zobrazit 4 fotky V únoru se už na záhonech začínají objevovat první barevné květy, které dokážou vyhnat šeď ze zahrady. Na záhon není ještě možné nic osívat a vysazovat, avšak letničky a dvouletky pro okenní truhlíky a záhony je třeba nyní doma předpěstovat. Kromě toho můžeme uvažovat o rozboru půdy, obzvlášť pokud se chystáme na jaře založit novou zahradu. Pojďme se podívat jak na to.
- již od ledna jsme mohli započít výsev jednoletých rostlin, které žádají dlouhou dobu předpěstování. S jejich výsevem můžeme pokračovat i v únoru. Vyséváme lobelky, hledíky, petúnie, šruchy, sporýše, dračíky, astry čínské, begónie hlíznaté atd. Vyséváme je do misek, které umístíme na okenní parapet. Pro předpěstování jsou ideální teploty okolo 18 ° C. Obvykle do 14 dnů začnou semena klíčit. V době, kdy vytvoří 2 – 3 lístky, je přepichujeme do truhlíků;
- pokud v únoru zdobí větve sníh, kontrolujeme, zda neohýbá větve jehličnanů nebo živých plotů.
- po roztátí sněhu seřezáváme trvalky;
- pokud mráz vytáhl některé rostliny ze země, pečlivě je zatlačujeme zpět;
- do květináčů můžeme vysazovat pro předpěstování begónie a okrasné dosny;
- kontrolujeme stav hlíz jiřin;
- vyséváme trvalky vyžadující přemrznutí tj. oměje a hořce;
- po odkvětu seřezáváme vřesovce;
- před začátkem rašení nových stébel seřezáváme okrasné trávy;
- od ledna do února vyséváme semena macešek, které pokvetou celé jaro;
- na konci zimy provádíme řez tavolníků, ibišků a mochen, které kvetou v pozdním létě a na podzim;
- koncem února předpěstujeme z výsevu mochyni (Physalis). Na záhon ji vysadíme v květnu.
Rozbor půdy
Při agrochemickém rozboru se zjišťuje obsah živin v půdě – fosforu, vápníku, draslíku a hořčíku. Fosfor je nepostradatelný pro tvorbu květů a vyzrávání plodů. Při jeho nedostatku rostliny málo kvetou, nevyvinuté plody bývají většinou špatné kvality, opadávají, aniž by dozrály. Pokud máte problém s hnijící úrodou jak po uskladnění ve sklepích, tak již na stromech, příčinou může být kromě nedostatku fosforu i nadbytek dusíku. Naopak nadbytek fosforu u ovocných dřevin způsobuje, že plody zrají rychleji. Vápník ovlivňuje zdravý růst vrcholů a kořenů. Při jeho nedostatku může docházet k předčasnému opadávání listů a nedozrálých plodů. Na vápník jsou náročnější zejména peckoviny, které při jeho nedostatku a nadbytku dusíku a draslíku trpí skvrnitostí plodů. Trávník při nedostatku vápníku začne brzy mechovatět. V příliš vápnité půdě nelze pěstovat rostliny, které vyžadují kyselou půdu např. rododendrony. Kvalitu ovoce zlepšuje draslík. Kromě toho podporuje vyzrávání letorostů okrasných a ovocných dřevin a tím zlepšuje i kvalitu plodů. Nedostatek draslíku způsobuje u okrasných dřevin větší citlivost na mráz, výhony namrzají a ovoce a zelenina jsou nevalné kvality, protože obsahují málo cukru. Při uskladnění se taková úroda poměrně brzy kazí. Nadbytek draslíku omezuje příjem hořčíku a vápníku, takže je třeba zajistit optimální rovnováhu těchto živin. Kvalitu zeleniny a ovoce výrazně ovlivňuje hořčík, takže bychom na něj při hnojení také neměli zapomínat.
Jak rozbor provést
Přečtěte si také únorový díl našeho seriálu Rok v zahradě: Únor na zahradě.