Některé byliny mohou sloužit dekorativně, zároveň však provoní celou zahradu a přilákají užitečný hmyz. Hlavním důvodem pro pěstování bylinek jsou však jejich vlastnosti. Některé používáme v homeopatii k přípravě různých čajů - například na spánek, na uklidnění, při různých zážívacích obtížích, nebo při bolestech. Dokonce se některé byliny používají jako alternativa či náhrada za chemické léky. Jiné se používají po generace v různých částech světa jako koření a tím se staly specifické pro určité národy.
Bazalka je typická pro Itálii, majoránka pro Řecko a kmín například pro Persii. Z mnoha bylin se extrahují esenciální oleje, které se používají k výrobě vonných tělových olejů či parfémů. V aromaterapii se používají preparáty z bylin používané jako její aktivní složka. Nehledě na to, že se sušená kytice bylin může aranžovat po celém domě. Není se tedy čemu divit, když označíme bylinky za malý zázrak, jehož pěstováním si můžeme v dnešní uspěchané době obohatit život.
Bylinný záhon může být také smíšený s kvetoucími rostlinami například s růží, slunečnicí nebo s topolovkou, protože některé „okrasné rostliny“ patří mezi byliny.
Smíšené bylinkové záhonky
Dříve se bylinkové záhony členily do jednotlivých pravidelných obrazců a byly vedené jakýmsi řádem. Ovšem přirozeněji vypadá smíšená výsadba, pro kterou si také můžeme připravit plánek. Zaměříme se na to, jaké rostliny jsou stálezelené, jednoleté a vytrvalé. Důležitým hlediskem je také růst do výšky či do šířky. Mnoho bylin nevydrží v našem podnebí zimu, takže je používáme jako hrnkované. Obecně se dají rozdělit na sluncemilné a vhodné do polostínů. Na slunce patří třezalka, řebříček, levandule, mateřídouška. Do polostínu vysadíme kořenové bylinky jako bazalku, libeček, petržel, mátu, pažitku, celer, kerblík.Bylinný záhon může být také smíšený s kvetoucími rostlinami například s růží, slunečnicí nebo s topolovkou, protože některé „okrasné rostliny“ patří mezi byliny.
Výsadba bylinného záhonu
Do volné výsadby na záhon se nehodí všechny byliny. Musíme se zamyslet nad tím, které rostliny se bujně rozrůstají a jsou tak spíše vhodné k výsadbě do nádob. Některé mají tu vlastnost, že umoří ostatní rostliny, jako například máta vonná a kostival lékařský, nebo křen selský.Podle seznamu bylinek, které bychom na záhoně chtěli, připravíme plánek výsadby. Postupujeme podobně jako při výsadbě okrasných záhonů. Do zadních partií nebo dominant vybíráme z vyšších bylin. K tomu jsou vhodné libeček lékařský, divizna, růže, topolovka, nebo slunečnice. Střed záhonu osázíme například yzopem, měsíčkem lékařským, šalvějí, třezalkou, levandulí, náprstníkem, vavřínem a meduňkou. A do popředí se hodí ty nejnižší druhy jako kostival, pažitka, petrželka, rozmarýn a dobromysl.
Jelikož jsou byliny bohatější na list než na květ, tak je vhodné výsadbu obohatit o výrazně kvetoucí letničky, dvouletky a trvalky jako například hvozdíky, sedmikrásky, pomněnky. Na jaře o cibuloviny a hlíznaté rostliny pro jejich brzký květ a na zimu vybrat vhodný keř jako jalovec, kdoulovec. Byliny, které u nás nepřežijí zimu, je vhodné vysazovat do nádob, které na zimu uklidíme - třeba vavřín či myrtu. Pro samotnou výsadbu mohou být různé keramické nádoby zajímavým zpestřením. Pokud bychom zakomponovali do záhonu oporu, pak se po ní může šplhat chmel, který je svými plody velice dekorativní. Záhon plný vonných květů a příjemného koření zpříjemní celou zahradu.