Ozdobte svou zahradu trvalkovým záhonem nebo skalkou
Proměnit zahradu v kvetoucí ráj a oázu odpočinku je snadné. Stačí si vybrat třeba z pestré nabídky oblíbených skalniček a trvalek.
Proměnit zahradu v kvetoucí ráj a oázu odpočinku je snadné. Stačí si vybrat třeba z pestré nabídky oblíbených skalniček a trvalek.
Vysít travní směs nebo položit travní koberec? Jak trávník správně udržovat? Více čtěte zde...
Skalka zpestří a obohatí každou zahradu, nejlépe se buduje na zahradě svažité, není ale problém ji realizovat třeba i na rovině.
Budete dovolenou trávit doma a nevíte, jak vhodně využít volný čas? Co třeba aktivní relaxace při budování nové skalky? Skalku je možné zakládat po celý rok s výjimkou zimy a právě v létě můžete využít ideálního počasí k inspirativní tvorbě oku příjemného zákoutí či dominanty části vaší zahrady. Poradíme vám v postupných krocích, jak skalku založit a osadit.
V posledních letech se stále častěji setkáváme s touhou majitelů zahrad po hotových travních kobercích. V mnoha případech ale narážíme na problém ceny. Srovnejme tedy obě alternativy založení travní plochy, setí travního semene a pokládku travního koberce.
Sekání trávy je pro některé zahrádkáře příjemnou relaxací, pro jiné zase nezbytnou nutností. V obou případech se však může proměnit v drama, které nezřídka končí vážným zraněním nebo dokonce smrtí.
V březnu je dobré připravit podklad pro budoucí setý trávník či položení travního koberce. Dobou ideální pro výsev trávníku je pak duben či květen. Travní koberce přitom můžeme pokládat ihned po úpravě terénu. A pokud jsme s novým trávníkem počítali už před zimou a nechali vymrznout uskladněný substrát, máme vyhráno.
Věnujte se svému trávníku důsledně a řiďte se radami, jak o něj pečovat, aby vás jen těšil a měli jste z něho radost. Odmění se vám a stane se příjemnou dekou, na které si můžete kdykoli za krásného počasí pohovět. Poradíme vám, jak na to.
Chystáte se založit nový trávník a nebaví vás čekat, než se po výsevu tráva zazelená? Kromě přání mít trávník zelený za jediný den, máte s trávníkovými koberci také jistotu, že jde o zdravý, kvalitní trávník bez plevelů.
Založili jste si trávník a nejste s ním stále spokojeni? Nejdříve hledejte příčinu a teprve pak zjednejte nápravu. Jak řešit případné problémy s trávníkem?
Každý trávník je originál a ovlivňují ho především nároky majitele na estetický vzhled, hustotu a pevnost drnu, četnost a výšku kosení či zátěž vedoucí k utužování povrchu. Dnešní výběr z široké nabídky druhů trávníků umožňuje vypěstovat si doma nejen užitkový, ale i exkluzivní reprezentativní trávník. O všechny druhy je nutné pečovat především správným poměrem živin v půdě. Kdy a jak tedy ošetřovat trávník?
Velice oblíbené je pěstovat rostliny ve skále či obložené balvany. Mnozí si takovou „skalní zahrádku“ zřídili na chatách, chalupách nebo u rodinných domů. Někteří se též snaží skalku vybudovat uměle, jiní nemají skrz terén jiné volby. Jisté však je, že správným osazením rostlin vydrží skalka živá do dlouhého podzimu. Důležité je vybrat vhodné místo. Ideální je pro tento účel zvolit takovou část, která bude během dne mírně zastíněna. Budeme mít tak otevřené možnosti při výběru rostlin, které mají individuální nároky. Nevhodné je však stanoviště pod stromy. Kořeny stromů nazvedávají kameny, navíc spadané podzimní listí by mohlo rostliny zahubit.
Jakmile se na jaře naše zahrada zazelená, dostáváme jasný signál k probuzení ze zimního spánku. Příchod zahradnických prací je neodkladný. Travní společenstva jsou velice odolná zimním mrazům a sněhové pokrývce, a proto se probírají z období vegetačního klidu jako první a velice rychle.
Naším úkolem je tuto jejich vlastnost využít a podpořit jejich rychlé oživení.
S blížící se dovolenou, na kterou se mnozí těší celý rok, přibývají starosti, co všechno je třeba s sebou dokoupit, kolik věcí se nám vejde ještě do kufru a další příjemné maličkosti. Před odjezdem na dovolenou bychom však také měli mít na starosti, jak zabezpečit byt a zahradu. Po návratu by nás totiž mohlo čekat nepříjemné překvapení, které by bylo, obzvlášť po dnech ať už sladkého nic nedělání, bloumání nebo poznávání, tvrdým šokem.
Sečení trávy nebývá příliš velká zábava. Výsledkem úmorné práce se sekačkou na trávu je sice pěkný pažit, ale také bolavé ruce a záda.
Teď to můžete změnit. Pořiďte si inteligentní sekačku, která pracuje zcela sama.
Dostala jméno Automower a na trh jí uvedla společnost Electrolux. Jde o automatickou sekačku, která vás zbaví těžké dřiny. Stačí ji nabít a vytyčit hranice. Pak už je jen radost pohledět na skvěle posečený trávník!
Vizitkou každého domu je zahrada. A základem každé zahrady je trávník. Aby byl co nejkvalitnější, vyžaduje pravidelnou údržbu, zejména je potřeba jej pravidelně sekat. Zatímco v minulých letech byla při této činnosti nutná fyzická námaha, v dnešním světě moderní techniky můžeme volit z řady sekaček, které většinu práce odvedou za nás. Sekání trávníku se tak místo práce stává stále více relaxací.
Trávník je zpravidla umělé společenstvo několika druhů trav stejnoměrně pokrývající půdu. Převážně se v něm vyskytují druhy s nízkou produkcí zelené hmoty, které jsou bohatě odnožující a intenzivně prokořeňující vegetační vrstvu půdy. Tyto druhy vytvářejí hustý, pevný a pružný travní porost.
Pravidelnou péčí, tj. sekáním, provzdušňováním, hnojením a dalšími kultivačními zásahy se pěstuje a udržuje v takovém vzhledu a stavu, aby co nejlépe plnil vše, co má správný trávník plnit - hygienické, estetické, rekreační, biotechnické a melioračně rekultivační funkce.
Dostát dnešnímu trendu a osázet zahradu pestrou škálou domácích i exotických dřevin je určitě nelehká věc. Nicméně dokázat obklopit jejich záhony dokonalým trávníkem je úkol neméně nesnadný. Abychom mohli být se svým počínáním v budoucnu spokojeni, měli bychom si nejprve ujasnit několik zásad pro správné založení travnaté plochy.
V této rubrice jsme již před časem uvedli článek na toto téma. Rád bych jej nyní doplnil o některé poznatky o sekačkách a zaměřil se spíše na technickou stránku věci.