Kuchyně je důležitým místem našeho domova, kde začínáme den u ranní kávy, připravujeme pokrmy pro naše blízké a scházíme se zde s rodinou a přáteli. Otevření kuchyně a její propojení se zbytkem bytu kuchyň povýšilo na obytnou místnost. To, že se kuchyň stává stále častěji centrem dění v domácnosti, zásadním způsobem ovlivnilo její vzhled i vybavení. Moderní kuchyně by měla být funkční, měla by působit esteticky a ladit s interiérem. Naše stále vyšší nároky na její funkčnost a design plně uspokojí kuchyně vyrobená na míru.
Jaké výhody přináší kuchyně na míru?
Co lépe dotvoří interiér, ve kterém se máme cítit dobře a pohodlně, než nábytek, který bude vyrobený podle našich představ přímo na míru naší domácnosti? Každý máme jiné požadavky na barvu kuchyně, materiál, rozměry nábytku, jeho užitné vlastnosti i celkový design. Do designu kuchyně můžeme promítnout svůj vkus a životní styl, aby nám vyhovovala, cítili jsme se v ní dobře a vaření se nám stalo zábavou.Pokud bychom hledali kuchyni, která se bude hodit do našeho bytu a bude přesně podle našich představ, pravděpodobně takovou nenalezneme. Ztratíme tak spoustu času ježděním po obchodech a prohlížením katalogů na internetu a buď si pak koupíme kuchyň, která bude té naší vysněné jen podobná, nebo se rozhodneme nechat si vyrobit kuchyni na zakázku. Provedeme-li srovnání kuchyní na míru se sektorovými kuchyněmi z obchodních domů, obvykle dojdeme k závěru, že investovat do kuchyně na míru se vyplatí. Cenový rozdíl zde nebývá příliš výrazný a rozhodně od sériově vyráběných kuchyní nemůžeme očekávat takový komfort a kvalitu, kterou nám poskytne kuchyně vyrobená na míru. Především pak přesně vyplněný a využitý prostor a regály, police, skříňky a zásuvky podle potřeb.
Při výrobě kuchyní na zakázku je kladen maximální důraz na kvalitu materiálu, preciznost zpracování a přání zákazníka. Kuchyně vychází z našich potřeb a je přesně přizpůsobena našim požadavkům. Beze zbytku využijeme každý prostor, aniž by vznikaly zbytečné a nevzhledné mezery, do kterých padají předměty a usazují se v nich nečistoty. Kuchyně na míru nám poskytne dostatek prostoru na vaření, velké odkládací plochy a mnoho zásuvek, které máme vždy po ruce. V moderní kuchyni by mělo být vše snadno, rychle a intuitivně dostupné a její vzhled sladěn se stylem interiéru.
Nevýhodou kuchyně vyrobené na zakázku může být vyšší cena a delší doba, kterou na linku budete čekat. Délka výroby je závislá na vytíženosti truhlářské dílny a objednacích lhůtách jednotlivých součástí vaší kuchyně.
Nevýhodou kuchyně vyrobené na zakázku může být vyšší cena a delší doba, kterou na linku budete čekat. Délka výroby je závislá na vytíženosti truhlářské dílny a objednacích lhůtách jednotlivých součástí vaší kuchyně.
Kdy je kuchyně na míru přímo nezbytností?
Kuchyně na míru je Ideální pro byty, kde máme pro svou kuchyň vyčleněnu atypickou místnost nebo netradiční prostor (například šikminy v podkroví), nebo pokud jsme tělesně handicapováni či výrazně menšího nebo vyššího vzrůstu. Kuchyně na míru jsou luxusním a elegantním řešením pro náročné klienty, kteří se nespokojí s katalogovou nabídkou obchodních domů a chtějí mít originální kuchyni podle svých představ přesně zapracovanou do své domácnosti.Tam kde končí katalogová nabídka nábytku obchodních domů, začíná výroba kuchyňských linek na zakázku
Kuchyni si můžeme navrhnout sami (inspiraci nalezneme ve specializovaných prodejnách, časopisech, nebo na internetu), nebo můžeme dát na doporučení architekta, který nám poradí, zpracuje naše nápady a zhotoví technický výkres kuchyně a 3D návrh. Díky tomu si uděláme přesnou představu o finálním vzhledu naší budoucí kuchyně. Vybereme si materiál podle jeho síly, barevného odstínu a dezénu. Zvolíme si ze široké nabídky profilů kuchyňských dvířek, úchytek, kování a dalších nábytkových doplňků. Standardem již bývá i výběr a objednání vestavných či volně stojících spotřebičů, obkladů stěn a kuchyňských doplňků. Výsledkem je kuchyně, kde je každá skříňka i polička navržena přesně podle vašich požadavků.Co v kuchyni nesmí chybět?
Základem moderní kuchyně je kvalitní pracovní plocha ve výšce zohledňující výšku členů rodiny, kteří budou vařit nejčastěji, varná plocha, mycí centrum a dostatečné množství odkládacích ploch a úložných prostor. Důležitým prvkem kuchyně jsou samozřejmě spotřebiče. Mezi standard dnes již patří sporák, digestoř, chladnička, mikrovlnná trouba a myčka nádobí, ovšem i pračka. Umístění spotřebičů lze uzpůsobit tomu, aby se nám v kuchyni vařilo co nejlépe. Například vestavěný sporák s oddělenou varnou deskou, kdy pečící troubu můžete umístit do výšky očí a tak se k ní při pečení nemusíte ohýbat. Hitem je ostrůvek umístěný ve středu kuchyně, který tvoří základnu pro varné centrum. Pro nízkoenergetické domy by pak měly být samozřejmostí spotřebiče s nízkou spotřebou. Kuchyň s vestavěnými spotřebiči působí kompaktním dojmem a navíc je praktičtější na údržbu.Jak kuchyň uspořádat?
Uspořádání kuchyně vychází z jejích dispozic a napojení na další místnosti. Například chceme-li mít kuchyň uspořádanou do U, pak by mezi dvěma protilehlými linkami mělo být minimálně 120 cm volného prostoru. Pokud nemáme dostatek místa a přesto toužíme po kuchyni ve tvaru U, je lepší jednu část linky zúžit a využít jako úložný prostor. V kuchyních propojených s obývacím pokojem jsou oblíbené a praktické barové pultíky, které jsou ideální k posezení s přáteli či drobnému stolování a vkusně a nenásilně oddělí kuchyň od obývací části.Při návrhu kuchyňské linky bychom si měli dobře promyslet, co do které skříňky budeme umisťovat a podle toho skříňku přesně rozměřit. Do spodních skříněk jsou nejpraktičtější zásuvky, u kterých využijeme i zadní prostor, který je u klasických skříněk špatně dostupný. Prostory v rozích efektivně využijeme díky rohovým skříňkám s různými výsuvnými moduly. Výsuvné mohou být i pracovní desky, které uvítáme obzvláště v menších kuchyních při větším vaření, nebo je můžeme použít jako příruční, například snídaňový stolek.
Dostatek světla
Naprostou nezbytností je zajištění dostatku světla v kuchyni. Centrální zdroj světla by měl být doplněn o světlo nad pracovní deskou, nad varným a mycím centrem, ale především i nad jídelním koutem. Vhodná bývají bodová světla, která se zabudují do stropu nebo do světelné rampy. Ideální je, pokud máme přímo v kuchyni velké okno. Denní světlo je nejpřirozenější osvětlení a dodá kuchyni zcela jinou náladu než světlo umělé - například kuchyně zalitá slunečními paprsky vycházejícího slunce dodá celému prostoru neopakovatelnou atmosféru. A vy pak máte chuť připravit snídani.Zdroj: www.kuchynemelnik.cz