Vyznáte se v odrůdách okurek?
Jste rozladění ze špatné letošní úrody okurek? Chce to pro příští sezónu změnit odrůdu, aby byly vaše okurky křupavé, lahodné, ale aby též dostatečně plodily.
Jste rozladění ze špatné letošní úrody okurek? Chce to pro příští sezónu změnit odrůdu, aby byly vaše okurky křupavé, lahodné, ale aby též dostatečně plodily.
Reveň kadeřavá, lidově rebarbora, je jednou z mála zelenin, která dovede nahradit ovoce. Chcete si upéct třeba rebarborový koláč z řapíků vlastní rebarbory?
Nechtějí vám dozrát rajčata, nebo chcete vědět, jak zachránit zbytek úrody na konci sezóny, kdy to plody rajčat venku již nemohou stihnout kvůli počasí?
Říká se o okurkách, že jsou primadony, které vedle sebe nikoho nesnesou, ale jsou zde ještě jedny adeptky na titul primadon – papriky!
Jakmile přijde léto, začnou první sklizně zeleniny a vyvstává otázka, zda na jejich místo vysít zelené hnojení, nebo ještě i jinou zeleninu. Jakou můžeme v létě vysít?
Již jste sklidili první zeleninu? Můžete znova zasít či vysadit sazenice a počkat si na další odrůdu. Jak si poradit se střídáním plodin v užitkové zahradě?
Pokud nemáte možnost pěstovat si zeleninu ve své zahradě, pořád ještě můžete uspět na balkóně, lodžii, případně terase, ale i na vnějším okenním parapetu, kam se hodí truhlíková rajčata keříková s malými plody a nízkého vzrůstu. Jakých chyb se vyvarovat?
Pokud chcete pod pergolou dostatek stínu, je nejlepší nechat ji popnout liánami. Jaké ale vybrat?
Jaký salát můžeme pěstovat, kdy je třeba salát vysévat a kdy přesazovat? A kdy můžeme salát sklízet?
Fazole mají nádherné květy, proto byly vyšlechtěné i okrasné kultivary, jinak si ale můžeme vybrat mezi fazolemi pnoucími a keříčkovými. Po kterých sáhnout a proč?
Lopuch větší neboli Gobo je vlastně zelenina s léčivými účinky, kterou v přírodě pouze obcházíme a v zahradě běžně likvidujeme jako plevel! Pozor však - není lopuch jako lopuch!
Není nač váhat, obzvláště letos, kdy je duben netradičně teplý a suchý. Musíme však dát pozor na chladné noci, kdy se teploty pohybují i jen několik stupňů nad nulou (ve výše položených oblastech i níže). V každém případě je ale otužování sadby důležité.
Každá rostlina klíčí a roste jinak dlouho, než ji můžeme sklidit. Hovoříme o takzvané vegetační době. U některých druhů rostlin to může být jen měsíc, u jiných si nevystačíme s dobou od jara do podzimu a sazenice si proto musíme předpěstovávat již od ledna až února.
Záhony jsou v předjaří ještě zmrzlé, i ve studeném skleníku je ještě příliš velký chlad, proto nyní nastupují pařeniště. Jak pařeniště založit a jak v něm pěstovat ranou zeleninu?
Uvažujete, co chutného letos v zahradě vypěstujete? A co netradiční listovou zeleninu? Jaké druhy si můžeme vysít?
Jak dlouho známe alelopatii a co tento pojem znamená? Které rostliny se v zahradě vedle sebe vyloženě nesnesou, respektive si navzájem škodí?
Pokud například papriky vysejeme hodně brzy, klidně již v druhé polovině ledna, dočkáme se bohatší úrody a začnou nám plodit dříve.
Naklíčené klíčky jsou nejen v zimě pestrou zásobou vitamínů, přitom jde o jednu z nejjednodušších věcí, jakou vůbec můžeme udělat. A klíčky nemusíme kupovat.
Skutečně existují druhy zeleniny, které zdárně přežívají i za mrazu a pod sněhem. A my můžeme tuto zeleninu v zimě sklízet. Jaká to je?
Jak správně skladovat dýně, aby nám vydržely co nejdéle, třeba až do jara, a nezačaly plesnivět?