Španělská Xinzo v Briónu má mnoho co nabídnout, ale není úplně tím ideálním místem, pokud toužíte po bydlení ve velkoměstském stylu. Koneckonců je to jen trochu větší vesnice. Mladý muž, který se sem nastěhoval z města a nechal si postavit nový dům, tu ale nalezl všechno, po čem snil. I když je formát jeho domu hodně netradiční, a staví na hlavu většinu tradičních typologií.
Jen namátkou – často asi nenarazíme na dům, do nějž se z ulice vstupuje skrze suterén, sklepem. Na dům, který se vůči svému okolí staví výhradně slepými zdmi bez oken. A který uvnitř sebe dává vyniknout industriální estetice přiznaných stavebních materiálů. Většina těchto silně neobvyklých součástí tu ale vycházela z reakce na místní podmínky.
Práce s terénem
Předně se do projektu promítla nerovnoměrná geometrie pozemku. Má tvar rovnoběžníku (o délce 40 metrů na nejdelší straně a 22 metrů na kratší straně). S tím, že nejdelší strana je orientována ve směru severozápad-jihozápad a kratší strana je v těsném kontaktu se silnicí.
Topografie je tu víceméně rovná, s minimálním spádem v podélném směru. Na severu však dochází k vertikálnímu poklesu ve vztahu k sousednímu pozemku. A v severozápadním rohu pozemku se nacházela kamenná stavba, která neměla konkrétní využití. Pro její zachovalost se jí ale nový majitel rozhodl zachovat, a svůj dům vystavět mimo ni.
Základním požadavkem tu byla flexibilita. Tedy vytvořit takové bydlení, které by se dalo využít v nejrůznějších konfiguracích. Momentálně je to skromné bydlení pro jednu osobu. Osobu, která dvé obydlí současně chápe jako prostor pro práci. Ale výhledově se počítá s tím, že by tu těch osob mohlo žít víc. Dvě, i tři. A dům měl být schopen na takové změny reagovat nenáročným způsobem.
Připraveno na změny
Proto jsou tu rozpracovány základní zóny – prostor na bydlení, vaření, koupelny, odpočinek – které propojuje řada spojitých objemů bez jasně definované funkce. Jsou jako proto-pokoje, z nichž ještě něco vzniknout může, a zatím jsou jen nevyhraněnými víceúčelovými místnostmi. Kam se to všechno ale má vejít, když stavbu rámuje jednolitá forma kompaktního domu?
K tomu slouží prostor pod úrovní domu, suterén. Ten slouží jako technické zázemí, vstup do domu i průchod do dvora a exteriéru. Působí to divoce, ale podle architektů není tento „hloubkový řez“ v regionu vlastně zase tak neobvyklý. Shledáme se s ním u jednopodlažní galicijské architektury. Tady ovšem hodně modifikované, a posunuté kupředu moderními stavebními materiály.
Regionální rysy, moderní materiály
Nádvoří s bazénem je pak příkladem toho, co se v regionu nazývá "eira" nebo "curral". Přechodová fáze mezi domem a dalšími společnými prostory, cosi jako vnější místnost, posilující interakce uvnitř domu a jeho nejtěsnějšího okolí. Asi by to působilo přirozeněji, kdyby celý koncept nedoprovázely ony moderní stavební materiály. Ale i ty mají svou estetiku a obyvatele jejich přiznané textury a barvy těší.
I když tento dům vypadá jakoby nedostavěný, je hotový a plně obyvatelný. A v sobě nese zárodek dalších změn a úprav. Je flexibilní a nabízí komfort velkoměstského apartmánu. Jen na vesnici, jejíž typologie si upravuje ke svému obrazu.
Zdroj: Carbajo Barrios Arquitectos, Cenlitrosmetrocadrado
Foto-kredit: Roi Alonso