V Morélii, nejlidnatějším městě mexického státu Michoacán, se kámen už po staletí počítá k velmi tradičním stavebním materiálům. Přesnější je ale říct, že pro svou dostupnost byl považován spíše za stavivo chudých. Architekti pod vedením Rogelia Valleja Borese se z něj rozhodli v projektu rodinného domu vytvořit materiál luxusní.
Projekt domu Enso II., za jehož návrhem a realizací Bores z architektonického HW Studio stojí, se opírá i o další „jistoty“ regionu. Například pevnou katolickou víru. Základem celého projektu domu je tedy stylizovaný kříž. Protínání dvou na sebe kolmých rovin vysokých kamenných zdí rozděluje parcelu na čtveřici nestejných dílů, kvadrantů. A každému přiděluje vlastní význam.
Srdce, kříž a kámen
Část obytná, místo pro garáž s pokojem pro hosty, venkovní zahrada a volný segment s připažením k příjezdové cestě. Každý z těchto segmentů je vymezen dotykem se dvěma zdmi, osami onoho kamenného kříže. A tyto části pak dodávají domu rytmus užívání i přístupnosti. Z příjezdové cesty vidíte jen jakési hradby, stejně jako je od domu zdmi oddělena garáž. Obytná část domu je též bezpečně obstoupena ze dvou stran zdí, oddělená je i zahrada.
Čtyři segmenty jsou přesto vzájemně myšlenkově i fyzicky propojeny, středem průsečíku. Tady se totiž nachází průchod, křižovatka. Vizi architekta můžeme popsat slovy „srdcem domu je kříž“, což je příměr, kterému hluboce věřící obyvatele Mexika dobře rozumí. Život rodiny se tu v každé vteřině ke kříži upíná, a jejich víra je pevná jako samotný kámen.
Kámen tu je a není zapracován v hrubé podobě, záleží na umístění. Vyskytuje se totiž i ve formě hlazených obkladů, podlahových desek, na deskách pracovních stolů a kuchyňské linky. Ušlechtilý je tedy uvnitř, surový spíše zvenčí. I to je odrazem kultury lidí z Michoacánu, kteří musí být navenek velmi tvrdí, ale v jádru jsou vznešení a ušlechtilí.
Otevřenost do krajiny
Jednoduchost stavebního plánu podtrhuje čistota užitého materiálu. Často tu zabydlený prostor proti pouštní pustině rozpoznáme jen tím, že na zastavěnou část - vnitřní cesty a koridory - byl užit kámen drcený, zatímco „tam venku“ je ponechán ve své přírodní podobě. Zajímavostí je i zdejší zahrada. Je takzvaně endemická, tedy složená ryze z druhů, které jsou ve zdejší krajině typické. Vypadá jako kousek polopouště, ovšem nádherně udržovaný. Zvláštní pozornost je v rámci plánu domu věnována těm několika málo stromům. Poskytují stín.
Zvláštní horizontální průhledy oken dům napojují výhledy na pohoří na horizontu. Ložnice, koupelny, obývací pokoj i kuchyně tu „rostou“ z kamene, stejně jako celý dům. Který ale rozhodně své jednoduchosti nezrcadlí nějakou chudost materiálu či nápadů. Je to luxusní dům, plný hluboké symboliky. Náklady se tato realizace v přepočtu přiblížila sedmi milionům korun.
Materiály: HW Studio
Foto-kredit: Cesar Bejar