Rozsah dodávky stavby domu na klíč či jen hrubé stavby se u jednotlivých stavebních firem liší. Vždy je důležité, co máte zakotveno ve smlouvě jako součást dodávky a co je již chápáno jako nadstandard. Prvním krokem je po výběru lokality a pozemku projekt rodinného domu. Nejsnáze a nejlevněji získáme typový projekt, ve kterém je navíc možné provádět potřebné úpravy například vnitřních dispozic. Lze také navrhnout přístavbu garáže a další změny.
Stavby na klíč nabízejí dodavatelé nejčastěji rozfázované, čili v několika stupních dokončení. Je už zcela jedno, zda jde o bungalov, dům dvoupodlažní, dům řadový či třeba dům s obytným podkrovím. Nejčastěji jde o hrubou stavbu, mezistupeň mezi hrubou stavbou a stavbou na klíč a kompletní stavbu na klíč. Základem je přitom vždy vybudování základové desky včetně prostupů pro inženýrské sítě, která nemusí být nutně součástí dodávky. Například montované dřevostavby se často realizují až na předem připravené základové desce.
Základová deska a přípojky inženýrských sítí
Budování základové desky je závislé na půdních vlastnostech, vlastnostech podloží (únosnost a složení) a sklonu pozemku v dané lokalitě, respektive vždy na konkrétních podmínkách pozemku. Záleží též na úrovni výskytu radonu a spodních vod. Součástí základové desky musí samozřejmě být i prostupy pro sítě, s čímž souvisí zajištění přípojek inženýrských sítí (vody a kanalizace včetně vodoměrných a revizních šachet, plynu a elektřiny včetně kapliček, ČOV či jímky) včetně potřebných revizí a tlakových zkoušek. Součástí realizace základové desky jsou samozřejmě také terénní úpravy. Finální terénní úpravy pozemku okolo domu se pak provádějí až po dokončení výstavby či v její finální fázi.
Hrubá stavba domu STANDARD
Pokud nemá stavebník k dispozici dostatek finančních prostředků na dokončení stavby či s ním nespěchá a chce ji třeba svépomocí dokončovat postupně, spokojí se s hrubou stavbou domu. Ta nejčastěji zahrnuje základovou desku včetně rozvodů v základové desce, obvodové nosné zdivo a vnitřní zděné příčky, kompletní střešní konstrukci včetně krytiny a klempířské prvky střešní konstrukce.Budování základů zahrnuje skrývku orné půdy, výkopové práce, hutnění uzavřených prostor, štěrkopísek, prostupy pro instalace sítí, betonování základových pasů, patky a základové desky a ztracené bednění. Základy jsou ukončeny základovým věncem po obvodu ztraceného bednění, vyzděným z malých betonových ceihel.
Budování vrchní hrubé stavby domu zahrnuje hydroizolační pásy proti zemní vlhkosti, obvodové nosné zdivo, vnitřní nosné zdivo, ztužující věnce, stropní konstrukce, střešní konstrukci včetně podstřešní kontaktní fólie, impregnace dřeva a nátěrů přiznaných konstrukcí, ale také střešní krytiny a klempířských prvků. Součástí dodávky hrubé stavby jsou také střešní okna, jelikož do hrubé stavby domu již nesmí zatékat.
Nadstandardní řešení hrubé stavby domu EKONOM
Kromě výše zmíněného rozsahu hrubé stavby řadíme do této kategorie také vnější výplně stavebních otvorů včetně venkovních a vnitřních okenních parapetů (okna, vchodové dveře, garážová vrata), vnitřní instalace, vnitřní a vnější úpravy povrchů (omítky a štuky, sádrokartony, fasáda). Toto řešení umožňuje stavebníkovi věnovat se svépomocí převážně již jen detailům.Stavba na klíč EXKLUSIV
Stavba na klíč vlastně představuje výstavbu na „zelené louce“ až po kolaudaci a následnou možnost nastěhování „do hotového.“ Kromě výše zmíněného rozsahu rozšířené hrubé stavby zahrnuje stavba na klíč také úpravy povrchů podlah, vybavení interiéru a další práce. Například keramické obklady a dlažbu, kde je to třeba, tepelnou a kročejovou izolaci podlah, cementové potěry, ale také interiérové dveře a podlahovou krytinu v místnostech, kde klient nechce dlažbu.Stavba na klíč nezahrnuje osvětlení, nábytek, kuchyňskou linku, napojení na inženýrské sítě, oplocení, zpevněné plochy a terénní úpravy. Po dohodě je však možné zajistit i tyto položky a navýšit o ně cenu výstavby.
Jak probíhá příprava stavby a stavba rodinného domu
- Nejprve je nutné vybrat lokalitu a v ní pozemek a ten získat. Již v této fázi je třeba znát územní plán, stav inženýrských sítí a představu stavebního úřadu o výstavbě v dané lokalitě. Poté vybíráme typový projekt rodinného domu a zvážíme jeho úpravy nebo si necháme navrhnout dům na zakázku.
- Jakmile jsou odsouhlaseny projektové studie vybraného domu a vyjasněny všechny okolnosti výstavby, připraví se smlouva o dílo. Po jejím podepsání a složení zálohy na vypracování projektu rodinného domu se vyhotoví projektová dokumentace. Souběžně je nutné vyřizovat ohlášení stavby či stavební povolení a vyjádření ke skutečném stavu inženýrských sítí a možnostech připojení. I tuto službu může za stavebníka zajistit dodavatel stavby.
- Jakmile nabude stavební povolení právní moci, či je stavba platně ohlášena, je zahájena výstavba domu (nejdéle do 30 dnů). Například výstavba přízemního rodinného domu trvá cca 6 měsíců od zahájení výstavby, patrového cca 9 měsíců. Stavba musí být nakonec stavebníkem převzata a proběhne závěrečné vyúčtování a doplacení. Poté je třeba požádat o kolaudaci stavby či kolaudační souhlas.
Zdroj: www.stavoinvestcb.cz