitions.
Jak dlouho už vykonáváte svoji funkci a co Vám Vaše snažení přináší?
Matthias Limbeck: Ve společnosti Reed Exhibitions v Rakousku pracuji jako ředitel pro marketing a nové obchodní příležitosti (New Business) již jedenáct let a několik let také jako ředitel pro rozvoj podnikání (Business Development) ve střední a východní Evropě. V této funkci se zabývám průběžnou optimalizací našeho portfolia akcí ve Vídni a Salcburku.Naším cílem je pořádat úspěšné odborné veletrhy i veletrhy určené široké veřejnosti pro nejrůznější obory a fungovat jako „zprostředkovatelé vztahů“, kteří umožní navazování cenných kontaktů v rámci jednotlivých oborů i mezi vystavovateli a návštěvníky.
Kolikátý ročník veletrhu Vienna-Tec se letos konal a jaké bylo hlavní téma tohoto veletrhu? + Co nového přinesl letošní veletrh Vienna-Tec?
Matthias Limbeck: „VIENNA-TEC 2010“ byl již třetím ročníkem největšího a nejvýznamnějšího rakouského průmyslového odborného veletrhu, který jednou za dva roky organizuje společnost Reed Exhibitions Messe Wien. Veletrh „VIENNA-TEC“ je spojením šesti renomovaných průmyslových odborných veletrhů „AUTOMATION AUSTRIA“, „ENERGY-TEC“, „IE- INDUSTRIEELEKTRONIK“, „INTERTOOL“, „MESSTECHNIK“ a „SCHWEISSEN/JOIN-EX“ pod jednou střechou.Na veletrhu „VIENNA-TEC 2010“ se jako hlavní téma poprvé objevila účinnost vynaložené energie. Někteří vystavovatelé se soustředili právě na toto téma, které je pro průmysl vysoce aktuální a krajně důležité, a energetická efektivita se pak táhla jako červená nit ve formě četných zajímavých akcí celým rámcovým programem veletrhu. Vystavovatelé poukazovali na význam opatření zaměřených na účinné vynakládání energie a na základě konkrétních příkladů dokazovali, jaké jsou možnosti úspor energie v jednotlivých průmyslových oblastech.
Jak velká byla celková výstavní plocha a kolik vystavovatelů se veletrhu zúčastnilo?
Matthias Limbeck: Na veletrhu „VIENNA-TEC 2010“ představilo zhruba 570 vystavovatelů a okolo 600 dalších zastoupených firem z 23 zemí své novinky na celkové výstavní ploše 45 000 metrů. Byly tak obsazeny všechny čtyři veletržní haly vídeňského výstaviště.Zajímaly se o tento veletrh také české firmy nebo přesněji řečeno vystavovatelé z České republiky?
Matthias Limbeck: Ano, v rámci veletrhu „VIENNA-TEC“ se představilo jedenáct podniků z České republiky. Kromě toho jsme v první den konání veletrhu v rámci naší akce Matchmaking-Event zaměřené na navazování mezinárodních kontaktů přivítali českou delegaci. Akce Matchmaking-Event byla poprvé pořádána Rakouskou hospodářskou komorou (Außenwirtschaft Österreich), Rakouskou společností na podporu výzkumu, sítií Enterprise Europe Network a naším pražským partnerem, společností Schwarz & Partner. V rámci této burzy mezinárodní spolupráce šlo o iniciování bilaterálních setkání zástupců malých a středních podniků, průmyslu a výzkumných ústavů z celé Evropy a podporu jejich spolupráce v oblasti výrobních technologií.Jak zapůsobila hospodářská krize na průmysl a s ním související průmyslové veletrhy?
Matthias Limbeck: Třetí ročník veletrhu „VIENNA-TEC byl samozřejmě očekáván s velkým napětím právě kvůli hospodářskému vývoji v uplynulých dvou letech. Průběh a výsledek veletrhu však ukázaly, že vystavovatelé byli s veletrhem „VIENNA-TEC 2010“ velmi spokojeni. Po znovunastartování německého průmyslu se v tomto roce rozjelo i rakouské hospodářství. Investoři postupně přestávají brzdit. Přitom si musíme uvědomit, že vývoj, který zaznamenáváme dnes v Německu, se u nás většinou projeví s určitým zpožděním, průměrně zhruba po půl roce. Celkově tento pozitivní trend zesiluje, jak jsme mohli zjistit i v rámci veletrhu VIENNA-TEC 2010“.