Zahradní stavby mohou mít různá využití. Pro uskladnění nářadí, zahradního nábytku a další účely jsou budovány stavby užitkové (kůlny, přístřešek pro auto, zahradní domky pro uskladnění nářadí, materiálu, hnojiv, děstkých hraček, skleníky, pařeniště,...). Ovšem mnoho lidí také vyhledává po těžkém dni klid a soukromí (pergoly, altány, zahradní domky). Ať už se jedná o stavby užitkové či odpočinkové dbáme na správný výběr stanoviště v naší zahradě a vhodnou volbu materiálu.
Stavby jako skladovací prostory (zahradní domek na nářadí, kůlny, jenoduché zahradní přístřešky)
K práci na zahradě používáme mnoho nářadí, uskadňujeme různorodý materiál, potřebujeme suché a dobře chráněné místo, kde uschováme hnojiva, postřiky a jiné chemikálie před dětmi. Naše děti mají své zahradní hračky a s jejich věkem se potřeby stále mění. Někde musíme ushovat zahradní nábytek nebo sekačku. A my se vždy dobereme k otázce: Kam to všechno uskladnit?Pokud nemáme na zahradě stavbu, která by se dala takto využít, začneme uvažovat o stavbě nové. Umístění hledáme vedle dalších staveb, které na zahradě již stojí (skleník, garáž, pergola), kdy jsou výhodou již založené přístupové cesty. Materiál použijeme buď stejný nebo podobný (dřevo, kov, plast).
Na trhu najdeme široký výběr konstrukcí různých velikostí. Samozřejmě si však mohou šikovní kutilové svůj přístřešek vyrobit sami, včetně návrhu.
Skleníky a pařeniště
Skleníky a pařeniště mohou mít různé konstrukce a materiálovou skladbu. Všeobecně používáme tyto stavby k předpěstování sadby v předjaří, nebo k přezimování rostlin. Jejich funkce je tedy hlavně užitková, takže každý, kdo si pořizuje nový skleník upřednostní praktičnost před vzhledem. Určující je, jaké plodiny budeme pěstovat, a kolik času chceme věnovat údržbě skleníku.Při stanovení typu skleníku je určujícím faktorem stanoviště a účel. Druhy materiálů konstrukcí jsou dřevěné, nebo kovové, s dokonalou povrchovou úpravou, v různých tvarech (šestiúhelníkový nebo více úhelníkový, sedlový, přístavkový, s kopulí, volně stojící nebo opřený o stěnu budovy). Zasklení skleníku může být čirým sklem, které je však třeba zabílit, abychom rostliny za parných dní nespálili, skla neprůhledného, se zdrsnělým povrchem z vnější strany, či polykarbonátovými deskami. V každém případě je trh přehlcen zbožím, výběr je veliký, moderní materiály, zajímavé konstrukce, různé typy. Usnadnění práce spojené s péčí o rostliny nám zajístí automatizovaná zařízení (větrání, závlaha, zastiňování), které má však své opodstatnění u větších staveb skleníků (malé plochy se hůře regulují).
Umístění pro skleník hledáme na slunném stanovišti. Přístupové cesty by měly být zpevněné a dostatečně široké pro snadnou manipulaci s kolečkem. Okolo skleníku i pařeniště myslíme na volný prostor pro květináče, bedýnky, nádrž s vodou atd.
Každý zahrádkář určitě využije výhody pařeniště. V dnešní době je již možné sehnat hotovou konstrukci, ale i po domácku vyrobené pařeniště z dřevěných rámů nebo cihlového základu nám poslouží na mnoho let. Do rámu použijeme skleněné desky nebo fólii. Je možné i využití starých okenních rámů.
Velmi zajímavým a nápaditým řešením malého prostoru je arkýřový skleníček na okenním parapetu. Pro ty, kteří mají velice stísněné podmínky, to může být zajímavá alternativa.
Velmi zajímavým a nápaditým řešením malého prostoru je arkýřový skleníček na okenním parapetu. Pro ty, kteří mají velice stísněné podmínky, to může být zajímavá alternativa.
K rekreačním drobným stavbám patří rozhodně pergoly
Pergoly jsou stavby vhodné pro vytvoření stínu a zároveň soukromí v zahradě. Materiál volíme podobný jako u jiných staveb v zahradě, pergoly mohou být z kamene, cihel, dřeva, i z kovu. Konstrukce má působit vyváženým dojmem. Může být celá otevřená, nebo částečně uzavřená stěnou (dřevěnou nebo postavenou z cihel a kamenů, nejčastěji ale zarostlá rostlinami), které chrání před vlivy počasí.Navázáním pergoly na obytný prostor vznikne příjemný přechod do zahrady s blízkým posezením u domu (příjemný pocit umocní smíšené trvalkové výsadby).
U střešní pergoly vybíráme lehkou konstrukci, např. mezi domy natáhneme drát, který necháme porůst popínavými rostlinami např. přísavník (Parthenocissuc tricuspidata), které nám přes léto zajistí stín a v zimním období propustí dostatek světla.
Zátiší schované mimo dům vytvoříme např. v pravúhlém rohu zahrady. V tomto případě si můžeme dovolit více variací v kombinaci materiálu. Intimitu vytvoříme pomocí smíšených výsadeb keřů.
Zahradní domky
Zahradní domek můžeme zakomponovat do zátiší a nebo jej mít jako dominantu zahrady. Na trhu je mnoho variant stylů, velikostí a tvarů již hotových konstrukcí. Se zapojením fantazie lze zahradní domek postavit svépomocí. Zahradní zídku či plot (pevný, dřevěný) je možné použít jako základ a navrch vytvoříme jednoduchou střechu, která hlavně chrání před sluncem. A jednoduchá stavbička pro příjemné posezení je hotová. Umístění hledáme někde v zákoutí zahrady, případně poblíž skleníku. Pozor však na orientaci, abychom mu nestínili.Besídky a zahradní altány jsou krásnou a zárovaveň zajímavou dominantou
Polootevřené zděné, dřevěné i kovové konstrukce, které částečně zajišťují výhled do okolí. Jsou to velmi působivé a oblíbené stavby charakteristicky doplňující prostor. Zahradní altány mohou mít různé půdorysy - kulaté, čtvercové, osmi i šestihranné. Střecha může být kopulovitá nebo hranolovitě zašpičatělá. Vhodně zvolené popínavé rostliny tvoří v letních měsících příjemný stín např. břečťan (Hedera helix), plamének (Klematis x. Jackmanii), přísavník (Phartenocissus tricuspidata) a jiné.U místění altánu volíme velmi citlivě, vhodná jsou zákoutí zahrady, kde je klid a při procházce nás pěšina zavede přímo k altánu. Celou stavbu doplníme o věci, které jsou nám sympatické a příjemné. V prvé řadě myslíme na posezení (materiál odolávající povětrnostním vlivům a zároveň vhodně zkombinovaný), příjemný je při večerním posezení krb či gril, a nezapomínejme ani na večerní osvětlení (různé petrolejové lampy, louče, svíčky, kahany, lampiony). Pro zavedení elekrického proudu je nutné zkontaktovat odborníka. Doplňků pro altán je celá řada, ale mějme na paměti, že méně je někdy více.
Zahradní přístřešek má mnoho využití
Lze jej využít pro jednoduché zastřešení posezení, pro zastřešení auta, zastřešení terasy, navázání prostoru k domu, nebo prodloužení prostoru u dílny či kůlny, navázání na garáž pro opravu auta.Zahradní přístřešek je jednoduchou stavbou. Jako materiál lze použít dřevo, kombinaci dřeva s cihlami a kamenem a pro zastřešení lze použít střešní krytinu, polykarbonátové desky, sklo či plech. Stále však platí, že přístřešek by měl navazovat na architekturu domu a tomu by měla odpovídat i jeho materiálová skladba.
Kostru přístřešku tvoří nosné sloupy spojené příčnými trámy, které podpírají celou konstrukci a jednoduchá sešikmená střecha. Výška je dána podle typu střechy, hlavně pokud je jiná než rovná (pultová nebo valbová).
Celkový dojem dodá přístřešku střecha. Konstrukce se skládá z krovu a střešního pláště krytiny. Krov i plášť je možné zpracovat ze dřeva, oceli a pro masivnější stavby ze železobetonu. Velikost a tvar se odvíjí od využití přístřešku. Tvary jsou různé, nejpoužívanějším je obdélník. Přístřešek pro posezení musí být tak velký, aby poskytl dostatek stínu. Pohodlné zaparkování automobilu nám zase zajistí dostatečně prostorná stavba.
Střechu přístřešku pokryjeme eternitovými šindeli, keramickými taškami, moderními polykarbonovými deskami, dřevěnými deskami, železobetonovou deskou. Sklon střechy (spád) musí být přiměřený, aby byl zajištěn dostatečný odtok vody (odvíjí se od materiálu krytiny) a přístřešek je nakonec vhodné doplnit okapovými žlaby a svodem. Obecně platí, že čím hrubší materiál střešní krytiny, tím větší sklon střechy.
Velice důležité je ukotvení přístřešku. Nejenže stavba musí odolávat celoročním povětrnostním vlivům, ale musí unést i nadílku sněhu. Proto musí být nosná kostrukce pevná a dostatečně ukotvená. K tomu použijejeme betonové základové patky, zapuštěné 80 cm do nezámrzné hloubky.
Materiál přístřešku může být různý. Lehké kovové konstrukce s polykarbonátovou deskou se dobře doplňují s moderním domem či městskou zástavbou, kde je nutné šetřit místem, možné je i využití dřevěné pergoly s polykarbonátovými deskami. Naopak robustnější dřevěné stavby doplněné zděnými a kamennými sloupy a zdmi, se hodí k tradičním venkovským stavbám, kde je dostatek prostoru.
Materiál přístřešku může být různý. Lehké kovové konstrukce s polykarbonátovou deskou se dobře doplňují s moderním domem či městskou zástavbou, kde je nutné šetřit místem, možné je i využití dřevěné pergoly s polykarbonátovými deskami. Naopak robustnější dřevěné stavby doplněné zděnými a kamennými sloupy a zdmi, se hodí k tradičním venkovským stavbám, kde je dostatek prostoru.
Dřevěná terasa
Jedním z nejzajímavějších doplňků zahrady je dřevěná terasa, má využití již při prvních jarních slunečních paprscích, kdy z obytného prostoru snadno přejdeme do exteriéru a vypijeme si svou kávu na čerstvém ovzduší. Použití dřeva působí velmi přirozeně a máme z něj dobrý pocit. Ze zásady nejde se dřevem nic pokazit. Existují však i odolné alternativy, například dřevoplastová či plastová prkna s drážkami pro zdrsnění povrchu a zamezení našemu uklouznutí na mokrém povrchu.Dřevěnou terasu tvoříme konstrukcí dřevěného roštu, na který pokládáme dřevěné desky. Podklad musí být pevný (beton, štěrk). Pokud stavíme terasu na travnatém povrchu, položíme nejprve černou folii, aby nám tráva terasou neprorůstala. Kvůli údržbě by mělo být možné zase konstrukci kdykoliv rozmontovat. Celá stavba musí být vzdušná - kvůli plísni a hnilobě.
Dřevo, které použijeme, musí být impregnované. Nejčastěji se pouívá smrk (finančně dostupný), je však vhodné použít i cizokrajné dřevo, které je velice odolné i bez impregnace. Vytvoření dřevěné terasy není jednoduchou záležitostí, proto doporučujeme zkontaktovat doborníky. Zamezíme tak materiálovým i finančním ztrátám.