Jaké zahradnické náčiní využijete celoročně, ať už je léto nebo zima? Je to chyták a proto někoho odpověď možná překvapí: konev na zalévání. Protože i v zimě je třeba tu a tam zalévat. Může se to zdát na první pohled nesmyslné, ale když nad tím trochu zapřemýšlíte…
Sníh je totiž jen obyčejná voda v trochu jiném skupenství, ale právě ve své bílé a netekuté podobě je pro rostliny nedostupná. A pokud je zahrada promrzlá, vlhkosti je v ní také přítomno minimum. Mráz ji už vytáhl ven, dostává ji i ze země pod kořeny, a tak je z hlediska dostupnosti o každou kapku vody velká nouze.
Problém stálezelených a jehličnanů
Nedostatek vody v zimě samozřejmě netrápí všechny rostliny bez rozdílu. Většina vyšších rostlin v našich klimatických podmínkách velmi chytře rezignovala na souboj s nevyzpytatelným mrazem, zbavila se listí a přešla do klidového režimu. Z nějž procitne až na jaře. Ty zimní sucho většinou ustojí. Do úzkých se při naší zimě dostávají hlavně stálezelené a neopadavé keře a stromy. Okrasné jehličnany, živé ploty, exotické rododendrony, skalníky. Protože zima a mráz paradoxně znamená sucho, a dehydratace, přesušení, je může zahubit spolehlivěji, než teploty pod bodem mrazu.
Kdy? Tehdy, až je zapotřebí!
Sníh je sice užitečná přírodní tepelná izolace rostlin, ale vodu nenahradí. Jednak deset centimetrů sněhové nadílky odpovídá jen asi centimetru dešťových srážek, a navíc nedobytných. Co z toho plyne? Že co na zahradě zůstalo zelené, bude třeba jednou za čas pozalévat. V trochu skromnějším a střídmějším režimu, ne tak vydatně, ale přece. Jak často? Velmi šibalská otázka, na kterou nám dá odpověď až aktuální počasí a teplota za oknem. Ve vánici pochopitelně nezalévat, ani nelít vodu do závěje.
Ale do menší vyfoukané návěje, obalující jehličnany? To už dává více smyslu. A pokud je zima suchá, bez sněhu? Pak určitě ano. Rozhodující je i to, co vyčteme z teploměru. Od nuly vzhůru zalévat, pod nulou spíše nezalévat. Když se Ladovská zima protentokrát nevyvedla, a je vytrvale +4°C, rozhodně zalévat. Tehdy je totiž z hlediska dostupnosti vody v půdě vaše zahrada podobná vyprahlé poušti. To samé platí, když není půda zcela promrzlá/zamrzlá. Tady se můžete poradit s rýčem, a uvidíte sami. Případně můžete dát prostor technice, a vyzkoušet vlhkoměr.
Nepodceňujte předpověď počasí
Když ráno pozaléváte a večer přijde mrazivá slota, můžete dobře myšlenou péčí uškodit. Obecně platí, že zalévat v zimě byste měli spíše v odpoledních hodinách, raději za slunečného dne. Dopřejete tím čas rostlinám vodu vstřebat před chladnější nocí. Což nás vrací zpět k zahradní konvičce. Netřeba vodu rozprašovat, ale dobře mířit. Cílit na suchá místa u kořenů, nikoliv u kmene. A pokud máte tu možnost, zkuste spíše vlažnější vodu. Ta má větší šanci, že k vyprahlému cíli studenou zeminou prorazí.
Chce se to také ujistit, že se voda skutečně vsákla. I proto je konev lepší, nabízí totiž osobnější přístup. Určitě se přitom nestrháte, protože v zimě zaléváte jen decentně. Kolik je tak akorát? Liší se podle vyprahlosti půdy, ale počítejte, že každý jehličnan si řekne zhruba o 3-5 litrů na každý rok svého věku. Jen pozor, ať půdu okolo vyloženě nerozbahníte. Zálivku můžete dopřát i nově vysazeným dřevinám, a pokud je nad nulou, tak v rozumné míře i trvalkám.
Podstatnou a dvojí roli tu sehrává mulč. Ten totiž chrání kořeny rostliny před vymrzáním, je izolační vrstvou. Zajišťuje také, aby se z půdy kolem kořenů neztrácelo v zimě tolik vody. A při zimním zalévání se právě mulč stane zásobárnou dostupné vlhkosti.
Prozalévejte se až do jara
Jak často zalévat? Pokud podmínky zimy-nezimy přetrvávají, pak přibližně 2x do měsíce. Podobné to je, když je netající sněhové pokrývky méně než 5 centimetrů. Jestli v prosinci zapomenete, nebude to taková katastrofa, jako když si nevzpomenete v březnu. Tehdy se totiž zakládají nové kořínky, a poptávka po vodě je kritická. Prioritní zalévání si také zaslouží jehličnany, stojící na osluněných plochách a stojící solitérně, mimo zapojený porost. Ty také prosychají v zimě rychleji.
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock.com