Vánoce bez stromečku prý nejsou Vánoce. Ne každý to tak ale vidí. A než si vybírat mezi umělým, řezaným a živým stromkem v květináči, dávají občas lidé přednost nejrůznějším alternativám. Šetří tím místo, čas, peníze a třeba i vlastní nervy.
Nemusí to být jen o dřevu nebo umělé hmotě. Hodně parády se dá zažít i s obyčejným kartonovým papírem, ze kterého se dají vytvořit opravdu krásné věci. Na kompletní stromek by to asi chtělo něco náročnějšího, ale v nenáročné sestavě vystříhaných a lepených trojúhelníků vyrobíte působivou vánoční dekoraci. Výhoda? Kromě toho, že se snadno zbavíte odpadů tak především to, že do výroby výzdoby můžete zapojit i děti. A taková chvilka tvůrčího klidu je k nezaplacení. Kreativních vystřihovánek z papíru je přitom víc než dost.
Stromek na zdi řeší nedostatek místa
Recyklace? Ano, tohle slůvko se teď používá častěji, než by možná bylo zdrávo. Ale své místo najde i ve fázi výroby vánočních stromků a dekorací. Ze starých novin a časopisů je možné vytvořit (s trochou trpělivosti) nejen fascinující mini-stromky, ale také řadu působivých ozdob. A co třeba kónické stromky, vyrobené z papírmaše? Pro radost, pro užitek a možná taky proto, abyste ukázaly, že ani vánoce nejsou jen na jedno použití.
Někoho zase může trápit to, že vánoční stromek je ve své podstatě jednorázovkou, věcí na jedno sváteční použití. Obojí se dá vyřešit tím, že vánoční stromek „vyrobíte“ z materiálu, který na svátky dostane trochu jiný tvar, ale po svátcích se vrátí ke své původní funkci. Nástěnnou „stromkovou“ dekoraci můžete vyrobit třeba z ramínek a věšáků, specificky rozložených knížek v poličkách knihovny anebo jen z hezky sestavené hromádky knih, ozdobené světýlky.
Nedostatek místa? Máte pravdu, i malý vánoční stromek si říká o prostor. A ten je ne vždy ve stísněné domácnosti nebo bytě k dostání. Jak to vyřešit? Uberte stromku jednu dimenzi rozměru, učiňte jej plochý. Že to zní zvláště? Ano, stromek v podobě ploché tapety, nalepeného obrazu nebo z lepenky vytvořeného obrysu se může zdát zvláštní. Jde to přitom i jinak. Populární jsou dnes i prvky umělé stínohry, kdy s pomocí zapálené svíčky a tvarované lampičky „promítnete“ stromek na pozadí stěnu. Nikde žádné jehličí. Ale je to úsporné a místo nezabírající řešení, které zachovává podstatu myšlenky.
Místo tří dimenzí jen dvě
Vánoční stromeček jako symbol je přitom designérkou hříčkou. Stačí jen důvěrně známý tvar a hned víte, o co se jedná. Vyzkoušet tedy můžete dvourozměrnou verzi stromku, který jen zasadíte do podstavce. Pořád jej můžete zdobit a krášlit světly. Z podobné kuchařky nápadů je i stravitelná idea trojúhelníkového boxu, s výpletem doplněným vánočními ozdobami.
Velmi původní myšlenkou může být i zpracování stromku ve formě nástěnné dekorace, vyrobené z přírodních materiálů. Nechybí tu nic z „tradičních“ řešení – vůně dřeva a smůly, jehličí. Může být provedený v jednotlivých etážích, i jako kompletní ke stěně uchycený model domácí výroby. Takový sestavený stromový žebřík z větví na stěně, nezabírá místo. Plochý je ve svém podání, nikoliv ve vánočním kouzlu. Které přetrvává.
Nemusí stát, stačí když pevně visí
Schází se vám u stromečku široká rodina, takže ani není v pokoji k hnutí? Jednou z variant, jak ušetřit místo, je otočit vánoční stromek špičkou dolů. Prostě jej zavěsit jako lustr. Není v tom nic nehorázného nebo kacířského, je to vlastně původní tradiční vánoční model. Stromek svým tvarem symbolizoval Svatou trojici, a ta je v zavěšeném stromku zachovaná.
Variací na podobné téma – pokud to váš strop unese – je vyvěšení stromku. Který bude za špičku uchycen a zajištěn stropním úchytem. Třeba maskovaným stříbrným řetězem. Vypadá to nad očekávání fantasticky, protože „visí“ ve vzduchu a tahle levitace působí až magicky. Zavěšený strom má přednost tehdy, když ve vaší domácnosti nechybí nějaké zvědavé batole, které by se mohlo o jehličí popíchat. Kočky jsou bohužel proti téhle obří zelená houpačce imunní.
Světla dělají parádu
Běžně musíte řešit dvě položky téhož problému – stromeček a jeho zdobení. Dost často s pomocí světýlek. Co kdybyste ale řešili jen jednu záležitost: osvětlení vytvářející stromeček? Vizuální stránka věci je zachována, alternativní zpracování též a navíc to vypadá hezky. Atmosféra radostných světýlek ve tmě přetrvává i nadále. A možností řešení se nabízí víc než dost.
To, co často lidé považují u řezaných vánočních stromků za problém, je prostý fakt, že je s nimi spojený nepořádek. Ano, je to kousek, ze kterého padá jehličí a také se v jeho větvičkách často může nacházet nejrůznější hmyz, který se u vás pak bude chtít zabydlet na stálo. Alergici by mohli doplnit zmínku o pylech a astmatici zase o agresivních dráždivých silicích, obsažených v jehličnanech. Řešení? Plaňkový stromek pro alergiky. Pořád je to dřevo, stále je to stromek k rozvěšení ozdob. A nedá se ani říct, že je to umělá záležitost, protože tenhle rozkládací stromek je vyrobený ze dřeva.
Jasnou výhodou plaňkových napodobenin živých stromků je to, že je můžete rozložit a jejich lišty posunout tak, aby se vám přesně vešly do rohu místnosti nebo tak, jak potřebujete. Nemusíte přitom drasticky řezat větve a dělat tím další nepořádek. Je to pohotové a elegantní, čisté.
Zachovat tvar a možnost zdobení, ale přitom neřešit, že se nejedná o jehličnan. I to je možné. Vánoční stromek může nabývat totožné podoby, a přitom být upletený z vrbového nebo březového proutí. Je to hezká dekorace do venkovního klimatu, ale svou prostou krásou prozáří i štědrovečerní domácnost.
Uchovat původní tvar
Silně designová záležitost? Nahradit klasický stromek světelnou LED-spirálou. Je to hodně „in“ a možná tomu chybí kouzlo tradic. Ale nedá se říct, že by to vypadalo ošklivě. Navíc máte pohromadě strom i světlo, hezky v jednom balení. Podobný zjednodušující princip nabízí i soustředné spirály obalené živou nebo umělou zelení. Mohou stát na zemi i viset ze stropu. A fungují jako vánoční strom, jen s vyprázdněným objemem. Ten se ale dá vyplnit dárky, ne?
Zajímavou, spíše tedy venkovní dekorací, jež může sloužit přímo jako „stromek“ může být stylizovaná hranička, vyskládá ze dřeva nebo polínek. Stavět se dá z ledasčeho. Pokud seskládáte stromek ze starých dřevěných sáněk, bude to dost původní a atmosférou zimu rozhodně připomínat.