Co se stane, když vezmete H25 a přidáte k němu H15 a U15? Zní to jako šifra. Jenže tenhle na první pohled zapeklitý rébus má velmi praktické rozuzlení. Označuje totiž jednotlivé stavební komponenty prefabrikovaných domů, které navrhuje a vyrábí jedna švédská firma. A uvedená kombinace stavebních součástí charakterizuje i dům, který vyrostl na švédském ostrůvku Väddö.
Začít musíme od té „firmy“. Jsou to Gimme Shelter Solutions. Kteří už před hezkou řádkou let přišli s nápadem, že lepší než nabízet lidem projekty domů bude lepší dodávat jim jejich různé stavební součásti. A na klientech samotných pak bude, v jaké konfiguraci si je sestaví.
Je to trochu odlišný přístup od společností, které dodávají domy na klíč. I proto, že výrobce tu nabízí produkt, který si klient musí sestavit sám. Firma mu jen k místu realizace dodá architektonické zhodnocení místa a doporučené know-how.
Život se mění. Tak ať se mění i dům
Tak se ke svému novému domu na ostrově Väddö dobrala i Emelie Holmbergová. Pro bydlení totiž hledala něco, co by odpovídalo jejím životním a pracovním vzorcům. A zjistila, že nemá šanci to najít. Už proto, že se její pracovní návyky i životní styl v průběhu let divoce mění. Jen pro příklad - jeden čas pracovala z kanceláře, do níž dojížděla, později byla zaměstnána distančně a trávila celé měsíce na služebních cestách v zahraničí. Během pandemie covid-19 byla zavřená v bytě.
Tam také zjistila, že touží po přírodě, volnosti. A že žádný standardní plán domu nemůže vystihnout její proměnlivé vzorce chování a života. Snad jen, kdyby se její dům průběžně měnil tak, jak sama potřebuje. Nu, a to jí dovedlo k Gimme Shelter Solutions. U nichž si mohla vybrat stavební dílce a komponenty tak, aby svou flexibilitou odpovídali proměnlivému životu. Ještě neví, jestli za rok nebo dva zase někam nevycestuje. Ale ví, že její obydlí se tomu nenáročně uzpůsobí.
Otevřít, uzavřít, zabalit
H25, H15 a U15 jsou totiž součásti ložnice s koupelnou, kuchyňským provozem, jídelnou, obývacím pokojem a zastřešenou průchozí terasou. Které může podle potřeby modifikovat. Otevírat, uzavírat, zmenšovat, překrýt novým vnějším pláštěm. A zvládne to – s trochou zručnosti – sama, svépomocně. Dnes její dům stojí na pozemku, který si koupila v roce 2019, a skládá se ze dvou objektů. První pobytová denní část má 32 metrů čtverečních, druhá s ložnicí deset metrů.
Spojením je terasa lemovaná verandou s širokým převisem, která chrání interiér před přírodními živly. Střechy obou částí jsou propojeny a poskytují univerzální polo-venkovní prostor. Dřevěné panely předsazené fasády se posouvají po kolejnicích na vnějším obvodu verand, a mohou v případě potřeby zastínit místnosti anebo dům uzavřít.
Je to navýsost praktické a univerzální pojetí modulového domu, který je pohodlný a vždy se adaptuje na situaci, kterou zrovna prožíváte. A kdyby se něco v životě Emelie Holmergové zásadně změnilo – chtěla se třeba odstěhovat úplně jinam – dům není problém rozebrat na součástky, a přestěhovat s sebou.
Materiály: gimme shelter solutions
Foto-kredit: James Silverman