Hned v prvopočátku se musíme rozhodnout, jak trávník založíme. Dalo by se říci, že záleží hlavně na času a naší peněžence. Při zakládání trávníku máme v podstatě dvě možnosti. Jednou z nich je položení travního koberce a druhou výsev travní směsi.
Když máme již připravenou půdu pro položení travního drnu, umožňuje tato varianta vytvoření souvislé travní plochy i během jednoho dne a je vhodným řešením, pokud potřebujeme využívat trávník v nejbližší době. Druhou možností je výsev travního semene, který je finančně dostupnější, ale musíme být trpělivější. Pro založení trávníku výsevem je nabízeno více druhů travních směsí. Směs vybíráme především podle předpokládané zátěže budoucího trávníku a podle nároků na údržbu.
Každý člověk jinak vnímá. To platí i o vnímání přírody. Estetické cítění má každý postavené na jiných hodnotách. Někdo touží po sametovém trávníku bez jediné pampelišky, úhledně sestřiženém na čtyři centimetry a napuštěném množstvím chemikálií. Takový trávník ale není vhodný pro hry na zahradě, dobrý je však k tomu, aby nám jej záviděli sousedi. Na takovou „houbu“ napuštěnou vším možným bych si však ani nesedla. Představíme si proto všechny dostupné možnosti a je na každém, kterou si vybere.
Každý člověk jinak vnímá. To platí i o vnímání přírody. Estetické cítění má každý postavené na jiných hodnotách. Někdo touží po sametovém trávníku bez jediné pampelišky, úhledně sestřiženém na čtyři centimetry a napuštěném množstvím chemikálií. Takový trávník ale není vhodný pro hry na zahradě, dobrý je však k tomu, aby nám jej záviděli sousedi. Na takovou „houbu“ napuštěnou vším možným bych si však ani nesedla. Představíme si proto všechny dostupné možnosti a je na každém, kterou si vybere.
Příprava půdy pro budoucí trávník
Půda je jedním z hlavních faktorů, který se podílí na růstu a budoucím vzhledu pěstěného trávníku.Příprava půdy pro položení travního koberce, nebo pro výsev travního semene, je velmi podobná. Obecně se snažíme dosáhnout střední až středně těžké písčitohlinité půdy, která je dostatečně propustná. Pro správnou strukturu půdy můžeme její vlastnosti upravit přidáním písku, nebo naopak dílem kvalitního substrátu či kompostu do vegetační vrstvy (ke kořenům trávy).
Nejlepší je půdu na podzim zrýt nebo zorat a nechat přemrznout v hrubé brázdě bez úprav (zimní období je ideální, protože usedání půdy trvá až 7 měsíců). Přes zimu půda slehne, rozloží se a navětrá, takže nevznikají pozdější nerovnosti zbůsobené sedáním povrchu. Na jaře stačí pozemek uhrabat a vyrovnat horizont, uválet válcem a můžeme zasít. Vyvezení nebo výměna utužené vrchní vrstvy ornice je až to poslední řešení.
Před založením trávníku musíme také půdu zbavit všech nečistot (kamenů, kořenů,…) a odplevelit (nejrychleší je použití totálního herbicidu, při postřiku však musíme dávat pozor na rostliny okolo zatravňované plochy, nebo o ně přijdeme). Postřik aplikujeme na již vzrostlý nechtěný plevel asi 2 až 3 týdny před výsevem travního semene, nejlépe však na podzim. Povrch půdy uhrabeme a urovnáme. Ideální je, když má půda mírně hrudkovitou strukturu a terén je co nejrovnější. Rovný terén je důležitý pro snadnější údržbu sekačkou i pro samotný vzhled trávníku. Na povrch půdy pro položení travního koberce nasypeme vrstvu křemičitého písku, který ji odlehčí.
Založení trávníku výsevem
Travní směsi
Do kvalitního travního semene se vyplatí investovat. Máme totiž jistotu, že dosáhneme hodnotného a pěkného trávníku. Travní směsi mají označení druhového složení, díky čemuž víme, co nám na zahradě poroste. Vhodnou travní směs vybíráme podle podmínek konkrétního stanoviště. Řídíme se také podle toho, jak bude trávník zatěžován. Na trhu si lze vybírat ze tří základních druhů travních směsí: okrasné, luční a účelové. Pro použití na rodinné zahradě se jednoznačně přikláníme k okrasné travní směsi, která se dál dělí na hřištní, golfové a parkové směsi.Výsev
Pro výsev se nejlépe hodí jarní období od dubna do konce května a na podzim od konce září. Jestliže nutně potřebujeme provést výsev v jiném termínu, musíme počítat s tím, že v létě jsou vysoké teploty a zálivka po výsevu bude muset být velmi častá (naklíčená semena jsou nejchoulostivěší a jejich zaschnutí představuje nevratné poškození). Pozdě na podzim zase hrozí zima, kdy se zpomaluje růst a rostlinky neprospívají.Výsev provádíme ručně nebo strojově. Pokud vyséváme na zahradě u rodinného domu, výsev bude ruční. Výsevná dávka je obvykle 2 až 3 kilogramy na 100 m2. Travní semeno si rozdělíme na dva stejné díly. Výsev provádíme tak, že jdeme jedním směrem a rozhazujeme travní semeno pokud možno rovnoměrně (po celé šířce pozemku). Potom uděláme to samé s druhým dílem osiva, akorát jdeme kolmo k předcházejícímu směru výsevu. Je praktické ponechat si určité množství osiva stranou jako rezervu pro pozdější dosetí řídkých míst.
Po výsevu
V této fázi musíme semínka zapravit do země a jemně utužit její povrch. K zapravení použijeme hrábě. Není nutné travní semeno zapravovat hluboko, stačí maximálně do jednoho centimetru, jinak nevzejde. Poté povrch uválcujeme lehkým válcem, nebo si po staru nasadíme na boty prkénka a povrch ušlapeme.Pro úspěšné vzejití trávníku nesmíme zapomínat na důkladnou zálivku. První dny i několikrát za den. Musíme však dávat pozor na vyplavení semen. Jednoduchou ochranou před ptáky a zároveň vytvořením vhodných podmínek pro klíčení je ze začátku položení bílé netkané textílie. Pokud by nastaly nepříznivé podmínky sucha, nebo není možné dodržet nutnou pravidelnou zálivku hned po výsevu, ponecháme zasetá semena v klidu a nenaklíčená. Tímto způsobem zabráníme marné práci a utrácení peněz.
Po výsevu se na pozemku pohybujeme co nejméně. Asi tak po čtrnácti dnech začnou vyrůstat malé sazeničky. V dalších týdnech a měsících se na pozeku pohybujeme stále opatrně. Plně využívaný trávník potřebuje svůj čas.
Založení trávníku travním kobercem
Podmínky pokládky travního koberce
Položením travního koberce získáme trávník i během jednoho dne. Co tomu však předchází? Travní koberce se pěstují ve školkách deset až dvanáct měsíců, dokud se nevytvoří prokořeněný a zapojený koberec. V této fázi pracujeme s ročním kobercem, který je strojně odloupnutý a nařezaný na různě široké pásy a musí se dopravit na místo pokládky. Nyní nastává hra o čas. Pokládka koberce musí být realizována do 24 hodin od sloupnutí ve školce. Objednávku je proto nutné uskutečnit předem, přesto se však může stát, že nám v den pokládky nevyjde počasí. Když nemůžeme položit koberec hned, je velice důležité jeho rozložení do stínu a pořádné zavlažení. Samozřejmě se travní koberec musí i přesto položit na určené místo co nejdříve, jinak hrozí jeho nevratné poškození zaschnutím.Pokládka travního koberce
Povrch půdy by měl být při pokládce vlhký kvůli lepšímu zakořenění a uhrabaný hráběmi. Začínáme pokládat podél delší strany pozemku tak, abychom měli co nejmenší odpad. Jednotlivé kusy travního koberce k sobě přikládáme těsně, ale nesmějí se překrývat překrývat. Při pokládce travního drnu na svah používáme kolíky k zafixování proti pohybu. Svah pokládáme od úpatí k vrcholu a pásy koberce se pokládají svisle nebo šikmo, nikdy se nepokládají vodorovně.Po položení travního koberce musíme ještě uválcovat povrch a dostatečně prolít vodou. První dny provádíme závlahu i třikrát za den. Trávník založený travním kobercem můžeme opatrně používat po jednom až dvou týdnech, čili hned poté, kdy je dobře zakořeněný.
Z ekonomických důvodů je možné zkombinovat travní koberec v místech s větší frekvencí pohybu s výsevem travního semene tam, kde není tak rušno. Určitě je příjemné mít zelený trávník za poměrně krátkou dobu. Za tak příjemnou službu si však také přiměřeně zaplatíme. Samotné položení není zrovna snadné. Travní koberce jsou těžké a manipulace s nimi musí být co nejrychlejší. Když to finance dovolí, existují odborné firmy, které zaručí profesionální práci.